reklama
reklama

Nie tylko Słowacki Raj

dodano: 2022-06-03 19:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Havrania skala - jaskinia Doliny Słowackiego Raju należą do najbardziej popularnych atrakcji u naszych południowych sąsiadów i stanowią doskonałą alternatywę dla osób poszukujących odmiany w wędrówkach na łonie natury. Oprócz dolin Słowackiego Raju warte odwiedzenia są również te w Górach Choczańskich położonych stosunkowo blisko granicy z Polską. W każdym z tych miejsc znajdują się kładki, mostki czy drabinki. Nie brakuje też punktów widokowych.

GiIIan / Shutterstock.com
Dolina Prosiecka GiIIan / Shutterstock.com


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kolejny 2,6 km odcinek niebieskiego szlaku biegnie do wsi Wielkie Borowe (Veľké Borové) - na początek po płaskim terenie pokrytym łąkami, miejscami podmokłym, a następnie łagodnym stokiem do parkingu pod cmentarzem, mijając duże gospodarstwo rolne oraz wiele zabytkowych domów w regionalnym stylu. Mniej więcej w połowie szlaku stoi krzyż. Z łąki można obserwować Wielki Chocz i Tatry.
 
Widok z polany na północy wschód na Tatry
Drogowskaz z kierunku Doliny Prosieckiej
Wielki Chocz na horyzoncie
Krzyż stojący przy niebieskim szlaku
Zabytkowe zabudowania

W okolicach wsi Wielkie Borowe 9 maja 1895 roku spadł meteoryt kamienny w postaci pojedynczej bryły o masie 6,16 kg. Obecnie największy fragment meteorytu Nagy-Borové, o masie 5,88 kg i wymiarach 20,5 x 13,5 x 13 cm, przechowywany jest w Węgierskim Muzeum Narodowym w Budapeszcie. Niewielkie odłamki meteorytu znajdują się też w muzeach na terenie USA, Wielkiej Brytanii czy Rosji.
 
Antena przy Bufecie Goral we wsi Wielkie Borowe
Kolejna antena...
...i następna
Antena T-Mobile

Kolejny etap to wędrówka na odcinku 1,6 km Doliną Borowianki (Dolina Borovianky). Jej górną część zajmują rozległe łąki, natomiast dolna część jest wąska i otoczona skalnymi ścianami. Na jednej ze skał ustawiono betonowy krzyż.
 
Krzyż lotaryński na skale w Dolinie Borowianki
Wodospad na potoku Borowianka
Młoda kózka nad brzegiem Borowianki
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa