reklama

Gorce: Wędrówki na Turbacz, Kiczorę i Kudłoń

dodano: 2019-08-08 19:08 | aktualizacja: 2019-11-12 14:55
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Gorce Turbacz Gorce odwiedziłam w swoim życiu kilkakrotnie. Były to też jedne z pierwszych gór, w jakie wyruszyłam po przeprowadzce do Krakowa na studia. Mam więc do tego pasma górskiego szczególny sentyment. To od Gorców zaczęły się rodzić moje pasje związane z długimi, pieszymi wędrówkami, ale również i fotografią.

Gorce Turbacz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wpis na temat wędrówek w Gorce postanowiłam podzielić na kilka części: pierwszą, obejmującą opis najwyższego szczytu - Turbacza, a także Kiczory i Kudłonia, oraz kolejne zawierające relacje z wycieczek na GorcLubań i Magurki.

Gorce to niewysokie pasmo górskie, którego szczyty są dość łagodne, ale i bardzo malownicze ze względu na licznie występujące tam polany z przepięknymi widokami. Gorce otoczone są: od południa Pieninami i Podhalem, od zachodu Beskidem Żywieckim, od północy Beskidem Wyspowym, a od wschodu Beskidem Sądeckim. Do najbardziej znanych okolicznych miejscowości należą: Rabka-Zdrój, Nowy Targ i Mszana Dolna. Gorce są w większości zalesione, a w środkowej części tego pasma utworzono Gorczański Park Narodowy.

Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz (1310 m n.p.m.), tworzący tak zwany rozróg - jego grzbiety rozchodzą się z najwyższego wzniesienia w różnych kierunkach. Z Turbacza odbiega aż siedem takich górskich grzbietów.

Turbacz jest kojarzony przez turystów przede wszystkim ze stojącego na Polanie Wolnica schroniska PTTK na Turbaczu. Znajduje się ono w odległości około 500 m na wschód od szczytu, na wysokości 1283 m n.p.m. Spod schroniska, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, rozciąga się kapitalny widok na Pieniny i Tatry, w tym Tatry Bielskie, Wysokie i Zachodnie. Ponadto Turbacz jest uwielbiany przez amatorów górskich przejażdżek rowerowych. W sezonie letnim pod schroniskiem jest całe mnóstwo miłośników dwóch kółek.

Najwyższe szczyty Gorców - m n.p.m.:
1. Turbacz - 1310
2. Jaworzyna Kamienicka - 1288
3. Kiczora - 1282
4. Kudłoń - 1274
5. Czoło Turbacza - 1258
6. Mostownica - 1251
7. Gorc Troszacki - 1235
8. Gorc - 1228
9. Lubań - 1225
10. Bukowina Miejska - 1143

Lipcową wędrówkę na Turbacz rozpoczęłam z parkingu w Koninkach, stanowiących część wsi Poręba Wielka (pow. limanowski). Przy okazji ostrzegam, że pobierana jest tutaj dość wysoka opłata za postój samochodem na wielkim, niestrzeżonym placu - 20 zł/dobę. Tuż za parkingiem znajduje się punkt sprzedaży biletów do Gorczańskiego Parku Narodowego (bilet normalny umożliwiający jednodniowy wstęp kosztuje 5 zł).
 
Wejście do Gorczańskiego Parku Narodowego (widok na północ, w stronę Koninek)
Gotowa do odbycia wędrówki na Turbacz

Za wejściem do Gorczańskiego Parku Narodowego znajduje się ośrodek wypoczynkowy Ostoja Górska Koninki z dolną stacją kolei linowej na Tobołów. Tutaj szlak niebieski odbija w lewo i w swoim początkowym fragmencie prowadzi płasko szeroką drogą leśną. Po przejściu około 600 m należy skręcić w prawo, gdzie zaczyna się strome podejście przez las. Kolejne 2 km to spacer w kierunku Suchego Gronia (1043 m n.p.m.).
 
Niebieski szlak prowadzący z Koninek na Turbacz
Podejście przez las
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł DeltaCam DUO

Najnowszy uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM DUO REV 2.0 Deltacrypt CI ...

539 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

199 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...