reklama
reklama

Góry Stołowe: Szczeliniec Wielki

dodano: 2021-07-27 18:47 | aktualizacja: 2021-09-09 11:57
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki Małpolud Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych położonych w południowo-zachodniej Polsce i w północnych Czechach. To tak naprawdę olbrzymia platforma widokowa, swoisty stół nakryty różnorodnymi formami skalnymi, ale i poprzecinany głębokimi szczelinami. Zapraszam na spacer pośród fantastycznie ukształtowanych przez naturę piaskowców. Można tam przejść przez Ucho Igielne, usiąść na Tronie Liczyrzepy, zajrzeć do Diabelskiej Kuchni czy nawet dostać się z Piekiełka wprost do Nieba.

Anita K.
Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki Tron Liczyrzepy Fotel Pradziada


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Tablice pamiątkowe

Na skałach przed budynkiem schroniska umieszczone są cztery tablice pamiątkowe. Pierwsza, pochodząca z 1989 r., dedykowana jest pamięci Franciszka Pabla. Dwie kolejne wmurowano w 2002 r. Jedna z nich przypomina o wizycie na Szczelińcu Wielkim Johanna Wolfganga von Goethego dnia 28 sierpnia 1790 r. Na drugiej znajduje się inskrypcja z fragmentem Listu XXIII z 27 sierpnia 1800 r. Johna Quincy'ego Adamsa, późniejszego prezydenta Stanów Zjednoczonych: „Ten szereg skał rozciąga się na osiem lub dziewięć mil angielskich. Zaczyna się i kończy tak nagle, że wygląda jak korona na szczycie góry...”. Natomiast ostatnia tablica ma na celu uczczenie „pamięci przewodników, pionierów polskości tej ziemi”. Została ufundowana w 2013 r. przez przewodników sudeckich PTT, PTK i PTTK.

Takich tablic i rytów pamiątkowych jest na Szczelińcu Wielkim znacznie więcej. Na ich temat można przeczytać w publikacji Agnieszki Latochy pt. „Krajobraz kulturowy Gór Stołowych. Wędrówki w czasie i terenie” z 2020 r. (plik PDF).
 
Tablice upamiętniające odpowiednio: wizytę Johanna Wolfganga von Goethego w 1790 r. oraz Johna Quincy'ego Adamsa w 1800 r.
Tablice: pamięci przewodników i pamięci Franciszka Pabla
Skała z tablicami pamiątkowymi obok tarasu widokowego, w tle Broumowskie Ściany w Czechach
Taras widokowy pod schroniskiem
Widok spod schroniska w kierunku północno-wschodnim na Góry Sowie
W tle Broumowskie Ściany i Góry Kamienne
Po lewej Broumowskie Ściany
Taras widokowy
Widok spod schroniska na Szczeliniec Mały
Góry Sowie
Broumowskie Ściany
Karkonosze ze Śnieżką
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Artykuły