reklama
reklama

Korynt - pielgrzymka motocyklowa śladami św. Pawła

dodano: 2019-10-20 20:11 | aktualizacja: 2023-02-17 22:13
autor: Paweł Drozd | źródło: ekai.pl/jezuici.pl/swm.pl

Korynt - pielgrzymka 2019 22 czerwca 2019 r. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie do Koryntu wyruszyła pielgrzymka motocyklowa Iskra Miłosierdzia. W trasę śladami św. Pawła wyjechało 400 motocyklistów. Metą pielgrzymki, którą zaplanowano na 30 czerwca, był Korynt w Grecji. Po drodze m.in. Filippi, Ateny i Meteory.

Korynt - pielgrzymka 2019


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Uczestnicy Iskry Miłosierdzia podróżowali na motocyklach w 10-osobowych grupach, częstokroć tworząc je w gronie znajomych. Inni dopisywali się do dowolnych ekip. Z roku na rok inicjatywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W poprzednich edycjach pielgrzymowało 200-300 motocyklistów. W 2019 r. udział brało blisko 400 osób.
 
Wyjazd spod Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie

Co ciekawe, mimo przejechanych wielu kilometrów, motocykliści codziennie uczestniczyli we mszy świętej, razem jedli i modlili się. Podczas jazdy motocykliści zakładają kamizelki z logiem Iskry Miłosierdzia.
 

– Naszą misją jest budzenie Europy do jej korzeni, do wiary – mówi ks. Adam Parszywka SDB, komandor i pomysłodawca pielgrzymki, która po raz pierwszy odbyła się w czerwcu 2016 r., przed ŚDM w Krakowie.

Wówczas motocykliści udali się do Rzymu na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Później byli też w Fatimie w Portugalii oraz Medziugorie w Bośni i Hercegowinie.
 
Motocykl na trasie w Grecji

W 2019 roku motocykliści wyruszyli na trasę w kierunku Grecji, by jak św. Paweł pokazywać nowe oblicze apostolstwa, dostosowane do potrzeb XXI wieku. Codziennie przemierzali kilkaset kilometrów, jadąc jedną z najbardziej urokliwych tras Europy. Po drodze przejechali przez 5 krajów: Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję, pokonując łączny dystans 2600 km.

Program pielgrzymki:

22 czerwca (sobota)
Przejazd Kraków – Kluż-Napoka (Rumunia): 584 km

23 czerwca (niedziela)
Przejazd Kluż-Napoka – Curtea de Arges (Rumunia): 340 km
przejazd trasą Transfogarską lub Transalpina (jeśli Transfogarska będzie zamknięta)

24 czerwca (poniedziałek)
Przejazd Curtea de Arges – Stara Zagora (Bułgaria): 410 km

25 czerwca (wtorek)
Przejazd Stara Zagora – Filippi (Grecja): 330 km

26 czerwca (środa)
Przejazd Filippi – Saloniki – Kastraki: 390 km
Po drodze zwiedzanie Salonik

27 czerwca (czwartek)
Kastraki
Zwiedzanie Meteorów z tzw. wiszącymi klasztorami

28 czerwca (piątek)
Przejazd Kastraki – Ateny: 360 km

29 czerwca (sobota)
Ateny
Zwiedzanie Aten, możliwość odpoczynku nad morzem

30 czerwca (niedziela)
Przejazd Ateny – Korynt: 90 km
Korynt: Msza święta na koniec pielgrzymkiJuż drugiego dnia motocykliści przejechali znaną z licznych serpentyn zakręcających pod kątem 180 stopni i zapierających dech w piersiach widokach, rumuńską drogą Transalpina.
 
W Rumunii
Postój w Rumunii - okolice Curtea de Arges
Prom na Dunaju, na granicy Rumunii z Bułgarią

W kolejnych etapach uczestnicy odwiedzili m.in. Filippi, gdzie św. Paweł rozpoczął głoszenie Ewangelii do Greków.

Filippi to starożytne greckie miasto i rzymska kolonia na wybrzeżu wschodniej Macedonii, położone na Via Egnatia (Grecja - teraz przy autostradzie Egnatia Odos). Jego początki sięgają 5 tys. lat przed Chrystusem. W 360 roku p.n.e. założono tu kolonię, którą nazwano Krenides. Nazwa nawiązuje do położenia geograficznego osady. Zasilana była bowiem przez rzeki Strymon i Mestę. Ponadto znajdowała się w pobliżu gór, bogatych w srebro i złoto. Kilka lat później koloniści zmienili nazwę osady na Filippi, na cześć ojca Aleksandra Wielkiego, który ją ufortyfikował i zamienił w posterunek wojskowy.

W 42 r. p.n.e., w pobliżu Filippi, wojska Antoniusza i Oktawiana Augusta zwyciężyły armię zabójców Cezara, czyli Brutusa i Kasjusza - bitwa jest znana jako bitwa pod Filippi. Co ciekawe wtedy część legionistów została osiedlona w okolicach miasta.

Filippi położone koło miasteczka Krinides, przy drodze z Kawali do Dramy, przez historyków wspominane są przede wszystkim z powodu słynnej bitwy, przez wierzących - jako miejsce założenia pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej na kontynencie europejskim.

Pierwszym miastem europejskim, do którego przybył Paweł ze swymi towarzyszami, Łukaszem, Tymoteuszem i Sylasem było właśnie Filippi. Pobyt Pawła w Filippi był krótki, ale bogaty w wydarzenia. Po przybyciu do Filippi Paweł udał się nad rzekę, miejsce spotkań i modlitw. Okazało się, że nie spotkali ani jednego mężczyzny, tylko kobiety. Jedną z nich była Lidia, która pochodziła z Tiatyry w Lidii (Azja Mniejsza). Lidia trudniła się produkcją i sprzedażą purpury, stąd do tego czasu św. Lidia jest patronką farbiarzy.

W pobliżu pozostałości starożytnego Filippi znajduje się teren identyfikowany jako dom św. Lidii. Zbudowano na nim współczesny kościół w kształcie baptysterium poświęcony św. Lidii. Na uwagę zasługują przepiękne witraże z wizerunkami Lidii, Pawła, Sylasa i Mikołaja. Około 800 m dalej znajduje się mała kapliczka poświęcona Lidii i ołtarz, przy którym można sprawować liturgię.

To tam powstała pierwsza wspólnota Kościoła w Europie, a w kolejnych wiekach Filippi stało się prężnym ośrodkiem chrześcijańskim z siedzibą arcybiskupa i czterema monumentalnymi bazylikami.

Lidia jest uważana za „pierwszą, europejską nawróconą chrześcijankę czy też Europejkę”.
 
Kościół św. Lidii w Filippi
Kościół św. Lidii w Filippi
Kościół św. Lidii w Filippi
Kościół św. Lidii w Filippi
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły