reklama

Xi'an: Terakotowa Armia i nie tylko [cz. 2]

dodano: 2019-10-15 14:14 | aktualizacja: 2019-10-22 12:34
autor: Justyna Sulisz / Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Xi'an Chiny Xi'an jest często uznawane za trzeci kierunek turystyczny, jeśli chodzi o Chiny, po Pekinie i Szanghaju. Jest stolicą prowincji Shaanxi i jedną ze starożytnych stolic Chin, więc jest to bardzo znaczące miasto w tym ogromnym kraju. Dla turystów jest pełne kultury i historii. Należy pamiętać, że Xi'an to nie tylko Terakotowa Armia, gdyż cały region ma wspaniałą kulturową mieszankę islamu, buddyzmu i ateizmu. Szczyci się też apetycznym jedzeniem ulicznym. Przy okazji zachęcam do przeczytania pierwszej części artykułu o Xi'an.

Terakotowa Armia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kiedy pojechać do Xi'an?

Klimat w mieście Xi'an jest umiarkowany i półsuchy. Temperatury wahają się przez cztery pory roku na dość umiarkowanym poziomie. Najlepszą porą na wizytę jest wiosna i jesień w chłodnych, ale niezbyt zimnych porach roku. Xi'an jest również znany z burz pyłowych wiosną i wczesnym latem. Pora deszczowa występuje od lipca do września, chociaż nie ma zbyt dużo deszczu, więc da się wytrzymać.

W 2014 r. Xi'an stało się kolejnym
popularnym miastem turystycznym w Chinach, które przyjęło politykę bezwizową.
 

Terakotowa Armia przyciąga co roku 2 mln turystów do Xi’an.

Wojownicy z terakoty znajdują się w prowincji Shaanxi we wsi Xiyang, koło miejscowości Lintong, około 40 km od Xi’an. To około 8100 figur naturalnej wielkości, wykonanych z terakoty (wypalonej gliny), przedstawiających żołnierzy, oficerów i konie. Jest co oglądać, ale są też tacy, którzy spodziewali się wielkiej wow, a tu masz takie gliniane posągi i co dalej? Już tyle? Mimo takich opinii warto tam pojechać.
 
Terakotowa Armia przykryta dachem jednej z hal

Mauzoleum Pierwszego Cesarza Qin powstało między 246 a 208 r. p.n.e.
Budowa trwała 39 lat i jest to jedyne cesarskie mauzoleum zachowane w tak dobrym stanie. Według obecnych badań, Terakotowa Armia znajduje się około 955,5 m na wschód od grobowca Mauzoleum Qin Shi Huang. Pierwsze figury odnaleziono przez przypadek przy kopaniu studni w 1974 r. w pobliżu grobowca pierwszego chińskiego cesarza Qin, który zmarł w 210 r. p.n.e. Według chińskich wierzeń, Terakotowa Armia miała strzec cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym.
 
Terakotowa Armia z bliska
Prace archeologów ciągle trwają

Co ciekawe tysiące wojowników ustawiono w szyku bojowym. Są wśród nich figury piechurów, łuczników i oficerów, a także koni oraz rydwanów. Wojownicy mają oryginalną broń właściwą dla swoich formacji. Oprócz żołnierzy są tam też muzycy, tancerze i medycy cesarza. W mauzoleum znajdują się też figury zwierząt, m.in. koni, bocianów i kaczek.

Terakotowa Armia od 1987 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Miejsce do robienia pamiątkowych zdjęć

Warto poznać kilka uwag praktycznych dotyczących dojazdu i zwiedzania:
  • będąc w Xi’an, należy udać się na główny dworzec i odnaleźć autobus linii (5) 306 – żaden inny, bo komercyjny bus kosztuje więcej niż... 7 CNY (ok. 4 zł);
  • autobusy linii 5 odjeżdżają co kilka minut, a sam dojazd do Terakotowej Armii zajmuje około 50 minut;
  • wejście dla indywidualnego turysty na teren muzeum kosztuje 120 CNY (ok. 67 zł), a zorganizowana wycieczka to już 350 juanów (ok. 196 zł);
  • nie warto się tam wybierać w weekend oraz w godzinach 10:00-12:00, gdyż są tam wtedy tłumy turystów, głównie chińskich wycieczek emerytów – po ich wyjściu jest luźniej;
  • można sobie zrobić zdjęcie z wojownikami Terakotowej Armii za 10 CNY (ok. 6 zł);
  • na pewno warto tam pojechać, ale wielkiego wow nie ma, choć wielu ocenia Terakotową Armię jako 8. cud świata – pamiętać trzeba, że z Pekinu jest tam ponad 1000 km i wycieczkę tam trzeba zaplanować na minimum 2 dni!
Tłumy przed wejściem
Plan Mauzoleum Pierwszego Cesarza Qin
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Dron wyścigowy Hubsan H122D X4 Storm FPV

Potężne silniki, kamera HD i mnogość funkcji przekonują, że Hubsan...

429 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A jasnoszara

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

Korek na maszt

Korek plastikowy na maszt do wprowadzenia kabli

25 zł Więcej...