reklama
reklama

Bośnia i Hercegowina - trzy kultury, czyli bałkański miszmasz

dodano: 2016-12-05 18:33 | aktualizacja: 2017-04-19 17:45
autor: RO | źródło: SAT Kurier 1/2013

Bośnia i Hercegowina Bośnia i Hercegowina - jeden z kilku krajów po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku. Niepodległość oficjalnie ogłosiła 5 kwietnia 1992 roku. BiH składa się z dwóch autonomicznych jednostek państwowych - Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej. Stolicą jest Sarajewo.  

Bosnia_most_bih


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
TRZY KULTURY, CZYLI BAŁKAŃSKI MISZMASZ

Po stronie północnej, zachodniej i południowo-zachodniej graniczy z Chorwacją, natomiast po wschodniej i południowej - z Serbią i Czarnogórą. Językami urzędowymi są bośniacki, chorwacki i serbski. Mieszkańcami Bośni i Hercegowiny są Bośniacy (48%), Serbowie (37%) i Chorwaci (14%). Kraj o powierzchni całkowitej 51 tys. km2 zamieszkuje około 4 mln osób. Gdy się widzi samochód z nalepką BiH, to wiadomo, że to auto jest właśnie z Bośni - w Polsce bardzo rzadko widać ciężarówki z tego kraju.
 
Poglądowa mapa Bośni i Hercegowiny, czyli gdzie to jest

Wielu Polakom Bośnia i Hercegowina kojarzy się jedynie z wojną. Jest to chyba największy stereotyp. Choć kraj boryka się z wieloma innymi problemami (co czwarty obywatel nie ma pracy, ciągłe konflikty polityczne z przyczyn etnicznych, korupcja, bieda), to życie w nim już dawno wróciło do normy. Trudne sytuacje społeczne i polityczne nie stanowią przeszkody do odwiedzenia Bośni i Hercegowiny. Poznajemy ten kraj od strony turystycznej. W dalszej części artykułu przyglądamy się tamtejszej telewizji. 
 
SARAJEWO ESENCJĄ BAŁKANÓW 
 
Sarajewo to miasto, które kojarzy się z bałkańską wojną. Z drugiej strony jest to ciekawe miejsce, które jak żadne inne wywiera niesamowite wrażenie na turystach. Warte zobaczenia jest Stare Miasto w Sarajewie, gdzie katolickie kościoły, prawosławne cerkwie, żydowskie synagogi oraz islamskie meczety stoją w odległości zaledwie kilkuset metrów od siebie. Atrakcją dla turystów są kawiarnie (do których można się udać na pyszną czarną kawę, podawaną obowiązkowo w mosiężnym tygielku), restauracje (w których możemy spróbować tradycyjnych przysmaków kuchni bośniackiej - szczególnie polecany pyszny burek z serem lub szpinakiem do wyboru, tradycyjny ‘sarajevski sahan’, a na deser pyszna bakława, bardzo słodka z przekładanych warstw ciasta półfrancuskiego, z orzechami i miodem.
 
Bośniackie smakołyki

Warto odwiedzić sklepy z pamiątkami, gdzie kupimy różne drobiazgi, wykonane techniką przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Wszystkie zabudowania są utrzymane w architekturze pamiętającej jeszcze czasy świetności Imperium Osmańskiego. Koniecznie trzeba udać się na najważniejszy sarajewski bazar Bascarsija, również położony na starówce. Bascarsija to plątanina uroczych uliczek utrzymanych w stylu tureckim i średniowiecznym, zadaszonych bazarów, pełnych życia knajpek i niedrogich kawiarenek. Każda z ulic jest poświęcona innemu rzemiosłu: ceramice, biżuterii czy kowalstwu. Centralnym punktem Bascarsiji jest charakterystyczna studnia miejska (Sebilj), którą można zobaczyć na większości pocztówek z Sarajewa. Wieczorami na całe miasto rozlega się niezwykle głośny śpiew muezinów nawołujących do modlitwy. 
 
Zabytki Bośni i Hercegowiny

Inną atrakcją jest biegnący w kierunku Bascarsiji deptak Ferhadija (najważniejsza ulica handlowo-usługowa w mieście). 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa