reklama
reklama

Nie tylko Słowacki Raj

dodano: 2022-06-03 19:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Havrania skala - jaskinia Doliny Słowackiego Raju należą do najbardziej popularnych atrakcji u naszych południowych sąsiadów i stanowią doskonałą alternatywę dla osób poszukujących odmiany w wędrówkach na łonie natury. Oprócz dolin Słowackiego Raju warte odwiedzenia są również te w Górach Choczańskich położonych stosunkowo blisko granicy z Polską. W każdym z tych miejsc znajdują się kładki, mostki czy drabinki. Nie brakuje też punktów widokowych.

GiIIan / Shutterstock.com
Dolina Prosiecka GiIIan / Shutterstock.com


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Doliny Prosiecka, Borowianki i Kwaczańska w Górach Choczańskich

Najdłuższą trasą spośród omawianych w niniejszym artykule jest pętla z miejscowości Prosiek przez trzy doliny: Prosiecką, Borowianki i Kwaczańską. Mierzy 16,6 km, przy sumie podejść 780 m. Parking w Prosieku jest płatny 3 euro za dzień (stan na lipiec 2022 r.).
 

Na początku niebieskiego szlaku stoi drewniana rzeźba przedstawiająca świętego Świerada. Według przekazów, Andrzej Świerad w nocy czuwał siedząc na pniu drzewa otoczonym ostrymi prętami, a gdy tylko zasypiał i się przechylał, te boleśnie go raniły i wybudzały ze snu. Nosił też metalowy łańcuch (włosiennicę), który owinięty wokół pasa z czasem wrósł w jego ciało. To tylko niektóre z praktyk ascetycznych, jakie stosował ten średniowieczny pustelnik pochodzący z okolic Krakowa.
 
Rzeźba przedstawiająca świętego Świerada

Szlak wiodący Doliną Prosiecką ma długość 4,2 km. Jest to typowa dolina krasowa, tak samo jak te w Słowackim Raju. Płynie nią potok Prosieczanka (Prosiečanka). Miejscem wejścia do Doliny Prosieckiej są tak zwane Wrota (Vráta) mające postać wąskiej gardzieli otoczonej skalnymi ścianami. Nieco powyżej znajduje się Wywierzysko (Vyvieranisko), czyli jedno ze źródeł Prosieczanki.
 
Wrota Doliny Prosieckiej

Szlak prowadzi od czasu do czasu po drewnianych mostkach i kładkach oraz stalowych drabinkach. Znajduje się tam dużo jaskiń, w tym największa - Prosiecka Jaskinia (Prosiecka jaskyňa). Górna część doliny zwykle jest bezwodna, a jej dno zasłane jest skalnym gruzem.
 
Drewniane kładki i mostki u wylotu doliny

Kilkaset metrów przed wlotem doliny, w miejscu zwanym Vidová, szlak rozwidla się w dwie strony. Ten biegnący w lewo prowadzi do ok. 15 m wodospadu Czerwone Piaski (Červené piesky). Natomiast ten biegnący w prawo wiedzie wąskim wąwozem do Svoradu.
 
Przy wodospadzie Czerwone Piaski
W kwietniu i maju w Dolinie Czerwone Piaski można podziwiać kwitnące na fioletowo sasanki

Poza znajdującymi się w górnej części Doliny Prosieckiej metalowymi drabinkami ciekawić może szyna położona w poprzek. To pozostałość pomostu wzniesionego prawdopodobnie na przełomie XIX i XX w. z drewnianych belek na stalowych wspornikach, który pokonywał skalne uskoki wąwozu. Droga ta uległa zniszczeniu w latach 1944-1945, a kolejne podpory zostały wyrwane podczas powodzi w 1976 r.
 
Drabinka w Dolinie Prosieckiej
Krokusy na polanie Svorad
Drogowskaz - Svorad
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa