reklama

Litwa - mały kraj z wielką duszą

dodano: 2016-12-02 17:28 | aktualizacja: 2017-04-19 17:44
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 7-8/2016

Podróże z anteną - Litwa Wilno „Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie. Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił”. Treść inwokacji „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza zna chyba każdy Polak. Z czym jeszcze kojarzy się Litwa? Z Wilnem, unią lubelską, nieskażoną przyrodą, bursztynami. A jaka tak naprawdę jest Litwa? Co warto tam zobaczyć?

Podróże z anteną - Litwa Troki zamek na wyspie


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Litwa jest krajem położonym w Europie Środkowej, na południowo-wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy z Polską. Jej powierzchnia wynosi 65,3 tys. km kw., czyli jest prawie pięć razy mniejsza niż nasz kraj. Liczba ludności Litwy jest aż trzynaście razy mniejsza w porównaniu z Polską (gęstość zaludnienia wynosi zaledwie 44,6 osoby/km kw.). Największą rzeką na Litwie jest Niemen o długości całkowitej 937 km, natomiast w granicach Litwy 469 km.

Z Litwą łączy nas wspólna historia i tradycje kulturowe. To właśnie na mocy wspomnianej wcześniej unii lubelskiej powołano do życia Rzeczpospolitą Obojga Narodów – państwo złożone z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, istniejące w latach 1569-1795. Rzeczpospolita została zlikwidowana dopiero na skutek trzech rozbiorów. Potem, aż do uzyskania niepodległości w 1918 roku, znajdowała się pod władzą rosyjską. Bez wątpienia na historii Litwy piętnem odcisnęło się także włączenie do ZSRR. W 1940 roku zarówno Litwa, jak i sąsiadująca Łotwa weszły w skład ZSRR jako jedne z republik. Dopiero na początku lat 90. ubiegłego wieku odzyskały niepodległość. Litwa wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, razem z Polską. Walutą obowiązującą na Litwie jest euro.

Polacy są największą, przed Rosjanami, mniejszością narodową na Litwie (6,6 proc.). Co ciekawe, w niektórych rejonach stanowią większość mieszkańców – przykładowo w rejonie wileńskim jest ich 52 proc., a w solecznickim Polacy stanowią aż 80 proc. ludności. Litwa znajduje się w strefie czasowej UTC +2, czyli jadąc na Litwę trzeba przestawić zegarki o jedną godzinę do przodu.

Wilno – stolica Litwy

Wilno to stolica i największe miasto Litwy; położone w południowo-wschodniej części kraju, u zbiegu rzek Wilia i Wilejka. Stare Miasto zostało w 1994 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Zamek Górny z Basztą Giedymina w Wilnie
Baszta Giedymina w Wilnie

Wilno jest kolebką kultury i nauki. Żyli i tworzyli tu m.in. poeci Adam Mickiewicz i Czesław Miłosz czy architekt Wawrzyniec Gucewicz.
Charakterystycznym obiektem w Wilnie jest Zamek Górny z Basztą Giedymina – jeden z najczęściej fotografowanych w tym mieście zabytków. Zamek został zbudowany w średniowieczu. Na najwyższym piętrze baszty mieści się taras obserwacyjny, z którego można podziwiać panoramę miasta. W baszcie znajduje się również Muzeum Zamku Górnego. U stóp wzgórza zamkowego znajduje się bazylika archikatedralna (miejsce pochówku wielkich książąt litewskich i królów Polski) i pomnik Giedymina.
 
Bazylika archikatedralna w Wilnie
 
Pomnik Giedymina w Wilnie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Dron wyścigowy Hubsan H122D X4 Storm FPV

Potężne silniki, kamera HD i mnogość funkcji przekonują, że Hubsan...

429 zł Więcej...

Konwerter Twin Triax TTW 006

Nowy, podwójny konwerter Triax TTW 006 o wsp. szumów 0,3dB...

69 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

1 990 zł Więcej...