reklama

Tatry: Na Małołączniak przez Kondracką Przełęcz

dodano: 2019-05-19 16:14 | aktualizacja: 2019-10-16 13:00
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Tatry Wielka Polana Małołącka Z uwagi na to, że sezon letni zbliża się wielkimi krokami, warto już teraz z grubsza zaplanować sobie wolny czas. Ciekawą opcją jest wycieczka w Tatry Zachodnie, obfitujące w malownicze trasy turystyczne i szczyty o wysokości powyżej 2000 m n.p.m. W jednym z poprzednich wpisów omówiłam wyprawę na Bystrą - najwyższy szczyt tego pasma, oraz nad Rohackie Stawy, znajdujące się w całości po słowackiej stronie. Tym razem opiszę wędrówkę na Małołączniak i Kopę Kondracką, należące do masywu Czerwonych Wierchów.

Tatry Małołączniak


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Najpopularniejszym punktem wyjściowym na Małołączniak (2096 m n.p.m.) jest Gronik, część wsi Kościelisko, przy granicy z Zakopanem. Znajduje się tam parking i punkt sprzedaży biletów do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Stamtąd dolną częścią Doliny Małej Łąki prowadzą szlaki żółty i niebieski, które rozwidlają się po przejściu około 1,3 km: żółty biegnie przez Wielką Polanę Małołącką, natomiast niebieski wiedzie przez Przysłop Miętusi.
 
Widok z Wielkiej Polany Małołąckiej na (od lewej): Giewont i Wielką Turnię

Dolina Małej Łąki jest tak zwaną doliną walną, czyli biegnącą od grani głównej aż do podnóża gór, choć trzeba tu dodać, że należy do najmniejszych dolin tego typu w całych Tatrach. Jest położona pomiędzy Doliną Bystrej i Doliną Kościeliską. Ma długość 5,4 km.

Centralną część Doliny Małej Łąki stanowi Wielka Polana Małołącka, powstała na terenie dawnego jeziora polodowcowego. Rozciągają się z niej wspaniałe widoki m.in. na Giewont i Wielką Turnię. To bez wątpliwości jedna z najpiękniejszych polan w Tatrach.
 
Na Wielkiej Polanie Małołąckiej - w tle Giewont

Natomiast wspomniany wcześniej Przysłop Miętusi to niewielka przełęcz w formie szerokiego i płaskiego siodła, na którym znajduje się Miętusia Polana. Również stąd roztaczają się kapitalne widoki - tym razem na Czerwone Wierchy.

Na południowym krańcu polany, przy niebieskim szlaku turystycznym stoi metalowy krzyż papieski wbudowany w kamienny cokół opatrzony tabliczką z napisem „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej Ziemi”.

Warto dodać, że Wielka Polana i Przysłop Miętusi są połączone ścieżką, której przejście w jedną stronę trwa około 15 minut.
 
Rusałka pokrzywnik na mniszku

Żółty szlak, ciągnący się Doliną Małej Łąki, odbija pod masywem Giewontu na Kondracką Przełęcz (1725 m n.p.m.). Stamtąd można iść albo na południe na Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.), albo na północ na szczyt Giewontu (przez Wyżnią Kondracką Przełęcz), albo też zejść do Kuźnic w Zakopanem przez Halę Kondratową, obierając z początku kierunek wschodni.
 
Widok z Kondrackiej Przełęczy na Wielką Turnię
Widok z Kondrackiej Przełęczy na Giewont
Kondracka Przełęcz - w tle Kopa Kondracka
Widok na Kondracką Przełęcz i Giewont
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...