reklama

Dumny Budapeszt w blasku grudniowego słońca

dodano: 2017-02-28 16:28 | aktualizacja: 2017-04-19 17:58
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 1-2/2017

Budapeszt parlament Będąc w Budapeszcie, trudno oprzeć się wrażaniu pewnego podobieństwa stolicy Węgier do innych dużych europejskich miast. Analogicznie, jak przykładowo w Krakowie czy Pradze, największe atrakcje turystyczne można znaleźć w pobliżu rzeki. W tym przypadku, przede wszystkim w zachodniej części Budapesztu – Budzie, na prawym brzegu Dunaju. Oczywiście, nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że najważniejsze zabytki znajdują się właśnie tam. Osadnictwo rządzi się bowiem własnymi prawami. Najpotężniejsze grody były zakładane właśnie w miejscach najbardziej korzystnych strategicznie i komunikacyjnie, czyli w pobliżu rzek czy jezior, będących przede wszystkim źródłem wody, a co za tym idzie – życia i szansy na przetrwanie.

Budapeszt


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Takich wspólnych cech łączących duże miasta Europy jest więcej. Ma to niewątpliwie związek z ważnymi wydarzeniami historycznymi, które kształtowały ich rozwój i świadomość ich mieszkańców. Upadały i podnosiły się z gruzów, dzieliły się i jednoczyły, a ich urbanizacja jest odzwierciedleniem zmieniających się potrzeb ich mieszkańców. Na przestrzeni wieków powstawały twierdze, zamki, pałace, kościoły, uczelnie, muzea, dworce, hale targowe, stadiony, całe osiedla i wiele innych elementów, na które składa się zabudowa miasta.
 
Widok na Dunaj – w tle budynek parlamentu

To właśnie charakterystyczne zagospodarowanie przestrzenne łączy wiele europejskich miast – nietrudno doszukać się analogii. W Budapeszcie mamy więc mosty – np. Most Łańcuchowy i Most Wolności, reprezentacyjne ulice i deptaki – np. aleję Andrássyego i Váci utca, kościoły i synagogi – np. bazylikę św. Stefana i Wielką Synagogę, twierdze i zamki – np. Zamek Królewski i Zamek Vajdahunyad czy budynki użyteczności publicznej – np. parlamentu i Węgierskiego Muzeum Narodowego. Są też obiekty zdecydowanie odróżniające Budapeszt od innych europejskich miast, np. łaźnie lecznicze i pijalnie wód. Ich powstanie było uwarunkowane obecnością na terenie Budapesztu źródeł mineralnych oraz termalnych. Nietypowe są również kolejki, wśród nich najsłynniejsza kolejka Budavári Sikló spod Mostu Łańcuchowego na wzgórze budańskie.
 
Zamek Vajdahunyad

Czy osoba, która odwiedziła już kilka dużych miast Europy, powinna wybrać się do Budapesztu? Czy czeka tam na nią coś niezwykłego? Czy może liczyć na przeżycie niezapomnianych chwil? Uważam, że jak najbardziej. Atrakcji jest naprawdę dużo, a dodatkową zachętą jest stosunkowo nieduża odległość od granic Polski. Z Krakowa to zaledwie około 6 godzin jazdy samochodem. Wybierając trasę przez Chyżne, należy pamiętać, że na Słowacji obowiązują bardzo wysokie mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości – nawet po kilkaset euro. To zdecydowanie zachęca do jazdy zgodnie z przepisami. Budapeszt to dobra propozycja na 3-4-dniową wycieczkę. Tyle w zupełności wystarcza, by zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca. Baza noclegowa jest dość szeroka – bez problemu można znaleźć hotel o atrakcyjnym stosunku jakości do ceny, i to w miarę niedaleko od centrum.

Co koniecznie należy zobaczyć w Budapeszcie? Na pierwsze miejsce wysuwa się Zamek Królewski, czyli tak naprawdę cały kompleks budynków pałacowych. Niegdyś była to siedziba władców, dziś mieszczą się tam: Węgierska Galeria Narodowa, Muzeum Historyczne Budapesztu i Państwowa Biblioteka Széchényiego. Jeśli chodzi o style architektoniczne, to można doszukać się wpływu gotyku, renesansu i baroku. Historia zamku sięga bowiem XIV wieku.
 
Zamek Królewski

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Android HiMedia Q30

Mini PC na systemie Android 7.0 Nougat z procesorem 4...

399 zł Więcej...

Odbiornik Opticum HD AX502 Combo

Odbiornik HD Combo (DVB_S2/DVB-T2) PVR Ready marki Opticum wyposażony w...

249 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2 390 zł Więcej...