reklama

Hainan - chińskie Hawaje i kosmodrom Wenchang

dodano: 2018-10-02 20:08 | aktualizacja: 2019-10-16 13:11
autor: Justyna Sulisz / Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Hainan Wyspa Hainan jest najbardziej wysuniętą na południe prowincją Chin, a także największa chińską wyspą - ma 34 tys. km kw. i ponad 9 mln mieszkańców. Jest to tropikalny raj dla turystów z Chin kontynentalnych szukających słońca i piasku, a więc jest promowany jako „Wschodnie Hawaje", a poza Azją, np. w Polsce jako „chińskie Hawaje". Stolicą jest Haikou, a najbardziej znana jest miejscowość Sanya, gdzie jest jedno z dwóch lotnisk na wyspie. Na kilka dni trafiłam właśnie do Sanyi.

Hainan


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wenchang - chiński kosmodrom najbardziej na południe

Jeden z chińskich centrów startów rakiet z satelitami znajduje się na wyspie Hainan na wschód od miasta Wenchang.
Kosmodrom Wenchang Satellite Launch Center, o powierzchni 1200 ha, jest najbliższym równikowi chińskim kosmodromem, więc choćby dlatego to bardzo strategiczne miejsce. Plan budowy kosmodromu Wenchang został ogłoszony w październiku 2007 r. Pierwszy lot rakiety z kosmodromu Wenchang nastąpił 25 czerwca 2016 roku. Rakieta Long March 7 w swoim debiucie wyniosła na orbitę makietę kapsuły załogowej oraz kilka satelitów. 3 listopada 2016 r., rakieta Long March 5 po raz pierwszy udanie wystartowała z wyspy Hainan w swój pierwszy lot. Chiny wiążą z tym miejscem plany na przyszłość, bo powstają już projekty kolejnych pól startowych dla rakiet Long March 5 i 7, które mają posłużyć do chińskich misji na Księżyc i Marsa.
 
Chińska rakieta Long March stoi na polu startowym Wenchang przygotowana do startu

Start rakiety Long March 5 z 2 lipca 2017 r. z kosmodromu na Hainan nie zakończył się udanie.
Misja wysłania na orbitę ciężkiego, 7-tonowego, eksperymentalnego satelity telekomunikacyjnego Shijian-18 zakończyła się niepowodzeniem. Do tego było to transmitowane na żywo w chińskiej telewizji, przez co Chińczycy mogą więcej nie transmitować takich startów. Co ciekawe nowy satelita miał używać układu napędu jonowego, by dotrzeć do orbity geostacjonarnej.

Telewizja na Hainan
Oprócz najbardziej znanych kanałów telewizji Central China (CCTV), Hainan ma kilka lokalnych stacji telewizyjnych, w tym Hainan TV i Haikou TV. Co ciekawe w południowej części Haikou znajduje się duże studio filmowe - Movie Town Haikou składa się z kilku budynków typu studio i sztucznego miasta - służą nie tylko do celów filmowych, ale także jako atrakcja dla odwiedzających.

W jednej z restauracji udało się obejrzeć chiński program telewizyjny - taki teleturniej z kucharzami - chińskim i włoskim.
 
Chiński program kulinarny

Podróż bez anteny!
Co ciekawe, mimo że Hainan to wyspa, to poza lotniskiem i widoku z oddali kilku dużych anten satelitarnych niewiadomego zastosowania, nie było tam żadnych anten satelitarnych, takich dla zwykłych Chińczyków. Po prostu nie istnieje tam zapotrzebowanie na anteny satelitarne - rządzi wszędzie wszechobecny Internet, więc Chińczycy zupełnie nie oczekują nawet potrzeby korzystania z odbioru satelitarnego. Oglądają w telewizorze to, co potrzebują, niekoniecznie z liniowych kanałów z satelity - to zupełnie inny sposób oglądania telewizji. Czyli kolejne miejsce na świecie, gdzie nie ma anten satelitarnych - podróż bez anteny!
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X - Netflix

Nowość - Octagon SF8008 Mini Combo UHD 4K S2X -...

420 zł Więcej...

Nakładka uszczelniająca gumowa - czarna

Gumowa nakładka uszczelniająca poszycie dachu przy maszcie.

20 zł Więcej...

DJI Osmo Pocket

1 450 zł Więcej...