reklama

Beskid Śląski: Skrzyczne i Barania Góra

dodano: 2019-06-03 20:38 | aktualizacja: 2019-10-16 13:50
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

RTON Wisła / Skrzyczne Beskid Śląski to pełne wdzięku pasmo górskie obejmujące takie popularne miejscowości turystyczne, jak Ustroń, Wisła i Szczyrk. Większa jego część leży na terytorium Polski, natomiast po stronie czeskiej znajdują się zachodnie krańce Beskidu Śląskiego. Najwyższymi szczytami tego pasma są: Skrzyczne i Barania Góra. Dość popularna jest również Czantoria Wielka - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego w Czechach.

Schronisko PTTK Skrzyczne


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na Baranią Górę tras jest naprawdę dużo. Ja wyruszyłam z Węgierskiej Górki - miejscowości położonej niedaleko Żywca. Choć ma status wsi, to na pierwszy rzut oka w niczym jej nie przypomina. Co więcej ma aż ponad 4 tys. mieszkańców.

W Węgierskiej Górce zachwycają w szczególności: nowoczesna hala widowiskowo-sportowa, wiszący most łukowy nad Sołą (podobno wykonany z afrykańskiego drewna), bulwary rzeczne oraz Aleja Zbójników z potężnymi, drewnianymi rzeźbami.
 
Jedna z rzeźb Alei Zbójników w Węgierskiej Górce

Ciekawostką jest też obecność kilku schronów bojowych. Dwa z nich, Waligóra i Włóczęga, znajdują się niedaleko szlaku turystycznego. Oprócz nich są jeszcze: Wąwóz, Wędrowiec i Wyrwidąb.

Na Baranią Górę z Węgierskiej Górki można wyjść na dwa sposoby - albo zielonym, albo czerwonym szlakiem. Ja wybrałam tę pierwszą opcję. Wówczas początkowy etap trasy, około 600 m, pokonuje się asfaltową drogą wiodącą pośród lasu. Po przejściu łącznie 12 km dochodzi się do Wierchu Wisełka (1198 m n.p.m.), ważnego węzła szlaków turystycznych. Stamtąd jest już tylko około 400 m do szczytu Baraniej Góry.
 
Podejście na Baranią Górę od Wierchu Wisełka

Barania Góra (1220 m n.p.m.) jest drugim najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego. Już w szkole podstawowej każdy młody Polak dowiaduje się, że właśnie na stoku Baraniej Góry znajdują się źródła Wisły (Czarna i Biała Wisełka).
 
Drogowskaz na Baraniej Górze
Barania Góra

Na szczycie Baraniej Góry znajduje się stalowa wieża widokowa. Można z niej podziwiać pasma górskie w Polsce, Czechach i Słowacji. Świetnie widać stąd Skrzyczne z nadajnikiem, Babią Górę, szczyty słowackiej Małej Fatry czy też czeską Czantorię Wielką. Przy sprzyjających warunkach można wypatrzeć nawet Tatry.
 
Wieża widokowa na Baraniej Górze
Wieża widokowa na Baraniej Górze
Widok z Baraniej Góry na Skrzyczne z nadajnikiem
Widok z Baraniej Góry na m.in. Babią Górę (po lewej) i Tatry (ledwo zauważalne w oddali)

Powrót do Węgierskiej Górki odbyłam już wcześniej wspomnianym czerwonym szlakiem. Po drodze przechodzi się przez: Magurkę Wiślańską (1140 m n.p.m.), Magurkę Radziechowską (1108 m n.p.m.), Halę Radziechowską i Glinne (1034 m n.p.m.).

Opisana przeze mnie trasa nie należy do krótkich - na przejście 26 km, przy przewyższeniu ok. 800 m, należy przeznaczyć co najmniej 8 h 30 min.
 
Z Węgierskiej Górki na Baranią Górę - trasa; źródło: mapa-turystyczna.pl
Z Węgierskiej Górki na Baranią Górę - profil trasy; źródło: mapa-turystyczna.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

419 zł Więcej...

Przyrząd do zarabiania kabli (CaP)

mini obcinaczka do kabli koncentrycznych

20 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...