reklama

Tatry: Na Małołączniak przez Kondracką Przełęcz

dodano: 2019-05-19 16:14 | aktualizacja: 2019-10-16 13:00
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Tatry Wielka Polana Małołącka Z uwagi na to, że sezon letni zbliża się wielkimi krokami, warto już teraz z grubsza zaplanować sobie wolny czas. Ciekawą opcją jest wycieczka w Tatry Zachodnie, obfitujące w malownicze trasy turystyczne i szczyty o wysokości powyżej 2000 m n.p.m. W jednym z poprzednich wpisów omówiłam wyprawę na Bystrą - najwyższy szczyt tego pasma, oraz nad Rohackie Stawy, znajdujące się w całości po słowackiej stronie. Tym razem opiszę wędrówkę na Małołączniak i Kopę Kondracką, należące do masywu Czerwonych Wierchów.

Tatry Małołączniak


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Najpopularniejszym punktem wyjściowym na Małołączniak (2096 m n.p.m.) jest Gronik, część wsi Kościelisko, przy granicy z Zakopanem. Znajduje się tam parking i punkt sprzedaży biletów do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Stamtąd dolną częścią Doliny Małej Łąki prowadzą szlaki żółty i niebieski, które rozwidlają się po przejściu około 1,3 km: żółty biegnie przez Wielką Polanę Małołącką, natomiast niebieski wiedzie przez Przysłop Miętusi.
 
Widok z Wielkiej Polany Małołąckiej na (od lewej): Giewont i Wielką Turnię

Dolina Małej Łąki jest tak zwaną doliną walną, czyli biegnącą od grani głównej aż do podnóża gór, choć trzeba tu dodać, że należy do najmniejszych dolin tego typu w całych Tatrach. Jest położona pomiędzy Doliną Bystrej i Doliną Kościeliską. Ma długość 5,4 km.

Centralną część Doliny Małej Łąki stanowi Wielka Polana Małołącka, powstała na terenie dawnego jeziora polodowcowego. Rozciągają się z niej wspaniałe widoki m.in. na Giewont i Wielką Turnię. To bez wątpliwości jedna z najpiękniejszych polan w Tatrach.
 
Na Wielkiej Polanie Małołąckiej - w tle Giewont

Natomiast wspomniany wcześniej Przysłop Miętusi to niewielka przełęcz w formie szerokiego i płaskiego siodła, na którym znajduje się Miętusia Polana. Również stąd roztaczają się kapitalne widoki - tym razem na Czerwone Wierchy.

Na południowym krańcu polany, przy niebieskim szlaku turystycznym stoi metalowy krzyż papieski wbudowany w kamienny cokół opatrzony tabliczką z napisem „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej Ziemi”.

Warto dodać, że Wielka Polana i Przysłop Miętusi są połączone ścieżką, której przejście w jedną stronę trwa około 15 minut.
 
Rusałka pokrzywnik na mniszku

Żółty szlak, ciągnący się Doliną Małej Łąki, odbija pod masywem Giewontu na Kondracką Przełęcz (1725 m n.p.m.). Stamtąd można iść albo na południe na Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.), albo na północ na szczyt Giewontu (przez Wyżnią Kondracką Przełęcz), albo też zejść do Kuźnic w Zakopanem przez Halę Kondratową, obierając z początku kierunek wschodni.
 
Widok z Kondrackiej Przełęczy na Wielką Turnię
Widok z Kondrackiej Przełęczy na Giewont
Kondracka Przełęcz - w tle Kopa Kondracka
Widok na Kondracką Przełęcz i Giewont
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Quad Fuba DEK 417 LTE

Markowy, poczwórny konwerter Universal LNB Quad Fuba z filtrem LTE....

175 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A jasnoszara

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

Antena Televes DAT HD BOSS 790

Antena DAT HD BOSS 790 hiszpańskiej firmy Televes została specjalnie...

249 zł Więcej...