reklama
reklama

Beskid Wyspowy: Ćwilin, Łopień i Śnieżnica

dodano: 2021-01-17 11:31 | aktualizacja: 2021-02-19 13:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Beskid Wyspowy - Ćwilin - ołtarz polowy - maj 2017 Ćwilin, Łopień i Śnieżnica w Beskidzie Wyspowym to trzy sąsiadujące ze sobą masywy górskie o wysokości około tysiąca metrów nad poziomem morza, które wraz z wysuniętą na południe Mogielicą - najwyższym szczytem pasma, nadają wyjątkowy charakter temu regionowi. Dlaczego warto odwiedzić te trzy samotne wyspy?

Beskid Wyspowy - Ćwilin


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na Łopień z Przełęczy Rydza-Śmigłego

Najkrótszym szlakiem na Łopień jest szlak zielony wychodzący z Przełęczy Rydza-Śmigłego. Ma długość zaledwie 2,1 km, choć zachęcam do wybrania nieco dłuższej trasy, aż pod Łopień Środkowy, leżący na północny wschód od głównego szczytu Łopienia, czy nawet pod Łopień Wschodni, położony jeszcze dalej.
 
Dziki parking na Przełęczy Rydza-Śmigłego, w tle: Świerczek, Sałasz, Jaworz, Wielka Góra i Chełm na wschodzie

Przełęcz Rydza-Śmigłego (dawniej, ze względów politycznych tymczasowo pod nazwą przełęcz Chyszówki) położona jest na wysokości 696 m n.p.m. Znajdują się tam: murowana kapliczka, a także kamienny obelisk z 1938 r. oraz krzyż, postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich, dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego.
 
Pomnik i krzyż na Przełęczy Rydza-Śmigłego
Zielony szlak na Łopień

Podobnie jak ze Śnieżnicy, tak i z Łopienia nie zobaczymy jakichś spektakularnych panoram. Chociaż polana na Łopieniu jest znacznie bardziej rozległa niż na Śnieżnicy, to wysokie drzewa okalające szczyt niemal całkowicie przysłaniają widoki. Jednym z niewielu miejsc, gdzie można coś zaobserwować, jest znajdująca się na zachód od szczytu niewielka polana Widny Zrąbek. Przed oczami ukazują się z niej pobliskie szczyty, takie jak: Ćwilin, Lubogoszcz, Śnieżnica i Lubomir.
 
Na polanie Widny Zrąbek, w tle Ćwilin, przełęcz Gruszowiec i Lubogoszcz
Widok na Ćwilin z polany Widny Zrąbek

Na Widnym Zrąbku umieszczono ławki dla turystów, jest też tam miejsce na ognisko. Natomiast w 2006 r. mieszkańcy Jurkowa postawili na polanie metalowy krzyż na murowanym cokole. Następnie w 2011 r. przymocowano na nim tablicę z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Obok krzyża stoją dodatkowo kapliczka i ołtarz polowy.
 
Krzyż, kapliczka i ołtarz polowy na polanie Widny Zrąbek

Masyw Łopienia charakteryzuje się długim i rozległym grzbietem ciągnącym się z południowego zachodu na północny wschód. Najwyższym jego punktem jest szczyt zachodni - Łopień (951 m n.p.m.). Następnie wyróżnia się: Łopień Środkowy (950 m) oraz Łopień Wschodni (805 m).

Na szczycie Łopienia znajduje się Polana Jaworze, a innymi znanymi polanami tego masywu są: wspomniany Widny Zrąbek, a także Cechówka, Myconiówka, Zawadówka, Parkijówka i Ogrody. Na Polanie Jaworze stoi kapliczka. Są też tam ławki dla turystów oraz miejsce na ognisko, dzięki czemu miejsce to świetnie nadaje się na dłuższy odpoczynek.
 
Polana Jaworze na Łopieniu
Na szczycie Łopienia, owiana dymem z ogniska
Oznaczenie szczytu Łopienia
Szczyt Łopienia z kapliczką, tablicą informacyjną i miejscem na ognisko

Łopień słynie z dużej liczby osuwisk, wychodni, a także jaskiń i schronów. Najbardziej znana jest Jaskinia Zbójecka w Łopieniu z korytarzami o łącznej długości około 433 m, co czyni ją najdłuższą jaskinią Beskidu Wyspowego. W 1998 r. otrzymała status pomnika przyrody. Wchodzi w skład specjalnego obszaru ochrony siedlisk pod nazwą Uroczysko Łopień. Jaskinia nie jest dostępna do zwiedzania, jest za to miejscem zimowania nietoperzy. Uroczysko Łopień obejmuje również inne mniejsze jaskinie i schrony, torfowisko wysokie Bagna Łopieńskie oraz rzadko spotykaną roślinność.

Wszystkie trzy samotne wyspy są idealnym miejscem na krótki spacer połączony z rozpalaniem ogniska. Najlepiej jest tam wybrać się zimową porą, kiedy pieczone kiełbaski smakują bardziej niż latem i kiedy odczuwa się większą satysfakcję z odbytej wędrówki.
 
Ognisko na polanie Cechówka - kiełbaski już czekają za kadrem :)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Artykuły