reklama
reklama

Beskid Wyspowy: Luboń Wielki, Lubogoszcz i Szczebel

dodano: 2021-03-14 18:15
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Luboń Wielki Niniejszy tekst z pewnością zainteresuje miłośników wież i masztów nadawczych, gdyż zawiera informacje na temat RTON Rabka / Luboń Wielki. Natomiast amatorzy górskich wędrówek znajdą tu źródło inspiracji do kolejnych wypraw, ponieważ artykuł przedstawia uroki, obok Lubonia Wielkiego, także dwóch innych szczytów: Lubogoszcza i Szczebla. Wszystko to oczywiście okraszone fotografiami. Zapraszam - już po raz kolejny - do bliskiego mojemu sercu Beskidu Wyspowego!

Anita K.
Luboń Wielki - Szczebel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Szczebel

Trzecim spośród omawianych w niniejszym artykule szczytów jest Szczebel (977 m n.p.m.), znajdujący się niejako pomiędzy Luboniem Wielkim a Lubogoszczem. Prowadzą na niego tylko trzy szlaki turystyczne. Najłatwiejszy jest ten z przełęczy Glisne - nie dość, że jest bardzo krótki, to charakteryzuje się łagodnym podejściem.

Szlaki turystyczne na Szczebel:
  • od południa: szlak zielony z przełęczy Glisne: 2,7 km, suma podejść 350 m;
  • od wschodu: szlak czarny z Mszany Dolnej: 3,5 km, suma podejść 604 m;
  • od północnego zachodu: szlak czarny z Lubnia: 4,9 km, suma podejść 639 m.
Widok z przełęczy Glisne na Szczebel

Tym razem omówię aż dwa szlaki - z Lubnia oraz z Mszany Dolnej. Pierwszym z nich wybrałam się w styczniu, więc pozostały mi z tej wyprawy piękne, zimowe fotografie. Natomiast trasę z Mszany Dolnej odbyłam w październiku, zatem i w tym przypadku okoliczności do fotografowania były bardzo sprzyjające - udało mi się uwiecznić Szczebel w bogatej szacie jesiennych barw.

W Lubniu najlepiej jest zaparkować pod Szkołą Podstawową im. Świętego Jana Pawła II, która znajduje się przy czarnym szlaku. Najpierw trasa prowadzi nad drogą ekspresową S7, skąd widać drewniany krzyż, następnie wśród zabudowań i pól, by ostatecznie wkroczyć w las.

Przy okazji chciałabym polecić Karczmę u Piotra w Lubniu, w której wielokrotnie jadłam wielkie i tłuste kotlety schabowe. To świetne miejsce do posilenia się po długiej górskiej wędrówce, w drodze powrotnej do Krakowa.
 
Wiadukt nad drogą ekspresową S7 w miejscowości Lubień
Widok z czarnego szlaku na pobliską Kiczorę
Widok na Mały Szczebel i Szczebel

W odległości około 2 km od szkoły w Lubniu, na skraju polany znajduje się kapliczka myśliwska. Można stąd obserwować szczyt Małego Szczebla - jednego z wierzchołków całego masywu. Warto dodać, że tuż przed polaną szlak zakręca trzykrotnie, w efekcie zmieniając swój kierunek o 90 stopni.
 
Kapliczka myśliwska przy czarnym szlaku
Widok na Mały Szczebel z okolic kapliczki myśliwskiej

Następnie, po przejściu dość stromego odcinka o długości 1,3 km mijamy jaskinię zwaną Zimną Dziurą, łatwo dostępną dla turystów. Jest to jaskinia osuwiskowa, powstała w piaskowcu magurskim, o łącznej długości korytarzy około 25 m. Otwór wejściowy jaskini ma wymiary 3 x 4 m. Pochyłe wejście prowadzi do komory głównej o długości do 6 m i szerokości do 3 m. Dno tej komory znajduje się na głębokości około 5 m. Od komory tej prowadzą jeszcze 3 boczne, ciasne szczeliny.
 
Zimna Dziura - październik
Zimowe klimaty
Pięknie ośnieżone drzewa

Około 500 m za Zimną Dziurą szlak prowadzi przez Mały Szczebel, natomiast 1 km za nim znajduje się szczyt Szczebla. Mimo zalesienia, otwierają się z niego ciekawe widoki na północny wschód. Dawniej Szczebel był nazywany Strzeblem, ponoć od ryby strzebli żyjącej w potokach tego masywu.
 
Drogowskaz: Rezerwat Luboń Wielki w lewo, Zimna Dziura w prawo
Zimowe ognisko
Jest też igloo - nie moje :)
Szczyt Szczebla

Na szczycie Szczebla znajdują się: pomnik poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II, krzyż upamiętniający śmierć w tym miejscu księdza Józefa Stańki z Krakowa oraz flaga Polski. Są tam również stoły i ławki dla turystów, miejsce na ognisko oraz tablica z mapą powiatu myślenickiego i tablica z mapą szlaków papieskich.
 
Duuużo śniegu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska