reklama

Podróże z anteną - Schwarzwald, czyli Czarny Las

dodano: 2021-12-09 14:36 | aktualizacja: 2022-01-10 17:41
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 9-10/2021

Schwarzwald Schwarzwald to tzw. Czarny Las znajdujący się w południowo-zachodniej części Badenii-Wirtembergii w Niemczech, blisko granicy Szwajcarii i Francji, to najwyższe niskie pasmo górskie w tym kraju. Jest też najważniejszym regionem turystycznym Niemiec oraz najczęściej odwiedzanym miejscem wypoczynkowym w niskich pasmach górskich. Druga co do wielkości rzeka w Europie – Dunaj, ma swój początek właśnie w Schwarzwaldzie. Od Polski jest około 1100 km jazdy samochodem, więc Polacy rzadziej tam trafiają, chyba że po drodze np. do Szwajcarii, ale jest tam naprawdę uroczo.

Schwarzwald


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Schwarzwald rozciąga się z północy na południe Niemiec na długości około 150 km, jego szerokość dochodzi do 50 km na południu i do 30 km na północy. W większości Schwarzwald jest gęsto zalesiony świerkami i ten czarny las rozciąga się od Górnego Renu na południu do Kraichgau na północy.

Jak dojechać?

Najłatwiej dojechać samochodem do Schwarzwaldu wprost z Polski albo wynajętym autem z jednego z okolicznych lotnisk we Fryburgu lub w Stuttgarcie. Z Fryburga to trasa A81 – 1,4 godziny jazdy samochodem, ze Stuttgartu drogą B284 jedzie się 1 godzinę. Można też polecieć do Szwajcarii bo z Zurichu do Titisee-Neustadt jest tylko 90 km.
 
Typowa zabudowa w Schwarzwaldzie

Turystyka na topie

Duża część Schwarzwaldu żyje głównie z przemysłu turystycznego. Region wypoczynkowy zarządzany przez Schwarzwald Tourismus GmbH rozciąga się daleko poza naturalny Schwarzwald i obejmuje łącznie 11 100 km2. Wiosną, latem i jesienią rozległe szlaki turystyczne (118 km szlak Schluchtensteig) i trasy rowerowe umożliwiają różnym grupom docelowym korzystanie z przyrody. Całkowita sieć szlaków turystycznych liczy około 23 tys. km – jest utrzymywana przez wolontariuszy z Klubu Szwarcwaldzkiego.
 
Piękne lasy

Najwyższy szczyt Schwarzwaldu to Feldberg – ma wysokość 1493 m n.p.m. – tam kiedyś był lodowiec. Autem można dojechać do położonego na wysokości 1277 m n.p.m. miasteczka Feldberg. Na szczyt prowadzą szlaki turystyczne (piesze i rowerowe), kursuje też kolejka gondolowa. Zimą królują sporty zimowe, w tym między innymi są to skoki narciarskie i narciarstwo alpejskie.
 
Hotel w Titisee-Neustadt

Skocznie narciarskie

Kto interesuje się skokami narciarskimi, to zapewne zna skocznie w Schwarzwaldzie. Jest tam Adler-Skistadion – kompleks skoczni narciarskich w niemieckiej miejscowości Hinterzarten, z których największa jest skocznia normalna Rothaus-Schanze. Niestety skocznia w Hinterzarten przy przebudowie została źle zmodernizowana i musi przejść kolejną modernizację (fuszerka!).
 
Ze skocznią w tle

Bardziej znana jest duża skocznia w Titisee-Neustadt, bo co roku odbywają się tam zawody Pucharu Świata. To tam 3 lutego 2007 r. swój rekordowy skok 145 m wykonał Adam Małysz – teraz rekord tej skoczni ma Słoweniec Domen Prevc – 148 m.

Hochfirstschanze to duża skocznia narciarska K125 w Titisee-Neustadt na północnym zboczu góry Hochfirst (1190 m n.p.m.), od której obiekt wziął swą nazwę. To największa naturalna skocznia w Niemczech. W przeszłości obok tej skoczni była też mniejsza skocznia K70, ale została zniszczona.

Byłem tam latem, kiedy skocznia była pełna zieleni i ciszy, za to smakowało lokalne piwo w malutkiej, hotelowej knajpce przy parkingu.
 
Skocznia w Titisee-Neustadt latem 2021

Atrakcje

W 1971 r. miasteczko Titisee zostało włączone do Neustadt i przemianowane na Titisee-Neustadt, choć są to dwie dzielnice odległe o 2 km. W dzielnicy Neustadt znajduje się Neustadt Minster – kościół św. Jakuba, który ma decydujący wpływ na pejzaż miejski. Ponadto znajduje się tu Neustädter Hof, zabytkowy hotel z 1899 r., dawna poczta z 1575 r., Klösterle, dawny klasztor kapucynów z drugiej połowy XVII w. W dzielnicy Titisee znajduje się zabytkowy hotel Bären z drewnianą fasadą w stylu domu szwarcwaldzkiego.

Bardziej niż skocznia turystów czy zabytki przyciąga tu jednak malownicze jezioro i położone nad nim uzdrowisko będące stolicą zegarów z kukułką. Można tam też kupić wiele pamiątek, miody szwarcwaldzkie, spróbować miejscowych lodów czy piwa.

Można też popłynąć w rejs statkiem po jeziorze Titisee – największym, naturalnym jeziorze w Schwarzwaldzie. Badeparadies Schwarzwald jest uważany za jeden z najlepszych parków wodnych w Schwarzwaldzie.
 
Przystań przy jeziorze Titisee
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...