reklama
reklama

Beskid Wyspowy: Luboń Wielki, Lubogoszcz i Szczebel

dodano: 2021-03-14 18:15
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Luboń Wielki Niniejszy tekst z pewnością zainteresuje miłośników wież i masztów nadawczych, gdyż zawiera informacje na temat RTON Rabka / Luboń Wielki. Natomiast amatorzy górskich wędrówek znajdą tu źródło inspiracji do kolejnych wypraw, ponieważ artykuł przedstawia uroki, obok Lubonia Wielkiego, także dwóch innych szczytów: Lubogoszcza i Szczebla. Wszystko to oczywiście okraszone fotografiami. Zapraszam - już po raz kolejny - do bliskiego mojemu sercu Beskidu Wyspowego!

Anita K.
Luboń Wielki - Szczebel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Lubogoszcz

Na północy Mszany Dolnej leży pasmo Lubogoszcza (968 m n.p.m.). Na ten szczyt prowadzi kilka szlaków turystycznych, w tym dwa z Mszany Dolnej oraz jeden z Kasiny Wielkiej i jeden z Kasinki Małej.

Szlaki turystyczne na Lubogoszcz:
  • od wschodu: szlak czerwony z Kasiny Wielkiej: 2,3 km, suma podejść 406 m;
  • od zachodu: szlak czarny z Kasinki Małej: 5,3 km, suma podejść 626 m;
  • od południa: szlak zielony z Mszany Dolnej: 5,5 km, suma podejść 576 m;
  • od południa: szlak czerwony z Mszany Dolnej: 6,9 km, suma podejść 624 m.

Najczęściej wybieranymi przez turystów szlakami są te z Mszany Dolnej, choć należy zwrócić uwagę na to, że jest to bardzo zatłoczone i zakorkowane miasto, zwłaszcza w weekendy. Ponadto obowiązują tam strefy płatnego parkowania. Osobiście polecam zatrzymanie się na ulicy Spadochroniarzy. Stamtąd można rozpocząć ciekawą pętlę przez Lubogoszcz szlakami czerwonym i zielonym. To trasa o długości 12,5 km i sumie podejść 629 m.
 
Widok na Lubogoszcz i kościół św. Michała Archanioła z ul. Spadochroniarzy w Mszanie Dolnej

Początkowe 1,5 km czerwonego szlaku wiedzie wzdłuż rzeki Mszanki. Następnie szlak skręca w prawo i łagodnie nabiera wysokości oferując cudowne widoki na południe, w tym na miasto oraz szczyty Lubonia Wielkiego i Szczebla.
 
Widok z czerwonego szlaku na Luboń Wielki i Szczebel
Widok z czerwonego szlaku na Mszanę Dolną i Gorce. Droga z charakterystycznej trylinki.

Kiedy szlak wkracza w las, towarzyszy mu stosunkowo strome podejście. Dopiero w odległości 2,5 km od głównego, wschodniego szczytu, w miejscu zwanym Lubogoszczem Zachodnim, trasa zaczyna wieść po niemalże płaskim terenie, tak zwaną Kozią Brodą.

Warto dodać, że z czerwonego szlaku, na początku stromego podejścia, można odbić w lewo do Bazy Szkoleniowo-Wypoczynkowej „Lubogoszcz”, znajdującej się przy czarnym szlaku. Baza ta podlega pod Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy.
 
Odejście z czerwonego szlaku pod bazę Lubogoszcz

Początki obecnego dużego zespołu obiektów sięgają lat dwudziestych. Wiosną 1923 r. przybyła na Lubogoszcz grupa Polaków i Amerykanów z organizacji YMCA (Young Men’s Christian Association - Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej), aby szukać tutaj odpowiedniej lokalizacji pod stały obóz młodzieżowy. Szczególną ich uwagę zwróciła urokliwa polana na zachodnim stoku Lubogoszczy, tuż koło tajemniczego jeziorka nazywanego przez miejscowych Żabim Okiem, czytamy na stronie internetowej bazy Lubogoszcz. Jeszcze w 1924 r. na wysokości około 600 m n.p.m. rozbito tu liczne namioty grup młodzieżowych z Krakowa, Warszawy i Łodzi. Kolejny rok zaznaczył się budową 10 chatek, domku kierownika, przygotowania jadalni ze świetlicą oraz zniwelowania terenu pod boisko sportowe. Kiedy w 1931 r. Żabie Oko wyschło, szybko postarano się o wybudowanie basenu pływackiego o wymiarach 8 x 25 m. W latach 1926-1939 oraz 1945-1949 krakowska YMCA zorganizowała i poprowadziła niezliczoną ilość młodzieżowych obozów.

W skład bazy wchodzą: 3 budynki całoroczne (90 miejsc noclegowych) z pełnym węzłem sanitarnym (pokoje 2, 3, 4, 5, 6 i 7-osobowe), 16 domków campingowych 8-osobowych (128 miejsc noclegowych), sanitariaty w budynkach głównych, stołówka, świetlica z kominkiem wyposażona w sprzęt dyskotekowy, stoły do ping-ponga i piłkarzyki, sala do prowadzenia zajęć dydaktycznych ze sprzętem audio-wideo, minisala gimnastyczna, boisko sportowe zewnętrzne wielofunkcyjne (możliwe nieodpłatne wypożyczanie sprzętu sportowego) oraz miejsce na ognisko.Co ciekawe na szczycie kiedyś bezleśnego Lubogoszcza stała wieża widokowa, która z czasem uległa zawaleniu. Dziś znajdują się tam: metalowy krzyż z ołtarzem polowym, pomnik pamięci Andrzeja Cyrwusa oraz miejsce na ognisko. Wysokie drzewa niestety przysłaniają wszelkie odległe widoki. Jednak całkiem możliwe, że już wkrótce wzniesiona tam zostanie nowa wieża.
 
Pomnik pamięci Andrzeja Cyrwusa
Krzyż i ołtarz polowy na szczycie Lubogoszcza

Zielony szlak z Lubogoszcza do Mszany Dolnej ma długość 5,5 km. W okolicach podszczytowych pokrywa się ze szlakiem czerwonym, jednak w pewnym momencie odbija na południe, otwierając od czasu do czasu interesujące widoki.
 
Zielony szlak z Lubogoszcza do Mszany Dolnej
Widok z zielonego szlaku m.in. na Ćwilin i Mogielicę
Latolistek cytrynek - bardzo płochliwy, przez co trudno jest go sfotografować
Widok z zielonego szlaku na Śnieżnicę i Ćwilin
Widok z zielonego szlaku na Mogielicę
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska