reklama
reklama

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów - punkt widokowy

dodano: 2023-07-20 09:11 | aktualizacja: 2023-07-24 12:53
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów Elektrownia Bełchatów punkt widokowy Kleszczów Inaugurujemy cykl „Świat na fotografii”, w którym na kilku ujęciach opatrzonych krótkim opisem będziemy prezentować miejsca warte odwiedzenia, a także piękno otaczającej przyrody. Na początek przedstawiamy punkt widokowy na Kopalnię Węgla Brunatnego Bełchatów znajdujący się w miejscowości Kleszczów.

Anita K.
Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów Elektrownia Bełchatów punkt widokowy Kleszczów


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i jej główny odbiorca - Elektrownia Bełchatów, znajdują się w miejscowości Rogowiec w województwie łódzkim, w powiecie bełchatowskim, w gminie Kleszczów. Wchodzą one w skład spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE.
 

Bełchatów jest największą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie. Funkcjonuje od 17 stycznia 1975 r., podczas gdy wydobycie pierwszych ton węgla brunatnego miało miejsce 19 listopada 1980 r.

Docelowo w dwóch polach wydobywczych kopalni - Polu Bełchatów i Polu Szczerców, powstanie najgłębsze jezioro w Polsce. Lustro bełchatowskiego zbiornika wodnego będzie miało powierzchnię ok. 4000 ha, a jego maksymalna głębokość wyniesie ok. 170 m, czyli o ok. 70 m więcej niż głębokość jeziora Hańcza. Napełnianie zbiorników wodami głębinowymi oraz powierzchniowymi będzie realizowane po 2050 roku i potrwa około 20 lat, poinformowała spółka PGE GiEK.

Rozległe tereny zakładów można dziś obserwować z trzech punktów widokowych: Kleszczów, Żłobnica i Góra Kamieńska.

Poniższe fotografie zostały wykonane w Kleszczowie. Na końcu ulicy Szkolnej znajduje się niewielki, bezpłatny parking, skąd na taras widokowy prowadzi 150 m ścieżka. Kominy Elektrowni Bełchatów stoją w odległości 4 km w linii prostej od tego miejsca.

Zdecydowanie najlepszy widok na teren samej kopalni odkrywkowej można uzyskać z punktu w Żłobnicy oddalonego od tego w Kleszczowie o 3,5 km na zachód. Natomiast najmniej atrakcyjna panorama rozciąga się z tarasu na Górze Kamieńskiej, 9 km na wschód od tarasu widokowego w Kleszczowie.
 
Wstęp wzbroniony - zakaz przebywania poza tarasem widokowym
Rozległy teren kopalni odkrywkowej
Widok od południa na Elektrownię Bełchatów
Bloki elektrowni węglowej
Chłodnie kominowe
Na tarasie widokowym w Kleszczowie
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Świat na fotografii