reklama
reklama

Calanques w Marsylii - urokliwe nadmorskie dolinki

dodano: 2019-12-23 12:51 | aktualizacja: 2020-01-13 15:29
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Marsylia Calanques - calanque de la Mounine Francuskie Calanques to wymarzony cel podróży dla osób lubujących się w górzystych, nadmorskich krajobrazach. Region ten znajduje się na terenie Marsylii, jednego z ważniejszych miast historycznej Prowansji, a od wschodu sąsiaduje ze słynnym Lazurowym Wybrzeżem. Śródziemnomorski klimat, pyszne jedzenie, niespotykana u nas roślinność, ale i rozsądne ceny za lot samolotem i nocleg z pewnością będą stanowić dodatkową zachętę do bliższego poznania tego miejsca.

Marsylia Calanques - calanque de Marseilleveyre


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Kolejny etap trasy to spacer po skalistym wybrzeżu aż do calanque de la Mounine i potem calanque de Callelongue z niewielkim portem, restauracją i nielicznymi budynkami mieszkalnymi. Znajduje się tu również końcowy przystanek autobusu linii nr 20.
 
Widok z południowego wybrzeża między calanque de Marseilleveyre i calanque de la Mounine na wyspy archipelagu Riou
Na skalistym wybrzeżu, w tle Riou
Widok ze szlaku na wyspy Jarron, Jarre, Calseraigne i największą spośród nich Riou
Port w calanque de Callelongue
Pordzewiała antena satelitarna w Callelongue
Calanque de Callelongue z niewielkim portem, w tle wyspa Maïre
Anteny satelitarne w porcie Callelongue, w tle Rocher des Goudes
Antena satelitarna w Callelongue, w tle semafor

Ewenementem na skalę światową była działająca tu przez okres jednego roku w latach 60. ubiegłego wieku kolejka podwodna, tzw. téléscaphe. Od czasu jej otwarcia w czerwcu 1967 roku skorzystało z niej ponad 31 tys. osób. Pozwalała na pokonanie pod wodą w czasie 10 min odcinka 500 m, na głębokości do 10 m. W ciągu godziny z tej ogólnodostępnej atrakcji skorzystać mogło około 60 osób. Cena biletu wynosiła 12 franków. Przeprawy odbywały się za pomocą czterech kabin o masie po 3 tony każda, mieszczących po 6 osób. Kolejka została zamknięta po roku ze względu na wysokie koszty utrzymania, decyzje polityczne i domniemane wypadki. Do dziś na wybrzeżu można wypatrzeć pozostałości po tym projekcie w postaci kół zębatych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa