reklama

Zamek w Łańcucie - rezydencja Potockich [wideo]

dodano: 2020-06-07 21:16 | aktualizacja: 2020-12-30 13:40
autor: Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Zamek w Łańcucie Przyszło mi zwiedzać zamek w Łańcucie w czasach pandemii koronawirusa (byłem tam wcześniej w szkole średniej), więc nie udało się zobaczyć wszystkiego, ale za to tylko w 5-osobowym składzie, więc było dość kameralnie i można było poczuć arystokratyczny świat. Niestety nie odwiedziłem 2. piętra, Storczykarni czy Oranżerii, ale najbardziej klimatyczne wnętrza zamku, powozownię i stajnię już tak. Muzeum - zamek w Łańcucie to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych rezydencji rodu arystokratów w Polsce - rodu Potockich.

Zamek w Łańcucie


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kiedy i jak dojechać?
Najlepiej do Łańcuta wybrać się wiosną, latem lub jesienią - własnym samochodem, bo blisko przebiega autostrada A4 lub ewentualnie pociągiem na trasie Rzeszów - Przemyśl. Łańcut leży zaledwie 16 km na wschód od Rzeszowa. Dlaczego późną wiosną, latem lub wczesną jesienią warto tam pojechać? Bo wtedy jest zielono, słońce i to wtedy zamek wręcz kwitnie - inaczej się go zwiedza. Zimą ogród może marnie wyglądać.
 
Zamek od strony ogrodu
Zamek od strony ogrodu

Bilet normalny pozwalający na zwiedzanie łańcuckiego zamku, stajni i wozowni kosztuje 28 zł, a ulgowy 22 zł. Trzeba też mieć bilet na zwiedzanie parku przyzamkowego - 2 zł (1 zł ulgowy), ale są też karnety tygodniowe po 5 zł (3 zł ulgowy). Pomieszczenia pałacowe zwiedza się z przewodnikiem (podczas pandemii było to maksymalnie 7 osób w grupie) - jest też dostępna opcja z audioprzewodnikiem, m.in. w innych wersjach językowych. Program zwiedzenia obejmujący zamek ze stajniami i wozownią zajmuje około 1,5 godziny.
 
Zamek od strony północnej
Na mostku przed głównym wjazdem do zamku w Łańcucie
Ogród zamkowy

Coś z historii
Podobno zanim powstało miasto Łańcut, na tym terenie był gród na wzgórzu Łysa Góra, dzisiaj jako Wzgórze Plebańskie. Za panowania Kazimierza Wielkiego owa Łysa Góra i włości należały do wojewody sandomierskiego, Ottona z Pilczy. W tym czasie przy tym grodzie zaczęto lokować się miasto i powstała parafia łańcucka.
 
Elewacja zamku od lewej strony
Odnowiona elewacja Oranżerii

Łańcut został założony przez króla Kazimierza Wielkiego - lokacja miasta na prawie magdeburskim nastąpiła w 1349 r. i wtedy starosta ruski Otton z Pilczy ściągnął do miasta kolonistów z Landshut w Bawarii (teraz w połowie drogi z Monachium do czeskiej granicy). Nie ma się co dziwić, że nazwa została jakby przeniesiona przez niemieckich kolonistów na nowe miasto, a potem stopniowo adaptowana fonetycznie z języka niemieckiego do polskiego (Landshut -> Łańcut). Na południe od Łańcuta w 1450 r. założono niemiecką wieś Helwigau (teraz nazywa się Albigowa - też jakby znajomo). Co ciekawe niemieccy osadnicy z okolic Łańcuta zachowali swoją odrębność językową do pierwszej połowy XVIII w. Do tego czasu w okolicy Łańcuta często spotykanymi nazwiskami są Inglot (poch. od Engelhardt), Ulman, Szpunar, Teichman czy Bytnar.
 
Zamek od strony wejścia głównego od strony oranżerii
Boczne podwórko zamku w Łańcucie od strony południowej

Początki zamku sięgają XIV w. - jednak był w innym miejscu na tzw. Wzgórzu Plebańskim. Ten pierwszy zamek prawdopodobnie był drewniany z murowanymi fundamentami otoczony wałem ziemnym. W 1502 r. ten drewniany zamek był dwukrotnie najeżdżany przez Tatarów, ale nie udało im się go zdobyć. Potem za długi w 1586 r. trafił do Stanisława Stadnickiego - istniał jeszcze do 1609 r. - został zniszczony po to, by w jego miejsce powstała plebania.

W 2017 r. na tzw. Wzgórzu Plebańskim prace rozpoczęli archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prace wykopaliskowe dotyczyły wzgórza, gdzie był lokowany pierwszy łańcucki zamek. Parafia zleciła prace remontowo-inwestycyjne przy okazji budowy ośrodka Caritas, a te wiązały się z badaniami archeologicznymi. Znaleziono tam, m.in. zachowane kafle z XVI/XVII w. oraz monetę z czasów Jagiełły.
 
Fundusze europejskie na rewitalizację zamkowych ogrodów
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

199 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

329 zł Więcej...