reklama

Madera - wyspa Ronaldo, Sissi i... Piłsudskiego

dodano: 2018-11-07 23:15 | aktualizacja: 2019-10-16 13:10
autor: Janusz Sulisz/Grzegorz Foltak | źródło: podrozezantena.pl

Madera Madera to jeden z regionów autonomicznych w Portugalii i archipelag wulkanicznych wysp na Atlantyku, który odpowiada pod względem geograficznym archipelagowi hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Region Autonomiczny Madery jest integralną częścią Unii Europejskiej o statusie jednego z najbardziej oddalonych regionów na terytorium Unii (dalej jest kilka terytoriów zamorskiej Francji). Madera to wyspa „wiecznej wiosny” - często odwiedzana przez Polaków.

Madera


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Trochę historii
Jedna z historycznych teorii mówi, że wyspy Madera i Porto Santo zostały po raz pierwszy odkryte przez Rzymian. Wtedy stały się znane jako „wyspy fioletu”, ale jest to stosunkowo dyskusyjny temat wśród historyków i nie znaleziono bezpośrednich dowodów, że tak było. Znali je Fenicjanie, ale nie zostały skolonizowane. Dowody archeologiczne sugerują, że wyspy mogły być odwiedzane przez Wikingów od 900 do 1030 roku.
 

Legenda głosi, że podczas panowania króla Edwarda III w Anglii kochankowie Robert Machim i Anna d'Arfet mieli uciekać z Anglii do Francji w 1346 roku. Zboczyli z kursu przez gwałtowny sztorm, a ich statek osiadł na mieliźnie wzdłuż wybrzeża wyspy, którą mogła być Madera. Później ta legenda była podstawą nazwania miasta Machico, ku pamięci młodych kochanków.
 

Znajomość niektórych wysp atlantyckich, takich jak Madera, istniała przed ich formalnym odkryciem i osiedleniem, ponieważ wyspy zostały pokazane na mapach już w 1339 roku.
 

Faktycznie archipelag został odkryty przez Portugalczyków w 1419 r., a mianowicie przez Tristana Vaz Teixeira i João Gonçalves Zarco. Nazwali oni wyspę Madeiraze (port. Ilha Madeira - wyspa drewna) ze względu na obfitość lasów i drewna. Najpierw wyspa Porto Santo (1418) została odkryta przez João Gonçalves Zarco i Tristão Vaza Teixeira; potem przybyli na właściwą wyspę Madera (1419), z Bartolomeu Perestrelo, który ponownie towarzyszył João Gonçalves Zarco. Co ciekawe wcześniej znali ją już Hiszpanie w 1385 r., ale jej nie zajęli. Podobno to właśnie na Porto Santo mieszkał kupiec Krzysztof Kolumb, który tam się ożenił i zwiększał swoją wiedzę z dziedziny nawigacji - tam też zaplanował swoją wyprawę do... Indii, a ostatecznie dotarł do Ameryki.

Istnieje też inna ciekawa teoria, dlaczego Portugalia i Hiszpania w średniowieczu podzieliła świat na dwie części, aby ze sobą nie walczyć. Portugalczycy przez wieki biznesowo opanowali Afrykę, zajmując się głownie transportem złota karawanami z Afryki przez Saharę dla całej Europy, w tym dla Polski. W zamian np. z Polski mieli drewno na statki (maszty) i zboże. Zauważyć należy, że Madera i Azory należały do Portugalii, a Wyspy Kanaryjskie do Hiszpanii.

Tylko w latach 1580-1640 wraz z Portugalią Madera wchodziła w skład Hiszpanii. Wszystkie archipelagi służyły obu narodom jako przystanie na oceanie do dalszej podróży w świat. Portugalczycy opanowali trasy wzdłuż Afryki do Azji, by stamtąd ściągać przyprawy i inne dobra. Za to Hiszpanie via Wyspy Kanaryjskie pływali do odkrytej przez Kolumba Ameryki. Portugalia w ten sposób skolonizowała Wyspy Zielonego Przylądka, São Tomé i Príncipe, Angolę, Mozambik, Goa i Makao, które długo były ich koloniami. Wyjątkiem stała się tylko Brazylia, ale to zupełnie inna historia, choć Madera służyła też do kolonizacji tego kraju.
 

Kilka ciekawostek historycznych:
  • W 1860 r. na Maderze przebywała cesarzowa Austrii Elżbieta znana jako „Sissi”. Leczyła się na Maderze z gruźlicy i depresji.
  • W 1922 r. w Funchal na Maderze ostatnie miesiące swego życia na wygnaniu spędził Karol I Habsburg - ostatni cesarz Austrii i król Węgier (jego grób jest w kościele w Monte).
  • Od 21 grudnia 1930 r. do 23 marca 1931 r. przebywał na wypoczynku w Funchal sam Józef Piłsudski. Jest tam pamiątkowa tablica w wilii Quinta Bettencourt na przedmieściach Funchal.
  • Na Maderze przebywał też Winston Churchill.
  • Według pewnej portugalskiej legendy na Maderze miał przebywać król Polski i Węgier Władysław III Warneńczyk po zakończonej bitwie pod Warną, choć wiadomo, że tam zginął. Inna plotka mówiła, że sam Krzysztof Kolumb to w rzeczywistości był tenże król Polski.
  • Maderę odwiedził z pasterską wizytą polski papież Jan Paweł II i była to jak dotąd jedyna wizyta papieska na wyspie. Mieszkańcy Madery bardzo cenią polskiego papieża.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Konwerter Quad Opticum Robust 0.1dB

Bardzo tani, poczwórny konwerter Universal Quad produkcji Opticum do anten...

55 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Twin

AX 4K HD61 Twin - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

829 zł Więcej...