reklama
reklama

Alpy: Monte Limidario nad jeziorem Maggiore

dodano: 2022-11-19 14:31 | aktualizacja: 2023-01-16 17:35
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Monte Limidario - zbocze O ile Lago Maggiore jest częstym celem wycieczek do Włoch z uwagi na słynny pałac Boromeuszów na Isola Bella, o tyle górujący nad tym jeziorem szczyt Monte Limidario nie jest szczególnie popularny. Może to wprawiać w zdumienie, gdyż jako dwutysięcznik oferuje przepiękne widoki na północną część Maggiore, a jego dodatkową zaletą jest to, że leży na granicy dwóch państw. Włosi nazywają go Monte Limidario, a Szwajcarzy Gridone. Zachęcam do odbycia wspólnej wędrówki przez ten alpejski szczyt.

Anita K.
Monte Limidario - jezioro Maggiore


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Szlak powrotny prowadzi granią wzdłuż granicy, mija od zachodu szczyt Cruit (2085 m n.p.m.), a następnie zakręca w lewo pod kątem prostym w kierunku osiedla Cortaccio. Biegnie przez osiedle Alpe Pianone z cudownymi widokami na jezioro, a także przez osiedle Rescerasca. Pętla zamyka się przy mostku nad potokiem.
 
Panorama 360° z okolic Cruit (kliknij, aby powiększyć)
Łańcuchy i różaneczniki
Przy łańcuchach
Powrót południowo-zachodnim zboczem
Rusałka admirał
Droga powrotna
Widoki z osiedla Alpe Pianone
Centrum miejscowości Brissago

Na koniec zamieszczam dwie archiwalne fotografie Monte Limidario z lotu ptaka, wykonane odpowiednio w 1946 i 1997 r. oraz filmik w rozdzielczości 4K nakręcony z drona. Alpejskie trzy- i czterotysięczniki wyglądają na nich, jakby były na wyciągnięcie ręki.
 
Monte Limidario z lotu ptaka, fotografia wykonana 31 lipca 1946 r.
Źródło: ETH-Bibliothek Zürich, Bildarchiv/Stiftung Luftbild Schweiz / Fot. Friedli, Werner / LBS_H1-009121 / CC BY-SA 4.0
Monte Limidario z lotu ptaka, fotografia wykonana 8 lipca 1997 r.
Źródło: ETH-Bibliothek Zürich, Bildarchiv/Stiftung Luftbild Schweiz / Fot. Swissair Photo AG / LBS_R1-970998 / CC BY-SA 4.0
 

Źródło: legn.ch
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły