reklama
reklama

Niżne Tatry na majówkę - cz. 1: Dziumbier i Chopok

dodano: 2022-04-22 20:38 | aktualizacja: 2023-02-17 22:04
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Niżne Tatry - widok z Dziumbiera Godnym rozważenia pomysłem na miłe spędzenie długiego weekendu majowego jest wypad w Niżne Tatry. To położone na terenie Słowacji pasmo górskie obfituje w przepiękne widoki. Szczególnie ciekawie z głównej grani Niżnych Tatr prezentują się ośnieżone szczyty Tatr Wysokich i Zachodnich. Niżne Tatry to nie tylko najwyższy Dziumbier, popularny wśród narciarzy Chopok oraz Kráľova hoľa z potężnym masztem radiowo-telewizyjnym, lecz także liczne doliny i jaskinie. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Anita K.
Niżne Tatry - Chopok


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Chopok z górną stacją kolei linowej Jasná

Tuż pod szczytem Chopoka, na wysokości 1985 m n.p.m. znajduje się Kamenná chata - trzecie najwyżej położone schronisko górskie na Słowacji, po Chacie pod Rysami i Schronisku Téryego w Tatrach Wysokich.
 
Szczyt Chopoka i Kamenná chata

Kamienka, wzniesiona w latach 1949-50, początkowo służyła jako miejsce noclegu dla robotników zatrudnionych przy budowie kolei linowej. Jako schronisko turystyczne zaczęła działać w 1996 r.

Obecnie Kamenná chata oferuje nocleg dla 20 osób (12 osób w dormitorium oraz po 4 osoby w dwóch osobnych pokojach). Koszt noclegu w pokoju 12-osobym, ze śniadaniem, wynosi 35 euro za osobę, w pokoju 4-osobowym 140 euro. Prysznic działa na żetony (jeden żeton kosztuje 2 euro). Schronisko jest pięknie odnowione. Stan na maj 2022 r.
 
Widok ze ścieżki prowadzącej na szczyt Chopoka na Kamenną chatę i Hotel Rotunda

Nieopodal schroniska znajduje się górna stacja kolei linowej Jasná, w ramach największego ośrodka narciarskiego na Słowacji, oraz ekskluzywny Hotel Rotunda, z niemałymi cenami za nocleg. Zobacz kamerkę online na Chopoku.
 
Widok na Dziumbiera i Chopoka spod górnej stacji kolei linowej Jasná
Hotel Rotunda pod szczytem Chopoka
Strefa freeride, czyli coś dla miłośników jazdy bez wyznaczonej trasy

Właściwy szczyt Chopoka (2024 m n.p.m.) nie znajduje się, jakby można było przypuszczać, obok budynku górnej stacji kolei, a na wierzchołku nad Kamienną Chatą, zbudowanym z wielkich bloków skalnych. Prowadzi tam 200 m odcinek szlaku. Widoki są podobne jak z Dziumbiera.
 
Na szczycie Chopoka, w tle „nasze” Tatry
Widok na Chopoka na Dziumbier, róża kierunków wyryta na stalowej płycie
Widok z Chopoka na Dziumbier
Tabliczka na szczycie Chopoka, na której jest napisane, że pieczątka i księga gości znajdują się w Kamennej chacie
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły