reklama

Marsylia: Archipelag Frioul z dawnymi fortyfikacjami

dodano: 2020-01-26 13:14 | aktualizacja: 2020-05-24 18:49
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Archipelag Frioul - zamek d'If „Hrabia Monte Christo” Aleksandra Dumasa to obok m.in. „Wichrowych Wzgórz” Emily Brontë jedna z moich ulubionych powieści, więc tym bardziej ucieszyło mnie, że przy okazji wycieczki do Marsylii będę mogła poznać miejsca związane z jej głównym bohaterem Edmundem Dantesem. To nie tylko samo miasto, ale również zamek If na jednej z wysp archipelagu Frioul. Jak czytamy w powieści, „...ujrzał o sto sążni wyniosłą, czarną i stromą skałę, na której wznosił się, niby jakaś narośl z krzemienia, posępny zamek If” oraz „kształt ów dziwaczny to więzienie owiane grozą, twierdza, której posępną legendą żyje od lat trzystu Marsylia”.

Archipelag Frioul - zamek d'If


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Archipelag Frioul (Îles du Frioul) znajduje się w odległości 1,5 km w linii prostej od wybrzeża Marsylii we Francji (7 km żeglugi ze Starego Portu w Marsylii do portu Frioul). Obejmuje cztery wyspy o łącznej powierzchni 2 km2:
  • dwie większe - Pomègues na południu (o długości 2,5 km) i Ratonneau na północy (2,7 km),
  • dwie mniejsze - If na wschodzie i Îlot Tiboulen na zachodzie.Na poniższej mapce zaznaczone są poszczególne atrakcje na wyspach archipelagu Frioul, szczegółowo opisane w dalszej części artykułu, zgodnie z numeracją.
 
Archipelag Frioul - mapa opracowana na bazie www.tourisme-marseille.com (kliknij, aby powiększyć)

W dialekcie prowansalskim archipelag nosi nazwę Frieu, co oznacza cieśninę, w tym przypadku między wyspami Pomègues i Ratonneau. Od 1822 roku, za panowania Ludwika XVIII, wyspy te są połączone wałem Berry (1), nazwanym tak na cześć księcia de Berry, śmiertelnie ranionego w 1820 roku przez rymarza Louisa Pierre'a Louvela. Wał Berry ma długość około 270 m.
 
Widok na archipelag Frioul spod bazyliki Notre Dame de la Garde w Marsylii

Wyspy archipelagu Friuol, ze względu na strategiczne położenie w pobliżu portu Marsylii, stanowiły przez długi czas pierwszą linię obrony. Budowano tam m.in. forty, transzeje i stanowiska obserwacyjne. Pierwsze fortyfikacje powstały już za czasów króla Henryka IV Burbona, który panował we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Jednak na dzisiejszy krajobraz archipelagu składają się głównie fortyfikacje wzniesione pod koniec XIX i na początku XX wieku, przebudowane i uzupełnione podczas II wojny światowej przez niemieckiego okupanta.
 
Widok na archipelag Friuol ze szczytu Marseilleveyre

Warto dodać, że wyspy archipelagu Frioul były wielokrotnie bombardowane, a leje po bombach można obserwować po dziś dzień. Co ciekawe po wojnie wyspy nadal stanowiły teren wojskowy, aż do połowy lat 70. ubiegłego wieku, kiedy utworzono tam przystań i rozpoczęto proces osiedlania.

Dzisiejsza marina, otoczona betonowymi konstrukcjami, obejmuje ponad 600 miejsc do cumowania. W pobliżu znajdują się sklepiki z pamiątkami i restauracje, budynki wielorodzinne, a także ośrodek wypoczynkowy Léo Lagrange. Archipelag zamieszkuje około 100 osób, jednak ze względu na brak szkoły, przychodni, sklepów spożywczych i innych ważnych punktów, miejscowa ludność jest zmuszona do częstego odwiedzania kontynentalnej Marsylii. Co więcej na wyspach obowiązuje całkowity zakaz ruchu samochodowego.
 
Port Frioul ze sklepikami i restauracjami

Wyspa Pomègues
Leżąca w południowej części archipelagu Friuol wyspa Pomègues jest niezamieszkała. Za to idealnie nadaje się do spacerów, zapewniając piękne widoki na wybrzeże Marsylii, w tym na masyw Calanques. Znajduje się na niej również kilka dzikich plaż, w tym najpiękniejsza spośród nich, w zatoczce Crine, zwana plażą Tahiti (8). Natomiast zatoczkę Cambrettes na południu wyspy z pewnością docenią miłośnicy nurkowania.
 
Plaża Tahiti w zatoczce Crine wyspy Pomègues

Najważniejsze atrakcje na wyspie Pomègues (od północy na południe):
  • hangar z 1959 roku (2);
Widok spod fortu Pomègues na wyspę Ratonneau z portem Frioul oraz na zamek If, w dole hangar
  • bateria i fort Pomègues (87 m n.p.m.) zbudowany pod koniec XIX wieku (niedostępny do zwiedzania, odkąd wzniesiono tam wieżę RTV) (3); co ciekawe spod fortu doskonale widać znajdujący się na północnym wschodzie, mający 148 m wysokości maszt radiowo-telewizyjny Grande Étoile (590 m n.p.m.), należący do TDF;
Widok z wału Berry na fort Pomègues z wieżą RTV oraz na hangar
Wieża RTV w forcie Pomègues
Widok na fort Pomègues i port kwarantanny spod wieży Poméguet
Ośrodek nadawczy Grande Étoile z masztem o wysokości 148 m (fotografia na dużym zoomie)
Fort Pomègues z wieżą RTV
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum Nytro Box Plus HEVC/LAN

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C/LAN z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

119 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

199 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

459 zł Więcej...