reklama
reklama

Calanques w Marsylii - urokliwe nadmorskie dolinki

dodano: 2019-12-23 12:51 | aktualizacja: 2020-01-13 15:29
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Marsylia Calanques - calanque de la Mounine Francuskie Calanques to wymarzony cel podróży dla osób lubujących się w górzystych, nadmorskich krajobrazach. Region ten znajduje się na terenie Marsylii, jednego z ważniejszych miast historycznej Prowansji, a od wschodu sąsiaduje ze słynnym Lazurowym Wybrzeżem. Śródziemnomorski klimat, pyszne jedzenie, niespotykana u nas roślinność, ale i rozsądne ceny za lot samolotem i nocleg z pewnością będą stanowić dodatkową zachętę do bliższego poznania tego miejsca.

Marsylia Calanques - calanque de Marseilleveyre


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Natomiast nad Callelongue góruje inna atrakcja - dawny budynek semafora (Sémaphore des Croisettes) wzniesiony w 1864 roku na wzgórzu o wysokości 109 m n.p.m. Początkowo służył jako punkt obserwacyjny i telegraficzny, następnie od 1939 roku jako uzbrojona bateria, a potem po wojnie jako schronisko klubu alpinistycznego. Dziś obiekt jest nieczynny - nie pełni żadnej funkcji.
 
Calanque de la Mounine, w tle budynek dawnego semafora i wyspa Maïre

Ze wzgórza Callelongue doskonale widać przylądek Croisette oraz wyspy Maïre i Tiboulen de Maïre.
 
Widok ze szlaku na przylądek Croisette oraz wyspy Maïre i Tiboulen de Maïre
Wyspa Tiboulen de Maïre z latarnią morską

Powrót na północ w kierunku Madrague de Montredon odbyłam Sentier du Président Antoine Pellicé - szlakiem nazwanym na cześć jednego z przewodniczących stowarzyszenia turystycznego Excursionnistes Marseillais.
 
Widok na miasteczko Les Goudes oraz wyspy Maïre i Tiboulen de Maïre

W pobliżu calanque des Trous, na piaszczystym placu zaobserwowałam ułożone z kamieni serce z dwiema literami w środku (prawdopodobnie inicjałami zakochanej pary).
 
Wyznanie miłosne w postaci ogromnego serca ułożonego z kamieni
Wyspy Maïre i Tiboulen de Maïre widoczne ze szlaku Président Antoine Pellicé

Pewne trudności na trasie sprawiać może przejście po skale nazwane Pas Edgard Garrigue na cześć jednego z członków stowarzyszenia Excursionnistes Marseillais.
 
Pas Edgard Garrigue
Tutaj pięć godzin wcześniej zaczęła się moja wędrówka wokół Marseilleveyre
Agawy amerykańskie w promieniach zachodzącego słońca w pobliżu przystanku Madrague de Montredon
Czas wracać do centrum Marsylii

Na koniec dodam, że w ciągu jednodniowej wycieczki, trwającej około 5 godzin, udało mi się - oprócz zdobycia szczytu Marseilleveyre - zobaczyć tylko kilka calanques. Osoby pragnące przemierzyć cały masyw wzdłuż i wszerz powinny zarezerwować sobie na ten cel znacznie więcej czasu. Świetnie obrazuje to poniższa mapka, na której zaznaczyłam przebytą trasę. Prawdziwą skalę widać dopiero porównując okrążony przeze mnie obszar z wielkością całego masywu.
 
Trasa wokół masywu Marseilleveyre, źródło: aplikacja Mes Calanques
Trasa wokół masywu Marseilleveyre - z alternatywną wersją wiodącą przez szczyty Béouveyre i Marseilleveyre (żółte punkty na mapie), źródło: aplikacja Mes Calanques
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa