reklama

Słowacja: Wielki Chocz, Zamek Orawski i ruiny zamku Likawa

dodano: 2019-04-06 12:07 | aktualizacja: 2019-10-16 13:02
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Wielki Chocz Zachęcona ciekawymi opisami i fotografiami znalezionymi w internecie, postanowiłam wybrać się w Góry Choczańskie leżące na Słowacji. Z ich najwyższego szczytu - Wielkiego Chocza, rozpościerają się bowiem fantastyczne widoki na Tatry, Niżne Tatry oraz Wielką i Małą Fatrę. Przy okazji odwiedziłam jeden z najpiękniejszych zamków na Słowacji - Zamek Orawski, oraz ruiny zamku Likawa znajdujące się u stóp Gór Choczańskich.

Wielki Chocz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zamek Orawski

Zamek Orawski (Oravský hrad) jest uznawany za jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu na Słowacji. Został zbudowany na skale nad rzeką Orawą, a jego historia sięga XIII wieku. Wznosi się nad miejscowością Zamki Orawskie, znaną również pod nazwą Orawskie Podzamcze (Oravský Podzámok).
 
Widok na Zamek Orawski z pobliskiego parku
Tuż przed wejściem do Zamku Orawskiego

Skała, na której stoi zamek, była zasiedlona prawdopodobnie już w czasach prehistorycznych, a znaleziska archeologiczne świadczą o obecności Słowian w tym miejscu już w IX wieku. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z 1267 roku, kiedy to w posiadanie przejął go król Bela IV. Należy dodać, że zamek w swojej długiej historii przechodził przez wiele rąk. Był w posiadaniu m.in. króla Macieja Korwina i rodu Thurzonów. Natomiast najbardziej ucierpiał w 1800 roku, kiedy wybuchł w nim pożar, trawiąc wszystkie drewniane części.
 
Dziedziniec Zamku Orawskiego
Zamek Orawski w całej krasie
Zamek Orawski
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Android HK1 Box 8K

DI-WAY AND-HK1 to urządzenie - player 8K UHD, który działa...

299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 190 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

149 zł Więcej...