reklama

Tatry: Na Świnicę i Zawrat przez Halę Gąsienicową

dodano: 2019-04-24 20:10 | aktualizacja: 2019-10-16 13:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Świnica - Hala Gąsienicowa Podejście spod schroniska Murowaniec na Świnicę i późniejszy powrót przez Zawrat to jedna z najpiękniejszych tras w Tatrach Wysokich, jaką do tej pory miałam okazję przemierzyć. Głównie ze względu na różnorodność krajobrazową - od spokojnej Doliny Gąsienicowej z licznymi stawami, przez bardzo strome i kamieniste podejście na szczyt Świnicy, po równie strome zejście z przełęczy Zawrat w kierunku największego i najgłębszego z tej grupy stawów - Czarnego Stawu Gąsienicowego. Uwaga! Szlak między Świnicą a Zawratem jest nieczynny do odwołania z powodu obrywu skalnego oraz zniszczenia dużego fragmentu szlaku (stan na maj 2019 r.).

Świnica łańcuchy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Swoją wędrówkę rozpoczęłam z Kuźnic w Zakopanem, stanowiących jeden z najpopularniejszych punktów wyjścia dla wycieczek w Tatry Zachodnie i Wysokie. Kuźnice są położone w Dolinie Bystrej, na wysokości 1010 m n.p.m. Znajduje się tam dolna stacja słynnej kolei linowej na Kasprowy Wierch. Co więcej niegdyś Kuźnice były znane z funkcjonującej tam od XVIII wieku huty żelaza.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w 1952 roku z Zakopanego, właśnie przez Kuźnice, Czarny Staw Gąsienicowy, Zawrat, a także Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Morskie Oko i Rusinową Polanę, wyznaczono Szlak Lenina, prowadzący aż do nieistniejącego już Muzeum Lenina w Poroninie. Szlak ten miał upamiętniać trasę rzekomo przebytą w latach 1913-1914 przez tego przyszłego przywódcę ZSRR. Nazwa nie cieszyła się jednak powszechnym uznaniem, a leninowskie oznakowanie szlaku było regularnie niszczone zarówno przez turystów, jak i społeczność lokalną.

Na przejście 5 km odcinka szlaku z Kuźnic do Schroniska PTTK „Murowaniec” (1500 m n.p.m.) potrzeba do dwóch godzin. Można iść albo cały czas niebieskim szlakiem, albo częściowo żółtym, a częściowo niebieskim. W pierwszej opcji przechodzi się przez Boczań (1224 m n.p.m.) i Skupniów Upłaz, a w drugiej idzie się Doliną Jaworzynka, wschodnim odgałęzieniem Doliny Bystrej, aż do Przełęczy między Kopami (1499 m n.p.m.). Stamtąd Królową Rówień można już podejść niebieskim szlakiem do Hali Gąsienicowej. Ja zdecydowałam się na przejście tego odcinka przez Boczań. Za to powrót zaplanowałam Doliną Jaworzynka.
 
W drodze z Kuźnic do schroniska Murowaniec - na Skupniowym Upłazie
Widok ze Skupniowego Upłazu na Giewont
Piękne widoki z Hali Gąsienicowej - po lewej: Kościelec i Świnica
Anteny na schronisku Murowaniec
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł DeltaCam Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...

Odbiornik GiGaBlue UHD UE 4K

Najtańszy na rynku odbiornik 4K z podwójną głowicą FBC DVB-S2X...

900 zł Więcej...

Pilot uniwersalny Vu+ Bluetooth BT100 RCU (Ultimo 4K) / IR

Pilot uniwersalny dla tunerów 4K Vu+ Bluetooth (Ultimo 4K) /...

189 zł Więcej...