reklama

Mała Fatra: Wędrówki na Minčol latem i zimą

dodano: 2020-02-16 17:46
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Mała Fatra - Mincol Na Minčolu w słowackiej Małej Fatrze byłam dotychczas dwukrotnie - w sierpniu i grudniu. Latem wychodziłam na ten szczyt z miasta Vrútky położonego na wschodzie, natomiast zimą wyruszyłam ze wsi Višňové koło Żyliny na północny zachód od Minčola. Obie te trasy są do siebie zbliżone pod względem długości, przewyższenia i sumy podejść, jednak jeśli chodzi o walory widokowe, zdecydowanie bardziej atrakcyjna jest trasa mająca swój początek we Vrútkach. Prowadzi bowiem przez rozległą polanę z pozostałościami okopów i haubicą z czasów II wojny światowej.

Mała Fatra - Mincol


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Szczyt Minčola jest niezalesiony. Rozciągają się z niego ładne widoki na Żylinę i dolinę rzeki Wag oraz szczyty Małej i Wielkiej Fatry. Przy dobrych warunkach atmosferycznych widoczne są również Pilsko i Babia Góra w Beskidzie Żywieckim oraz Wielki Chocz.
 
Widok z Minčola na południowy wschód: Tatry Zachodnie; Wielki Chocz; miasta Turany, Vrútky i Martin w dolinach rzek Wag i Turiec; Wielka Fatra
Widok z Minčola na południowy zachód: Mała Fatra
Widok z Minčola na północny zachód: Beskid Śląsko-Morawski na pograniczu Słowacji i Czech
Widok z Minčola na północny wschód: przełęcz Okopy, Mała Fatra (Stratenec, Biele skaly, Suchý, Mały i Wielki Krywań, Chleb), Tatry Zachodnie, Wielki Chocz, miasta Turany i Vrútky

Na szczycie Minčola znajduje się drogowskaz oraz metalowy krzyż lotaryński - herbowy symbol Słowacji. Przez Minčol przebiega wspomniany wcześniej europejski długodystansowy szlak pieszy E3, łączący wybrzeża Oceanu Atlantyckiego i Morza Czarnego, o łącznej długości w 12 krajach wynoszącej 6950 km. E3 ciągnie się nie tylko na terytorium Słowacji, lecz także Polski. Fragment tego szlaku biegnący przez Minčol oznaczony jest kolorem czerwonym.
 
Drogowskaz na Minčolu
Krzyż na szczycie Minčola

Do Vrútek można wrócić albo tym samym szlakiem (żółtym), albo zdecydować się na znacznie ciekawszą alternatywę - szlak niebieski, mający swój koniec w Piatrovej. Odcinek ten mierzy 5,3 km. Trasa wiedzie przez niezwykle malowniczą polanę i przełęcz Okopy (1299 m n.p.m.).
 
Widok od wschodu na szczyt Minčola

W okolicach Minčola podczas II wojny światowej toczyły się zacięte walki, czego pamiątką jest m.in. pomnik ku czci francuskich partyzantów w Strečnie, wzniesiony w latach 1952-1956. Natomiast na zboczach Minčola nadal widoczne są pozostałości okopów, schronów i umocnień polowych. Szczególną atrakcją jest zabytkowa haubica ustawiona tuż przy szlaku, na przełęczy Okopy.
 
Zabytkowa haubica na przełęczy Okopy
Haubica z czasów II wojny światowej na przełęczy Okopy, w tle Minčol
Drogowskaz na przełęczy Okopy
Widok z przełęczy Okopy na południe: Wielka Fatra i Mała Fatra (nadajnik Krížava)

Minčol to nie tylko świetny punkt obserwacyjny, ale także miejsce wielu spotkań i imprez. Najbardziej znane to: Silvestrovský výstup na Minčol oraz Beh na Minčol. W 2019 roku odbyła się 22. edycja Sylwestrowego Wejścia na Minčol organizowanego przez stowarzyszenie turystyczne KST Žilina oraz 5. edycja biegu na Minčol (w październiku). Trasa tego biegu ma długość 6,5 km, a przewyższenie wynosi 850 m.

W przyszłości pod masywem Minčola przebiegać ma tunel Višňové o długości 7445 m, stanowiący część autostrady D1. Ma to być najdłuższy tunel na Słowacji. Według aktualnych planów, jego budowa zostanie ukończona najwcześniej w grudniu 2023 roku.
 
Kładka na rzece Turiec we Vrútkach
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...