reklama
reklama

Niżne Tatry na majówkę - cz. 1: Dziumbier i Chopok

dodano: 2022-04-22 20:38 | aktualizacja: 2023-02-17 22:04
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Niżne Tatry - widok z Dziumbiera Godnym rozważenia pomysłem na miłe spędzenie długiego weekendu majowego jest wypad w Niżne Tatry. To położone na terenie Słowacji pasmo górskie obfituje w przepiękne widoki. Szczególnie ciekawie z głównej grani Niżnych Tatr prezentują się ośnieżone szczyty Tatr Wysokich i Zachodnich. Niżne Tatry to nie tylko najwyższy Dziumbier, popularny wśród narciarzy Chopok oraz Kráľova hoľa z potężnym masztem radiowo-telewizyjnym, lecz także liczne doliny i jaskinie. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Anita K.
Niżne Tatry - Chopok


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Jaskinia Martwych Nietoperzy

Poniżej schroniska, w masywie Kozich Grzbietów (Kozie chrbty) znajduje się Jaskinia Martwych Nietoperzy (Jaskyňa mŕtvych netopierov), będąca jedną z największych jaskiń na Słowacji. Miejsce to jest dostępne do zwiedzania dla turystów, w cenie 15 euro (lub 10 euro dla dzieci poniżej 15 lat). Trasa ma długość 1 km, a czas trwania zwiedzania wynosi ok. 1 h i 20 min. Przygotowano też specjalne trasy dla speleologów.

W styczniu i lutym jaskinia jest zamknięta, od marca do czerwca czynna tylko w weekendy, w lipcu i sierpniu codziennie poza poniedziałkami, a od września do grudnia jest otwarta ponownie tylko w soboty i niedziele. Dziennie odbywają się cztery wejścia: o godz. 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub mailowej.

Jaskinia Martwych Nietoperzy posiada 2 równoległe odgałęzienia i 14 poziomów. Podziemny labirynt ma 19 885 m długości i 324 m głębokości. Największa komora - Bystrzycka Katedra (Bystrický dóm), znajduje się na 7. poziomie, na głębokości 180 m, a jej kubatura wynosi 52 500 m3. Średnia temperatura w jaskini wynosi +3,5°C.

Film ze szkolenia grotołazów w Jaskini Martwych Nietoperzy:Nazwa jaskini pochodzi od znalezionych w niej licznych szkieletów nietoperzy. Wiek niektórych z nich szacuje się nawet na ok. 6000 lat. Ciekawostką są też występujące w skałach wulkanicznych biało-różowe agaty.

Odejście z zielonego szlaku na 300 m ścieżkę prowadzącą do jaskini znajduje się w odległości 2 km od parkingu i 1,3 km do schroniska. Jest oznaczone stosownym drogowskazem.

Dziumbier - najwyższy szczyt Niżnych Tatr

Ze Schroniska Štefánika udałam się w kierunku Dziumbiera, niestety nieodpowiednim na tę porę roku szlakiem - czerwonym, który trawersuje południowy stok masywu. Wędrówka tą ścieżką przy zalegającym śniegu jest niebezpieczna, dlatego w sezonie zimowym zalecany jest szlak wiodący spod schroniska prosto na północ. Mój błąd polegał na tym, że źle oceniłam stopień zaśnieżenia szlaku - w jego początkowym fragmencie śnieg praktycznie nie występował, lecz w dalszym etapie było go mnóstwo, tak że nogi zapadały się po kolana. Nie trudno też było o zsunięcia w dół, co natychmiast powodowało szybsze bicie serca. Jednym słowem: odradzam!
 
Było stromo i niebezpiecznie, w oddali Chopok
Rázcestie na Krúpové sedlo
Widok z czerwonego szlaku na południowy zachód: Veľký Gápeľ, Pálenica, dolina potoku Bystrianka
Kozica tatrzańska pod szczytem Dziumbiera
Ścieżka prowadząca na szczyt Dziumbiera


Dziumbier (Ďumbier) - nie mylić z politykiem Arturem Dziamborem ;) - wznosi się na wysokość 2045 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Niżnych Tatr. Od strony południowej łagodnie opada do Bystrej Doliny, a od północnej ostro schodzi do dwóch kotłów lodowcowych w Jánskiej Dolinie. Od XIV do XIX w. w zboczach masywu wydobywano złoto, antymonit i rudę żelaza.
 
Widok z okolic szczytu Dziumbiera na Tatry Zachodnie i Tatry Wysokie
Okolice podszczytowe
Widok spod szczytu Dziumbiera na kocioł polodowcowy i dolinę potoku Bystrá
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły