reklama
reklama

Północna Portugalia - Viana do Castelo

dodano: 2021-09-21 11:16 | aktualizacja: 2023-02-17 22:08
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 7-8/2021

Viana do Castelo Viana do Castelo leży niecałe 50 minut jazdy z lotnisk w Porto lub Vigo w Hiszpanii, w samym sercu regionu Alto Minho na wybrzeżu Costa Verde – jednego z najpiękniejszych w Portugalii. National Geographic twierdzi, że widok ze szczytu góry Santa Luzia to jedna z „najlepszych panoram na świecie”, ale jest o wiele więcej do odkrycia. Warto zajrzeć do Parku Narodowego Peneda-Gerês – Światowego Rezerwatu Biosfery UNESCO. Kto wie, że muzyka fado narodziła się w oparciu o typowe piosenki regionu Minho, czyli okolic Viana do Castelo.

Viana do Castelo


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niewątpliwie Viana do Castelo to jedno z najpiękniejszych miast na północy Portugalii, a dokładniej w regionie Minho – Lima. Polacy tam rzadko zaglądają, bo wolą zobaczyć nieco „oklepane” miejsca w tym kraju: Lizbonę, Porto, Algarve lub Fatimę. To z tego miasta portowego przed wiekami wypływały portugalskie okręty odkrywające drogę do Indii i nie tylko. To z tego miasta wypływały też łodzie na połowy dorsza, jakże ważnej ryby dla zaopatrzenia okrętów portugalskich odkrywców. To tędy biegnie alternatywny szlak tzw. portugalski do Santiago de Compostela w nie tak odległej Galicji.

Aż do nadania praw miasta 20 stycznia 1848 r., obecne Viana do Castelo nazywano po prostu Viana. Przez Portugalczyków jest nazywane również jako Viana da Foz Lima i Viana do Minho, aby odróżnić ją od Viana do Alentejo (jest w środkowej Portugalii na wschód od Lizbony).

Jedna z wielu lokalnych legend mówi, że nazwa miasta Viana wzięła się z „historii” o pięknej dziewczynie o imieniu Ana, która mieszkała na terenie będącym obecnie częścią miasta, a dokładniej w kamiennym zamku. Był to duży zamek, znany i podziwiany przez wielu ludzi, którzy przechodzili obok. W jednym z okien zamku pojawiała się czasem piękna dziewczyna o długich blond włosach, z dwoma warkoczami, różowymi policzkami i bladymi oczami – księżniczka Anna. Pewnego dnia księżniczka zakochała się w chłopaku mieszkającym po drugiej stronie rzeki, który również bardzo ją lubił. Był tak szczęśliwy widząc ją, że za każdym razem z radości krzyczał po portugalsku: Vi a Ana! Vi a Ana do Castelo! (pol. Widziałem Anę! Widziałem Anę w zamku). Powtarzał to tyle razy, że miasto, w którym mieszkała księżniczka, ludzie zaczęli nazywać Viana do Castelo.
 
Typowa granitowa zabudowa portugalskich domów, kościołów i cmentarzy

Do Viana do Castelo najłatwiej udać się samochodem z Porto lub z Valença dla osób przyjeżdżających od strony Hiszpanii. Należy jechać drogą A28 lub EN13, z pięknym krajobrazem wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Można też pojechać A3, autostradą Porto – Valença, ale należy zjechać na Ponte de Lima i jechać A27.

Szczególne jest położenie geograficzne Viana do Castelo, tuż przy oceanie i jednocześnie u szerokiego ujścia rzeki Lima, co dopiero widać ze wzgórza Santa Luzia. Ten wspaniały widok trzeba koniecznie zobaczyć, bo jest dość niezwykły. Jasne jest, że to właśnie Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego na Santa Luzia (Święta Łucja), budynek Ventura Terra z 1898 r., powinien być punktem wyjścia do zwiedzania tego miasta. Byłem tam w połowie listopada, a to nie jest najlepszy czas, bo może nieźle lać i wiać, a to może przeszkadzać. Najlepiej pojechać tam w miesiącach wakacyjnych, ponieważ jest najmniej opadów, a widok jest niesamowity, szczególnie o zachodzie słońca.
 
Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego na Santa Luzia

Według National Geographic, to jeden z najlepszych widoków na świecie. Można tam dostać się na piechotę, samochodem lub kolejką linową z miejscem dla 24 osób. Trasa ma długość 650 m i nachylenie 160 m, a podróż trwa około 7 minut. Kiedy dotarłem samochodem do samego wzgórza, to już nieźle wiał mocny wiatr od Atlantyku, a tu trzeba było windą wewnątrz kaplicy bazyliki dostać się na wieżę. Od razu uprzedzam, że jeśli wieje, to nie jest to wycieczka dla osób o słabych nerwach, bo na wieży widokowej wydaje się, że wiatr uniesie człowieka gdzieś nad Atlantyk. Ludzie, którzy mają problemy z przebywaniem na wysokości, mogą tam źle się czuć. Trzeba jeszcze raz potwierdzić – widoki są spektakularne do 25-30 km, szczególnie w kierunku południowym, bo widać nie tylko miasto i deltę rzeki Lima, ale Atlantyk. Od strony północnej widok zasłania pobliskie wzgórze, ale i tak jest to panorama, jaką trudno zobaczyć, bo człowiek czuje się tam jakby unoszony w powietrzu. Warto mieć dobry aparat lub smartfon oraz kurtkę przeciwdeszczową w pogotowiu – bez luźnych ubrań!
 
Widok z sanktuarium na górze Santa Luzia na wybrzeże Viana do Castelo

Viana do Castelo jest piękna – pełno tam pałaców, kościołów i klasztorów, monumentalnych fontann, które stanowią bogactwo warte zobaczenia. W miejscowym biurze turystycznym można poprosić o broszurę i wybrać trasę inspirowaną architekturą manuelińską, renesansową, barokową, art deco czy kaflową. Którąkolwiek ulicą przechadzasz się w historycznym centrum, zawsze wrócisz do Praça da República – serca miasta. To tutaj znajduje się XVI-wieczny budynek i fontanna Misericordia, a także stary Paços do Concelho (ratusz). W pobliżu znajduje się romańsko-gotycka katedra lub Igreja Matriz (kościół parafialny). Zwrócony w stronę morza, które było odpowiedzialne za historię Viany, barokowy kościół strzeże wizerunku Nossa Senhora da Agonia – miejscowego patrona rybaków. Co roku 20 sierpnia jest tam święto tego patrona, aby pobłogosławić morze na jednym z najbardziej kolorowych festiwali w Portugalii, gdzie godne uwagi jest piękno i bogactwo kostiumów.
 
Wnętrze kościoła Viana do Castelo

Viana do Castelo znana jest też z tradycji złotniczej (Portugalia w średniowieczu dostarczała złoto z Afryki i pośredniczyła w handlu złotem z całą ówczesną Europą, nawet z Polską w zamian za zboże i drzewa na maszty do okrętów). Te złotnicze tradycje można zobaczyć w Museu do Traje (muzeum kostiumów i złota), Muzeum Miejskim (chodzi o typową zastawę Viana, która jest tu wystawiona). W porcie można zobaczyć statek szpitalny Gil Eannes – zbudowany w 1955 r. w stoczni Viana do Castelo w celu wspierania przemysłu połowu dorsza, teraz upamiętnia morskie i stoczniowe tradycje miasta.
 
Kolorowy witraż sanktuarium na górze Santa Luzia
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły