reklama

Tatry: Szczyrbskie Jezioro i malownicze doliny

dodano: 2020-09-06 13:57 | aktualizacja: 2020-10-03 09:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Tatry Wysokie - Bystra Ławka Szczyrbskie Jezioro (Štrbské pleso) w Tatrach Wysokich stanowi jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków celów turystycznych na Słowacji. Nazwa ta używana jest nie tylko w odniesieniu do drugiego największego w tym kraju jeziora, lecz także dla określenia miejscowości uzdrowiskowej, stanowiącej ważny ośrodek turystyki i sportów zimowych. Ze Szczyrbskiego Jeziora prowadzi kilka niezwykle atrakcyjnych pieszych tras, w tym ta wiodąca na Rysy, jako alternatywa wobec szlaku znad Popradzkiego Stawu.

Tatry Wysokie - Szczyrbskie Jezioro


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W tym artykule skupiam się jednak nie na Rysach (zainteresowanych odsyłam do tekstu pt. „Tatry: Na Rysy od słowackiej strony”), a na malowniczej trasie biegnącej dwiema dolinami: Młynicką (Mlynická dolina) i Furkotną (Furkotská dolina), z przejściem przez grań Soliska Bystrą Ławką (Bystrá lávka) - przełęczą znajdującą się na wysokości ponad 2300 m n.p.m.

Informacje praktyczne

Trasa ze Szczyrbskiego Jeziora Doliną Młynicką, przez Bystrą Ławkę i Doliną Furkotną mierzy około 15 km. Suma podejść wynosi 1070 m, a przewyższenie 950 m. Niemal cała ta trasa prowadzi żółtym szlakiem.
 

W Szczyrbskim Jeziorze znajduje się kilka dużych parkingów, a opłata za nie waha się od 6 do 10 euro za cały dzień. Warto więc mieć ze sobą trochę lokalnej waluty, tym bardziej, że płatność kartą w wielu miejscach nie jest możliwa. Ceny w sklepikach i kioskach też nie należą do niskich, na co trzeba uważać - za półlitrową butelkę wody można zapłacić nawet 1,50 euro.
 
Kliknij, aby powiększyć, źródło: www.strbskepleso.sk

Podejście pod wodospad Skok

Pierwszy etap trasy to przejście Doliną Młynicką pod wodospad Skok na potoku Młynica. Ten fragment żółtego szlaku mierzy około 3,5 km. W początkowym fragmencie wiedzie lasem równolegle do kolei krzesełkowej Solisko Expres. Wyciąg ten zabiera turystów pod niewielkie schronisko na Solisku (Chata pod Soliskom) na zboczach Skrajnego Soliska (Predné Solisko, 2117 m n.p.m.), skąd na szczyt jest już tylko kilkaset metrów.

Podążając żółtym szlakiem, po lewej stronie obserwujemy Grań Soliska, a po prawej Grań Baszt z takimi słynnymi szczytami, jak: Skrajna Baszta (Patria), Mała Baszta (Malá bašta), Pośrednia Baszta (Predná bašta), Szatan (Satan) i Wielka Capia Turnia (Veľká capia veža).
 
Żółty szlak w Dolinie Młynickiej: po lewej Grań Soliska, po prawej Grań Baszt
Grań Soliska

Do masywu Skrajnej Baszty należą dwie ściany o wysokości ponad stu metrów: Turnia pod Skokiem (Veža pod Skokom) i Ściana pod Skokiem (Stena pod Skokom), popularne wśród osób uprawiających wspinaczkę.
 
Grań Baszt: Turnia i Ściana pod Skokiem
Pierwsze poty za płoty? Pot to zdrowie? Bez potu i rozpaczy nie ma kołaczy? Kropla potu drąży skałę? Hm, jak to leciało? Aaa, wiem: wyciskam z siebie siódme poty xD

Wodospad Skok ma długość około 30 m. Poniżej progu skalnego, z którego spływają wody potoku Młynica, znajduje się nieduże jeziorko - Staw pod Skokiem (Pliesko pod Skokom), a powyżej nieco większy Staw nad Skokiem (Pleso nad Skokom). Żółty szlak prowadzi po lewej stronie wodospadu, a miejsca najbardziej eksponowane zabezpieczone są łańcuchami. Przejście nie sprawia jednak większych trudności. Staw nad Skokiem leży na wysokości 1801 m n.p.m.
 
Wodospad Skok
Łańcuchy na skalnym progu wodospadu Skok
Niezwykle malowniczy Staw nad Skokiem; po lewej Szczyrbski Szczyt, po prawej Szatan w Grani Baszt
Staw nad Skokiem; po lewej Grań Soliska, po prawej Szczyrbski Szczyt
Widok z progu wodospadu Skok w dół doliny: Staw pod Skokiem i potok Młynica
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

220 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...