reklama
reklama

Karpacka Troja - gród w Trzcinicy k. Jasła [wideo]

dodano: 2019-10-05 21:59 | aktualizacja: 2023-02-27 14:54
autor: Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Karpacka Troja Co to za twierdza i gdzie? Dlaczego Karpacka Troja? Dzieje grodu zaczynają się dawno temu. Historia Polski znana ze szkoły nie sięga 4100 lat temu, gdy jakiś lud osiedlił się w dzisiejszej Trzcinicy na wzniesieniu górującym nad doliną rzeki Ropy obok Jasła na Podkarpaciu. Archeolodzy dumnie nazwali gród w Trzcinicy Karpacką Troją. Gród miał związki z greckimi miastami (Mykeny) i kulturą anatolijsko-bałkańską czy słowiańską. Podobnie jak w Troi, jest tam wiele wątków historycznych i archeologicznych.

Karpacka Troja


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Słowianie zagospodarowali starodawny gród

Okazuje się, że po ponad 2000 lat od upadku Karpackiej Troi teren ten zasiedlili Słowianie. Dzięki datowaniu dendrochronologicznemu wiadomo, że stało się to w latach 770-780. To pierwsi Słowianie na tych ziemiach wznieśli jeszcze większy gród o pow. 3 ha, otoczony ogromnymi wałami obronnymi, które do dzisiaj w niektórych partiach mają 10 m wysokości. Teraz w skansenie nazywa się je „Wałami Królewskimi".
Gród w takim stanie funkcjonował od 770 do 1030 r. n.e.

Słowiańskie chaty - w tle górna część platformy widokowej

Słowianie pozostawili po sobie kilkadziesiąt tysięcy zabytków, w tym wspaniały skarb srebrny, w skład którego wchodziło okucie pochwy miecza - arcydzieło rzemiosła wczesnośredniowiecznego. Archeolodzy twierdzą, że gród słowiański był schronieniem okolicznej ludności, kiedy było zagrożenie, a normalnie mieszkał tam jakiś lokalny książę. Ślady pożaru wskazują, że po nim grodu już nie udało się odbudować. Prawdopodobnie doszło do tego w okresie wewnętrznych zaburzeń na terenie Polski w latach 1034-1039.Karpacka Troja - połączenie tradycyjnego skansenu i nowoczesnego muzeum.
Kompleks skansenu składa się z terenu grodziska oraz parku archeologicznego leżącego u jego podnóża. W grodzie na wzgórzu zrekonstruowanych zostało ponad 150 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat.

Przed pawilonem wystawowym skansenu archeologicznego Karpacka Troja

Na terenie parku archeologicznego poniżej grodu zlokalizowane są rekonstrukcje dwóch wiosek:

  • otomańskiej z początków epoki brązu,
  • słowiańskiej z wczesnego średniowiecza.


Obok rekonstrukcji wiosek otomańskiej i słowiańskiej znajduje się nowoczesny pawilon wystawowy z przestrzenną salą ekspozycyjną, funkcjonalną salą konferencyjną, multimedialną salą edukacyjną dla dzieci, przytulną „Salką Małego Odkrywcy" przeznaczoną dla przedszkolaków oraz miejscem, gdzie można coś zjeść, będąc w skansenie.

Dawni pasterze - rekonstrukcja w pawilonie wystawowym
Rekonstrukcja życia w czasach słowiańskich
Jedna z rekonstrukcji

W 2018 r. powstał sektor hodowlany na terenie skansenu - wybudowano dwie stajenki dla zwierząt i stodołę oraz wiatę edukacyjną. Pojawiły się zwierzęta dawnych ras, m.in. bydło szare węgierskie, bydło szkockie, owce wrzosówki, kozy karpackie i koniki polskie. W tym samym roku zrekonstruowano kolejny odcinek 45 m wczesnośredniowiecznego wału obronnego.

Platforma widokowa
Kilkadziesiąt metrów na zachód od Wałów Królewskich, w najwyżej położonej części skansenu Karpacka Troja w Trzcinicy za prawie 2 mln zł wybudowano platformę widokową. Składa się ona z 6 pięter ze schodami i miejscami na odpoczynek, by delektować się widokami. Wysokość konstrukcji to 44 m, ale tarasy obserwacyjne dla turystów umieszczono na wysokości 19,80 m i 33 m. Z platformy można podziwiać rozległe obszary Beskidów, Pogórzy Karpackich i Dołów Jasielsko-Sanockich. Przy odpowiedniej przejrzystości powietrza można dostrzec Tatry odległe o 100 km.

Podejście do platformy widokowej
Chata - w tle górna część platformy widokowej
 

Źródło: karpackatroja.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Artykuły