reklama
reklama

Niżne Tatry na majówkę - cz. 1: Dziumbier i Chopok

dodano: 2022-04-22 20:38 | aktualizacja: 2023-02-17 22:04
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Niżne Tatry - widok z Dziumbiera Godnym rozważenia pomysłem na miłe spędzenie długiego weekendu majowego jest wypad w Niżne Tatry. To położone na terenie Słowacji pasmo górskie obfituje w przepiękne widoki. Szczególnie ciekawie z głównej grani Niżnych Tatr prezentują się ośnieżone szczyty Tatr Wysokich i Zachodnich. Niżne Tatry to nie tylko najwyższy Dziumbier, popularny wśród narciarzy Chopok oraz Kráľova hoľa z potężnym masztem radiowo-telewizyjnym, lecz także liczne doliny i jaskinie. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Anita K.
Niżne Tatry - Chopok


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na wierzchołku Dziumbiera znajduje się drewniany krzyż o podwójnych ramionach (tzw. krzyż lotaryński) - taki jak widniejący w herbie Słowacji - oraz betonowy obelisk.
 
Drewniany krzyż i obelisk na szczycie Dziumbiera
Krzyż został wzmocniony stalowymi okuciami

Widoki ze szczytu ucieszą szczególnie polskich turystów, którzy mogą stamtąd zaobserwować na północnym wschodzie pasmo polskich i słowackich Tatr (m.in. Świnicę, Krywań, Wysoką, Gerlach i Sławkowski Szczyt w Tatrach Wysokich oraz Siwy Wierch, Banówkę, Baraniec, Jarząbczy Wierch, Starorobociański Wierch i Bystrą w Tatrach Zachodnich), a na północy Pilsko i Babią Górę w Beskidzie Żywieckim. Panorama obejmuje także widoki na słowackie Góry Choczańskie, Wielką Fatrę i Małą Fatrę.
 
Na szczycie Dziumbiera, w oddali pasmo Tatr Zachodnich i Tatr Wysokich
Widok z Dziumbiera na Wielki Chocz i Liptovską Marę
Widok z Dziumbiera na fragment panoramy Tatr Zachodnich i Tatr Wysokich - m.in. Jarząbczy Wierch, Raczkowa Czuba, Starorobociański Wierch, Bystra, Kamienista, Świnica, Kozi Wierch, Krywań (kliknij, aby powiększyć)
Widok na Dziumbier od zachodu

Wspaniały pod względem widokowym jest też około kilometrowy odcinek czerwonego szlaku schodzący do przełęczy Krúpovo sedlo na zachodzie, a następnie do przełęczy Demänovské sedlo.
 
Niewielka przełącz - Krúpovo sedlo
Demänovské sedlo - pogoda uległa chwilowemu pogorszeniu

Stamtąd na szczyt Chopoka prowadzi ponad 2,5 km odcinek czerwonego szlaku charakteryzujący się łagodnym podejściem. Po drodze miałam szczęście obserwować stado kozic, tzw. kierdel.
 
Stado kozic nieco poniżej szlaku
Widok na szczyt Chopoka
Panorama 360° z głównej grani Niżnych Tatr, ze szlaku między Dziumbierem a Chopokiem (kliknij, aby powiększyć)
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły