reklama

Słowacja: Wielki Chocz, Zamek Orawski i ruiny zamku Likawa

dodano: 2019-04-06 12:07 | aktualizacja: 2019-10-16 13:02
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Wielki Chocz Zachęcona ciekawymi opisami i fotografiami znalezionymi w internecie, postanowiłam wybrać się w Góry Choczańskie leżące na Słowacji. Z ich najwyższego szczytu - Wielkiego Chocza, rozpościerają się bowiem fantastyczne widoki na Tatry, Niżne Tatry oraz Wielką i Małą Fatrę. Przy okazji odwiedziłam jeden z najpiękniejszych zamków na Słowacji - Zamek Orawski, oraz ruiny zamku Likawa znajdujące się u stóp Gór Choczańskich.

Wielki Chocz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zamek Orawski

Zamek Orawski (Oravský hrad) jest uznawany za jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu na Słowacji. Został zbudowany na skale nad rzeką Orawą, a jego historia sięga XIII wieku. Wznosi się nad miejscowością Zamki Orawskie, znaną również pod nazwą Orawskie Podzamcze (Oravský Podzámok).
 
Widok na Zamek Orawski z pobliskiego parku
Tuż przed wejściem do Zamku Orawskiego

Skała, na której stoi zamek, była zasiedlona prawdopodobnie już w czasach prehistorycznych, a znaleziska archeologiczne świadczą o obecności Słowian w tym miejscu już w IX wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1267 roku, kiedy to w posiadanie przejął go król Bela IV. Należy dodać, że zamek w swojej długiej historii przechodził przez wiele rąk. Był w posiadaniu m.in. króla Macieja Korwina i rodu Thurzonów. Natomiast najbardziej ucierpiał w 1800 roku, kiedy wybuchł w nim pożar, trawiąc wszystkie drewniane części.
 
Dziedziniec Zamku Orawskiego
Zamek Orawski w całej krasie
Zamek Orawski
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' - 9-10/2020 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 9-10/2020

10 zł Więcej...

Antena Famaval 100 TRX EL biała

Wersja WZMOCNIONA portugalskiej anteny offsetowej firmy Famaval 100 TRX EL...

160 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5m w wersji v2.1 dla...

39 zł Więcej...