reklama
reklama

Zielony Staw Kieżmarski w Tatrach Wysokich

dodano: 2019-09-03 20:02 | aktualizacja: 2019-10-16 12:56
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Zielony Staw Pomysł na spacer nad Zielony Staw Kieżmarski, znajdujący się w słowackich Tatrach Wysokich, zrodził się w mojej głowie dosłownie w ostatniej chwili. Chciałam w ten sposób urozmaicić powrót z kilkudniowego pobytu na Słowacji. Trasa wydawała się dość krótka, łatwa i atrakcyjna pod względem roztaczających się z niej widoków. Jak się później okazało, nie mogłam trafić lepiej - w głowie pozostały piękne wspomnienia, a na dysku twardym ponad jeden gigabajt pamiątkowych fotografii, których częścią się z Wami podzielę.

Zielony Staw - Czarny Szczyt, Kołowy Szczyt, Jastrzębia Turnia, Kozia Turnia, schronisko


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wędrówkę nad Zielony Staw rozpoczęłam z płatnego parkingu Biała Woda Kieżmarska (Kežmarská Biela voda) przy Drodze Wolności (Cesta Slobody) pomiędzy Kieżmarskimi Żłobami (Kežmarské Žľaby) a Tatrzańskimi Matlarami (Tatranské Matliare). Wychodzi stamtąd żółty szlak biegnący Doliną Białej Wody Kieżmarskiej (Dolina Bielej vody kežmarskej).

Po przejściu około 100 m oczom ukazuje się Zbójnicka Polana (Zbojnícka poľana), z której rozciąga się kapitalny widok na Łomnicę i Kieżmarski Szczyt. Podobno kiedyś schwytano tutaj herszta zbójników, stąd jej nazwa. Natomiast w latach 1925-1948 stał tu drewniany pensjonat Biała Woda (Biela voda). Niestety spłonął i nie został już odbudowany.
 
Zbójnicka Polana - w tle od lewej: Wielka Łomnicka Baszta, Łomnica, Kieżmarski Szczyt, Mały Kieżmarski Szczyt i Rakuska Czuba
Nieistniejący już pensjonat Biała Woda (źródło: geo-mount.pl)

Po pokonaniu odległości około 1,5 km, znajdujemy się na Rozdrożu nad Matlarami (Rázcestie nad Matliarmi). W tym miejscu szlak żółty łączy się z niebieskim wiodącym z Tatrzańskich Matlar. Tutaj też zaczynamy zbliżać się do potoku Biała Woda Kieżmarska, by po około 600 m spaceru przejść nad nim drewnianym mostkiem.
 
Drogowskaz na Rozdrożu nad Matlarami
Na drewnianym moście nad Białą Wodą Kieżmarską
Biała Woda Kieżmarska - widok z mostu

Następnym ważnym punktem na trasie jest Rozdroże Zimna Studnia (Rázcestie Salviový prameň), znajdujące się nieopodal Rzeżuchowej Polany (Žeruchová poľana). Wypływa stamtąd źródło zwane Zimną Studnią (Šalviový prameň), a nazwa polany pochodzi od rosnącej tam rzeżuchy. W tym miejscu szlaki żółty i niebieski rozdzielają się (w sierpniu ten drugi był zamknięty).

Na Rzeżuchowej Polanie powstało w 1903 roku niewielkie schronienie dla turystów. Następnie zbudowano tutaj chatkę dla myśliwych. Natomiast w 1933 roku wzniesiono tu pierwsze prywatne schronisko, zwane najpierw Schroniskiem Tardíka (Tardíkova chata), a później także Schroniskiem przy Zimnej Studni (Chata pri Šalviovom prameni). Po II wojnie światowej, na przestrzeni kolejnych lat schronisko popadało jednak w ruinę i w 1956 roku podjęto decyzję o jego rozbiórce. Poniższy skan widokówki przedstawia pierwsze schronienie dla turystów na Rzeżuchowej Polanie (lata 1903-1923).


 
Schronisko Tardíka w 1934 roku (źródło: Wikimedia Commons)
Schronisko Tardíka w 1949 roku (źródło: Wikimedia Commons)
Rozdroże Zimna Studnia - niebieski szlak był w sierpniu nieczynny
Biała Woda Kieżmarska - widok z mostu przy Rozdrożu Zimna Studnia

Przy rozdrożu znajduje się następny drewniany mostek nad potokiem. Po przejściu żółtym szlakiem odcinka mierzącego około 400 m natrafiamy na kolejne skrzyżowanie szlaków (tym razem z zielonym) - rozdroże Kowalczykowa Polana (Kovalčikova poľana). Niegdyś to miejsce zwane było Folwarską Polaną (Folvarská poľana) od wsi Folwarki, której mieszkańcy mieli prawo do użytkowania tej polany.

Po przejściu około 1,6 km znajdujemy się przy połączeniu Zielonego Potoku (Zelený potok), zasilanego dodatkowo Białym Potokiem (Biely potok), z Potokiem spod Kopy (Napájadlový potok).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa