reklama
reklama

Nie tylko Słowacki Raj

dodano: 2022-06-03 19:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Havrania skala - jaskinia Doliny Słowackiego Raju należą do najbardziej popularnych atrakcji u naszych południowych sąsiadów i stanowią doskonałą alternatywę dla osób poszukujących odmiany w wędrówkach na łonie natury. Oprócz dolin Słowackiego Raju warte odwiedzenia są również te w Górach Choczańskich położonych stosunkowo blisko granicy z Polską. W każdym z tych miejsc znajdują się kładki, mostki czy drabinki. Nie brakuje też punktów widokowych.

GiIIan / Shutterstock.com
Dolina Prosiecka GiIIan / Shutterstock.com


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

W Obłazach (Oblazy) Dolina Borowianki i Dolina Roztoki uchodzą do Doliny Kwaczańskiej (Kvačianska dolina). Atrakcją turystyczną widoczną ze szlaku jest Roztocki Wodospad (Ráztocký vodopad) o wysokości 8 m. Prowadzi do niego mająca kilkadziesiąt metrów długości ścieżka. Dawniej w Obłazach znajdowały się młyny wodne i tartak. Dziś są to zabytki architektury drewnianej.
 
Widok z mostku na Kwaczankę

Nad młynami szlak niebieski wspina się po stromym zboczu, by spotkać się ze szlakiem czerwonym. Ten z kolei prowadzi do parkingu we wsi Kwaczany (Kvačany). Sama dolina nie jest dostępna do zwiedzania dla turystów.
 
Tablica informacyjna zachęcająca do odwiedzenia starych młynów
Młyn wodny w Dolinie Kwaczańskiej, fot. Schlachta Stanislav / Shutterstock.com

Po drodze na szlaku znajduje się kilka punktów widokowych, m.in. turnia Mały Rogacz (Malý roháč) z drewnianą platformą, Rogacz (Roháč) czy Kobyliny.
 
Widok z Małego Rogacza na Niżne Tatry
Kłódki przypięte na barierce platformy widokowej Mały Rogacz
Na platformie widokowej, w dole Kwaczanka
Huby na starym drzewie

Aby wrócić do parkingu w Prosieku, należy kierować się żółtym szlakiem. Przy odrobinie szczęścia można obserwować pasące się stado krów, a przy dobrej pogodzie - Niżne Tatry. Uwagę przykuwa zabytkowy kościół św. Władysława w Liptowskich Matiaszowcach (Liptovské Matiašovce) z charakterystyczną wieżą o białej elewacji i czerwonym dachu oraz przycmentarna murowana dzwonnica pokryta gontem. Są też ambony myśliwskie, ślady celtyckiej osady, a urozmaiceniem panoramy jest błękitne lustro zbiornika wodnego Liptovská Mara.
 
Krowy pasące się na łące
Kościół św. Władysława w Liptowskich Matiaszowcach
Przycmentarna dzwonnica z Niżnymi Tatrami w tle
Widok z żółtego szlaku na Chopok (25 km w linii prostej)
Panorama Niżnych Tatr z żółtego szlaku. Widoczne m.in. Dziumbier i Chopok (kliknij, aby powiększyć)

Słowacja w maju jest nadzwyczaj piękna. Choć na szczytach zalega jeszcze śnieg, to jest już stosunkowo ciepło, w dolinach wartko płyną potoki, a cała przyroda zaczyna budzić się do życia. Czy pamiętacie tę piosenkę?

Pierwszy obudził się pierwiosnek,
Potem chochoły spadły z róż.
Skowronek śpiewem wołał wiosnę,
Żeby na pole przyszła już.

 
Pierwiosnki kwitnące na łące we wsi Wielkie Borowe
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa