reklama

Arouca i Portal do Inferno - wrota do piekieł w Portugalii

dodano: 2018-07-11 16:03 | aktualizacja: 2019-10-16 13:53
autor: Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Arouca_napis_360px.jpg Mocno potaniały bilety na loty do Portugalii, a szczególnie do Porto (latają tam Ryanair i Wizz Air). Samo Porto jest piękne, ale okolice na wschód od tego miasta są dla Polaków prawie nieznane. Porto jest odległe o około 55 km od małego miasta Arouca (40°56′N 8°15′W) i około 35 km od zachodniej granicy gminy Arouca, a tam warto zobaczyć Portal do Inferno czy Rio Paiva.

Arouca_napis_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Mapka okolic Arouca w Portugalii
Drogowskazy przy drodze dojazdowej do Paiva

Arouca to miasto i gmina w obszarze metropolii, jaką jest doskonale znane Porto w północnej części Portugalii. Mieszka w niej około 22 tys. mieszkańców. Całe terytorium Arouca to tzw. „Geopark Arouca", który jest członkiem Europejskiej Sieci Geoparków i Globalnej Sieci Geoparków ze względu na wyjątkowe dziedzictwo geologiczne, programy edukacyjne i projekty oraz promocję geoturystyki. Naprawdę jest co tam zobaczyć, choć wybierając się tam, byłem bardzo sceptycznie nastawiony - pomyliłem się i to bardzo.
 
Kapliczka Senhor da Pedra, w Miramar niedaleko Porto

Arouca jest żyzną doliną, prawie całkowicie otoczoną górzystym płaskowyżem. Region Arouca żył przez stulecia w pewnej izolacji, chociaż przerwano go częstymi kontaktami z mieszkańcami wzdłuż rzeki Douro i wybrzeża w okolicach Porto, na ogół w czasie wielkich uroczystości i pielgrzymek tamtych czasów, m.in. do kaplicy Senhor da Pedra, w Miramar niedaleko Porto. Z powodu tej pewnej izolacji Arouca nie została szybko uprzemysłowiona i do tego czasu ma swój urok starej Portugalii, a okolice są dzikie i piękne w swej naturze - góry czyste, pozbawione plastiku i śmieci. Naprawdę warto to zobaczyć... pasące się kozy, bardzo mało ludzi w górach, wiosną i latem niesamowite zapachy lasów eukaliptusowych.
 
Czas iść w góry... maraton górski trwa
!
Kozy pasą się w górach
Takie są widoki w górach niedaleko od Arouca
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...