reklama

Beskid Wyspowy: Luboń Wielki, Lubogoszcz i Szczebel

dodano: 2021-03-14 18:15
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Luboń Wielki Niniejszy tekst z pewnością zainteresuje miłośników wież i masztów nadawczych, gdyż zawiera informacje na temat RTON Rabka / Luboń Wielki. Natomiast amatorzy górskich wędrówek znajdą tu źródło inspiracji do kolejnych wypraw, ponieważ artykuł przedstawia uroki, obok Lubonia Wielkiego, także dwóch innych szczytów: Lubogoszcza i Szczebla. Wszystko to oczywiście okraszone fotografiami. Zapraszam - już po raz kolejny - do bliskiego mojemu sercu Beskidu Wyspowego!

Luboń Wielki - Szczebel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Co ciekawe budynek przetrwał II wojnę światową. Przed spaleniem uratowała go Karolina Kaleciak - ówczesna kierowniczka schroniska, która - według lokalnych relacji - odważnie i pomysłowo wyszła naprzeciw niemieckim żołnierzom z niemowlęciem na jednej ręce, a butelką wódki w drugiej.
 
Schronisko i wieża RTV na Luboniu Wielkim

Schronisko oferuje 25 miejsc noclegowych: 10 w głównym budynku oraz 15 w letniej bacówce. Cena od osoby wynosi 30 zł za dobę plus 15 zł za pościel (stan na kwiecień 2021 r.). Na parterze głównego budynku znajdują się: bufet turystyczny, prysznic oraz „budka” telefoniczna, a na piętrze - sala na 10 osób z unikalnym układem okien wychodzących na cztery strony świata. Natomiast w bacówce, na parterze znajdują się: pokój 1-osobowy, dwa pokoje 2-osobowe oraz świetlica, zaś poddasze pomieści 10 osób. W schronisku nie ma toalet (do dyspozycji są jedynie sławojki), a w okresach bezdeszczowych (susza lub mróz) na Luboniu może zabraknąć wody - nieczynny jest wtedy prysznic.
 
Bacówka na Luboniu Wielkim

Jako ciekawostkę warto dodać, że jeszcze przed kilkoma laty na Luboniu Wielkim stały rzeźby charakterystyczne dla rodzimowierstwa słowiańskiego, najpierw przeniesione z lasu pod schronisko, a następnie całkiem stamtąd usunięte (bodajże zostały tylko te przedstawiające Świętowita i Dobrego Ducha).
 
Jedna z rzeźb stojąca tu jeszcze w 2017 r.
Kwitnący pod budynkiem RTON Luboń Wielki żywiec gruczołowaty

Z Lubonia Wielkiego można obserwować takie szczyty, jak Szczebel (oddzielony od Lubonia przełęczą Glisne), Lubogoszcz, Śnieżnicę i Ćwilin. Panorama rozpościera się od północy po północny wschód - resztę widoków przysłaniają drzewa.
 
Widok z Lubonia Wielkiego na Szczebel, Lubogoszcz i Śnieżnicę (północny wschód)
Widok z Lubonia Wielkiego na północ: Szczebel
Widok na dużym przybliżeniu na Szczebel
Oznaczenie szczytu na Luboniu Wielkim i taras dla turystów
Na szczycie Lubonia Wielkiego

Zielony szlak w dużej mierze przypomina żółty, oczywiście z pominięciem gołoborza i bloków skalnych. Za to swego rodzaju atrakcjami po drodze są: krzyż oraz znajdująca się na skraju lasu kapliczka Chrystusa Króla, poświęcona 6 sierpnia 1995 r. Wykonał ją (a także inną - przy niebieskim szlaku) Andrzej Kowalczyk, który zginął przygnieciony przez traktor podczas prac leśnych na stokach Lubonia.
 
Krzyż przy zielonym szlaku - 2017 r.
Kapliczka Chrystusa Króla przy zielonym szlaku - 2017 r.
Widok spod kapliczki na Gorce - 2017 r.

Godny polecenia jest również niebieski szlak ze wsi Naprawa przez Luboń Mały (869 m n.p.m.) i Polanę Surówki. Zaczyna się przy drodze krajowej nr 7, która już niedługo zostanie wyłączona z użytku jako główny fragment Zakopianki, za sprawą budowanego w tym miejscu tunelu w ciągu drogi ekspresowej S7. Tunel przebija Luboń Mały - niewybitne wzniesienie w długim zachodnim grzbiecie Lubonia Wielkiego.

Polana Surówki (zwana także Krzysiami) oferuje piękne widoki na południe, w tym na Tatry i Gorce, oraz na szczyt Lubonia Wielkiego. Na tej rozległej polanie stoi metalowy krzyż z 2010 r., a na skraju lasu znajduje się pospawany z metalowych części krzyż i fragmenty śmigłowca Mi-2 OK-GIT, który rozbił się tutaj 26 sierpnia 1985 r. lecąc na przegląd do Świdnika. W katastrofie zginęli obaj czechosłowaccy piloci - Petr Hrnčiřík i Vávra.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

509 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5520) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...