reklama
reklama

Góry Stołowe: Szczeliniec Wielki

dodano: 2021-07-27 18:47 | aktualizacja: 2021-09-09 11:57
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki Małpolud Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych położonych w południowo-zachodniej Polsce i w północnych Czechach. To tak naprawdę olbrzymia platforma widokowa, swoisty stół nakryty różnorodnymi formami skalnymi, ale i poprzecinany głębokimi szczelinami. Zapraszam na spacer pośród fantastycznie ukształtowanych przez naturę piaskowców. Można tam przejść przez Ucho Igielne, usiąść na Tronie Liczyrzepy, zajrzeć do Diabelskiej Kuchni czy nawet dostać się z Piekiełka wprost do Nieba.

Anita K.
Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki Tron Liczyrzepy Fotel Pradziada


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Schody na szczyt Szczelińca Wielkiego zaczynają się pośród drzew. Należy wybrać te znajdujące się po lewej stronie, gdyż te drugie służą wyłącznie do schodzenia (wykonano je pod koniec lat 20. XIX w., również z inicjatywy Franciszka Pabla).
 
Schody na Szczeliniec Wielki

Do pokonania jest około 680 kamiennych stopni na dystansie 700 m (przewyższenie 120 m). Trasa jest dobrze utrzymana - turyści mogą korzystać z metalowych barierek i drewnianych kładek czy przysiąść na ławeczkach.
 
Ścieżka prowadząca przez las zboczem Szczelińca Wielkiego
Kamienne schody na Szczeliniec Wielki
Okolice podszczytowe

Schronisko PTTK „Na Szczelińcu”

Pierwszą atrakcją po drodze jest Ucho Igielne - wąskie przejście między skałkami. Tuż za nim znajduje się Schronisko PTTK „Na Szczelińcu”, położone na wysokości 905 m n.p.m. Z tarasów widokowych zlokalizowanych przed budynkiem rozciągają się przepiękne panoramy na Karkonosze ze Śnieżką, Góry Sowie, Góry Kamienne oraz Broumowskie Ściany w Czechach. Schronisko na Szczelińcu Wielkim, wybudowane w 1845 r., początkowo nazywane było „Szwajcarką”.
 
Ucho Igielne
Schronisko PTTK „Na Szczelińcu”
Litografia pochodząca z „Sudeten Album”, Ferdinand Koska, Wilhelm Loeillot, data wydania: 1846-1862

Schronisko PTTK „Na Szczelińcu” dysponuje 36 miejscami noclegowymi w pokojach 2, 4, 6, 8 i 10-osobowych, bez prywatnych łazienek. Ceny kształtują się w widełkach od 50 zł do 120 zł od osoby za noc.
 

Bufet w schronisku oferuje pełne wyżywienie, a specjalnością jest szarlotka z bitą śmietaną i kawa po góralsku. Od maja do października przed schroniskiem działa tzw. letnia restauracja - na jednym z tarasów stoją stoliki, krzesła i parasole.
 
Stoły dla turystów
Rozległy taras widokowy przed schroniskiem
Platforma widokowa na podwyższeniu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Artykuły