reklama

Odkrywkowa kopalnia złota „The Super Pit"

dodano: 2017-02-15 20:21 | aktualizacja: 2017-04-11 15:11
autor: Gerard Malan | źródło: podrozezantena.pl

Gerard Malan The Super Pit W Australii interesująca jest wycieczka do jednej z największych kopalni odkrywkowych na południowej półkuli, popularnie nazywanej The Super Pit. Od roku 1893, kiedy dokonano pierwszego odkrycia samorodków złota w tym miejscu, wydobyto stamtąd ponad 1550 ton złota. Kopalnia jest położona około 600 km na wschód od Perth - stolicy Australii Zachodniej, obok miasteczka Kalgoorlie-Boulder.

Gerard Malan The Super Pit


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Dojazd

Czas przejazdu z Perth asfaltową drogą nr 94 Great Eastern Highway do Kalgoorlie-Boulder to około 6 godzin. Dlatego warto zaplanować przystanek nad jednym z malowniczych jeziorek znajdujących się po drodze do kopalni złota. Mimo drogi asfaltowej, warto wybrać się tam samochodem z napędem 4x4. W okolice kopalni z Perth można też dostać się samolotem, lądując na niewielkim lotnisku w okolicy. Czas lotu z Perth to około 1 godziny.

Kopalnia Super Pit jest otwarta dla zwiedzających codziennie w godzinach 7:00 - 21:00.
 
W drodze do Kalgoorlie

Historia kopalni rozpoczęła się banalnie od znalezienia w 1893 roku samorodków złota przez trzech biwakujących ludzi. Tak zaczęła się prawdziwa gorączka złota w rejonie zwanym wtedy Golden Mile (z ang. złota mila). Okazało się, że to jeden z najbogatszych w złoto rejonów świata. Już 1903 roku było tam aż 49 kopalni złota i ponad 3 tys. km chodników kopalnianych. W latach osiemdziesiątych XX wieku wykupiono wszystkie kopalnie, co pozwoliło na odkrywkowe wydobycie złota. Nazywano ją wtedy Big Pit, a teraz jest powszechnie znana w Australii jako Super Pit. Co ciekawe, teraz pozostała tylko jedna głębinowa kopalnia złota - MT Charlotte Mine. Kopalnią zarządza firma Kalgoorlie Consolidated Gold Mines Pty Ltd (KCGM) .
 
Budynek po drodze do Kalgoorlie-Boulder

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Podróże z anteną


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

LNB Single BEST HG 101 Ultra Black 0,1dB

Najwyższej jakości konwerter Universal Single LNB o współczynniku szumów 0,1...

35 zł Więcej...

Moduł AlphaCrypt TC + karta Smart HD+ 1m

Karta startowa Smart HD+ na 1 miesiąc + do kompletu...

390 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

499 zł Więcej...