reklama
reklama

Beskid Wyspowy: Luboń Wielki, Lubogoszcz i Szczebel

dodano: 2021-03-14 18:15
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Luboń Wielki Niniejszy tekst z pewnością zainteresuje miłośników wież i masztów nadawczych, gdyż zawiera informacje na temat RTON Rabka / Luboń Wielki. Natomiast amatorzy górskich wędrówek znajdą tu źródło inspiracji do kolejnych wypraw, ponieważ artykuł przedstawia uroki, obok Lubonia Wielkiego, także dwóch innych szczytów: Lubogoszcza i Szczebla. Wszystko to oczywiście okraszone fotografiami. Zapraszam - już po raz kolejny - do bliskiego mojemu sercu Beskidu Wyspowego!

Anita K.
Luboń Wielki - Szczebel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Trasa z Mszany Dolnej na Szczebel należy do wyjątkowo urokliwych ze sprawą znajdujących się przy czarnym szlaku wychodni skalnych w formie ścian i progów. Należy jednak zaznaczyć, że wschodnie zbocze Szczebla jest bardzo strome.

Czarny szlak zaczyna się przy stacji paliw Orlen (ul. Krakowska). Następnie wiedzie przez niewielki most nad Rabą i biegnie dość łagodnie, na odcinku 1,3 km, aż do potoku. Tam szlak wkracza na strome zbocze, którym będzie biec na dystansie 1,8 km.
 
Mała Góra i Szczebel oraz most nad Rabą
Potok przy czarnym szlaku
Lasy Szczebla

Największą atrakcją tego szlaku są ambony i inne formy skałek. To świetne miejsce do wykonania fotografii portretowych czy nawet sesji ślubnych dla par lubiących takie klimaty.
 
Widoczki z ambony skalnej
Formacje skalne na zboczach Szczebla
Czarny szlak
Urokliwa jesień

Podczas zimowej wędrówki nie udało mi się dostrzec ze Szczebla żadnych szczytów, ponieważ warunki atmosferyczne były ku temu niesprzyjające. Za to jesienią panoramy były wyjątkowo udane. Ze Szczebla obserwowałam masywy Beskidu Wyspowego, w tym Lubomir, Lubogoszcz, Śnieżnicę, Ćwilin i Mogielicę.
 
Widok ze Szczebla na północny wschód: Lubomir
Widok ze Szczebla na wschód: Lubogoszcz, Śnieżnica, Ćwilin i Mogielica
Szczyt Szczebla z flagą Polski
Ławki i miejsce na ognisko
Panorama ze szczytu Szczebla (kliknij, aby powiększyć)
Na Szczeblu można całkiem zanurzyć się w bieli...
...lub odpłynąć zapatrzonym w jesienne barwy kontrastujące z błękitem nieba

Która waszym zdaniem pora roku jest najlepsza na pieszą wędrówkę po Beskidzie Wyspowym?

Źródło: pttk.pl
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


Artykuły