reklama
reklama

Góry Stołowe: Szczeliniec Wielki

dodano: 2021-07-27 18:47 | aktualizacja: 2021-09-09 11:57
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki Małpolud Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych położonych w południowo-zachodniej Polsce i w północnych Czechach. To tak naprawdę olbrzymia platforma widokowa, swoisty stół nakryty różnorodnymi formami skalnymi, ale i poprzecinany głębokimi szczelinami. Zapraszam na spacer pośród fantastycznie ukształtowanych przez naturę piaskowców. Można tam przejść przez Ucho Igielne, usiąść na Tronie Liczyrzepy, zajrzeć do Diabelskiej Kuchni czy nawet dostać się z Piekiełka wprost do Nieba.

Anita K.
Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki Tron Liczyrzepy Fotel Pradziada


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Dalej szlak wiedzie na taras widokowy Niebo i przechodzi obok Kołyski - kilkunastotonowej piaskowcowej formy, którą bez trudu można wprawić w ruch.
 
Niebo

Dalsza część trasy biegnie obok Kwoki i Końskiego Łba, a następnie prowadzi na dwa południowe tarasy widokowe, w pobliżu których znajdują się skałki Słoń i Gadające Głowy. Z tarasów można obserwować panoramę południowej części Gór Stołowych, części Kotliny Kłodzkiej i otaczających ją pasm górskich Sudetów Środkowych.
 
Kwoka
Tarasy południowe
Tarasy południowe
Na tarasie południowym. Today is better than yesterday :)
Gadające Głowy (Głowa Murzyna)

Osoby planujące wędrówki po Górach Stołowych zachęcam do odwiedzenia przy okazji miasta uzdrowiskowego Polanica-Zdrój. Znajduje się tam piękny, zabytkowy park z sanatorium „Wielka Pieniawa”, drewnianą muszlą koncertową, pijalnią, halą spacerową i Teatrem Zdrojowym. Jako ciekawostkę warto dodać, że co roku odbywa się tutaj Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina.
 
Olbrzymia szachownica z ruchomymi bierkami w Polanicy-Zdroju
 
W Parku Szachowym w Polanicy-Zdroju
Pijalnia wód mineralnych w Polanicy-Zdroju

Źródło: pngs.com.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska