reklama
reklama

Góry Stołowe: Szczeliniec Wielki

dodano: 2021-07-27 18:47 | aktualizacja: 2021-09-09 11:57
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki Małpolud Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych położonych w południowo-zachodniej Polsce i w północnych Czechach. To tak naprawdę olbrzymia platforma widokowa, swoisty stół nakryty różnorodnymi formami skalnymi, ale i poprzecinany głębokimi szczelinami. Zapraszam na spacer pośród fantastycznie ukształtowanych przez naturę piaskowców. Można tam przejść przez Ucho Igielne, usiąść na Tronie Liczyrzepy, zajrzeć do Diabelskiej Kuchni czy nawet dostać się z Piekiełka wprost do Nieba.

Anita K.
Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki Tron Liczyrzepy Fotel Pradziada


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Skalny labirynt

Za schroniskiem znajduje się kasa i wejście do skalnego labiryntu. Bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 6 zł. To mająca około 1,5 km jednokierunkowa trasa z kilkunastoma atrakcjami po drodze.
 
Plan Szczelińca Wielkiego, źródło: www.pngs.com.pl

1. Ucho Igielne
2. Kaczęta
3. Tron Liczyrzepy (Fotel Pradziada) - 919 m n.p.m.
4. Wielbłąd
5. Małpolud (Mamut)
6. Diabelska Kuchnia
7. Piekiełko
8. Niebo
9. Kołyska
10. Kwoka
11. Koński Łeb
12. Słoń
13. Głowa Murzyna (Gadające Głowy)


Pierwszy oczom okazuje się słynny Tron Liczyrzepy, zwany również Fotelem Pradziada. Jest to skała o wysokości 12 m, będąca najwyższym punktem Szczelińca Wielkiego (919 m n.p.m.). Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, do którego prowadzą metalowe schody. W skale wyryta jest data 1576, a pod nią - obecnie prawie już nieczytelny - napis IHSV (In hoc signo vinces, co oznacza „pod tym znakiem zwyciężysz”). Sugeruje to, że pierwszym zdobywcą Szczelińca mógł być zakonnik. Niektóre źródła podają, że był to polanicki jezuita.

Na zachód od Tronu Liczyrzepy stoją Kaczęta, które najlepiej prezentują się ze wspomnianej metalowej platformy widokowej. Natomiast na południu obserwować można smukłego Wielbłąda.
 
Tron Liczyrzepy (Fotel Pradziada)
Tron Liczyrzepy (Fotel Pradziada) ze schodami prowadzącymi na platformą widokową
Widok na Kaczęta z Tronu Liczyrzepy
Kaczęta
Wielbłąd

Następnie trasa prowadzi na północ w kierunku tarasu ze słynnym Małpoludem, gdzie widoczna jest północna krawędź polskiej części Gór Stołowych. Potem biegnie poprzez Diabelską Kuchnię i Piekiełko.

Diabelska Kuchnia to głęboka na 15 i długa na 40 m, wąska, rozwarta szczelina. Natomiast najsłynniejszą rozpadliną jest tak zwane Piekiełko, które ciągnie się na długości około 100 m, przy głębokości do 17 m.
 
Małpolud
Diabelska Kuchnia
Piekiełko
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska