reklama

Alpy Austriackie: Z Mallnitz na Maresenspitz

dodano: 2019-07-01 20:04 | aktualizacja: 2020-01-12 18:17
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Maresenspitz „Griaß di” - tak tradycyjnie pozdrawiają się turyści w Alpach Austriackich. Zwrot ten wymawia się podobnie jak „grüße dich” i ma takie samo znaczenie, czyli „pozdrawiam cię”. Warto zapamiętać te słowa, wybierając się w tamtejsze góry. Choć przyznam, że turystów w Alpach bywa w sezonie letnim jak na lekarstwo, co absolutnie mi nie przeszkadza, gdyż jestem raczej typem samotnika.

Maresenspitz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Alpy były ostatnio moim wielkim marzeniem, gdyż wędrując po polskich czy też słowackich górach czułam już pewien niedosyt. Zapragnęłam wyjść jeszcze wyżej i z jeszcze większym wysiłkiem niż dotychczas. Uczucia towarzyszące zdobywaniu szczytów są niezapomniane i uzależniające, a poczucie wolności, które się wówczas doświadcza, jest bezcenne.

Opisywana przeze mnie w niniejszym wpisie wędrówka z miejscowości Mallnitz na Maresenspitz była jedną z wielu, jakie odbyłam w Alpach. Przed wyjazdem tradycyjnie przygotowałam swój organizm do wzmożonego wysiłku, pokonując na rowerze niemalże codziennie, przez ponad miesiąc, trasy po co najmniej 20 km, w dość szybkim tempie. Taki trening pozwala wyrównać i spowolnić oddech oraz poprawia wytrzymałość. To bardzo istotne przy pokonywaniu długich i stromych podejść.

Przy okazji polecam aplikację Strava, która dość skutecznie pomaga w przesuwaniu własnych granic, nie tylko jeśli chodzi o jazdę na rowerze, ale także o inne dyscypliny sportu. Szczególnie cieszy rywalizacja - nie tylko z samym sobą, ale też z innymi miłośnikami dwóch kółek, na tak zwanych segmentach trasy.

Najpierw kilka słów o jednej z miejscowości, w których nocowałam podczas wycieczki w Alpy Austriackie.

Mallnitz jest jednym z głównych ośrodków turystycznych Wysokich Taurów, najwyższego pasma górskiego w Austrii. Ta niewielka gmina uzdrowiskowa w powiecie Spittal an der Drau liczy niespełna 800 mieszkańców i jest położona na wysokości około 1200 m n.p.m. Szczyci się tym, że posiada klimat o właściwościach leczniczych. Za to w samej miejscowości nie ma za wiele atrakcji - służy raczej za bazę noclegową dla turystów lub miłośników nart.
 
W centrum Mallnitz - z górami w tle

W Mallnitz znajduje się południowy wjazd do słynnego Tauerntunnel - tunelu kolejowego o długości aż 8371 m, otwartego w 1909 roku. Tauerntunnel, drążony przez okres 8 lat, przecina masyw Gamskarlspitz (2832 m n.p.m.). Co ciekawe tamtejsza kolej oferuje przewóz samochodów na specjalnych wagonach-platformach. Autoschleuse Tauernbahn stanowi alternatywę m.in. dla Tauernautobahn (autostrady A10). Przejazd tym odcinkiem, do stacji Böckstein, trwa zaledwie 12 minut.
 
Autoschleuse Tauernbahn na stacji kolejowej Mallnitz-Obervellach

Warto jeszcze dodać, że w ostatnich dniach II wojny światowej na stacji Mallnitz (obecnie Mallnitz-Obervellach) stał tak zwany Führerzug - specjalny pociąg Adolfa Hitlera. Wehrmacht wysadził i spalił tutaj jego salonkę (Salonwagen 10206) dnia 7 maja 1945 roku, by jej wyposażenie nie padło łupem aliantów.
 
Antena satelitarna na jednym z pensjonatów w Mallnitz

Mallnitz stanowi świetne miejsce wypadowe na pobliskie szczyty. Do najbardziej popularnych należą: Ankogel (3252 m n.p.m.), Säuleck (3086), Maresenspitz (2916), Lonzaköpfl (2317), Hindenburghöhe (2315) i Auernig (2130).

Na Ankogel można wyjść albo wyłącznie pieszo, albo skorzystać na początku trasy z kolei linowej Ankogelbahn, która wiedzie na wysokość 2636 m n.p.m. Stamtąd są już tylko niecałe 2 godziny na szczyt. Niestety w czerwcu Ankogel nadal był dość mocno ośnieżony, przez co zrezygnowałam z jego zdobycia.
 
Jak widać, Austriacy mają poczucie humoru

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 brązowa

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

59 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD60 S2X

AX 4K HD60 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

399 zł Więcej...