reklama
reklama

Beskid Wyspowy: Luboń Wielki, Lubogoszcz i Szczebel

dodano: 2021-03-14 18:15
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Luboń Wielki Niniejszy tekst z pewnością zainteresuje miłośników wież i masztów nadawczych, gdyż zawiera informacje na temat RTON Rabka / Luboń Wielki. Natomiast amatorzy górskich wędrówek znajdą tu źródło inspiracji do kolejnych wypraw, ponieważ artykuł przedstawia uroki, obok Lubonia Wielkiego, także dwóch innych szczytów: Lubogoszcza i Szczebla. Wszystko to oczywiście okraszone fotografiami. Zapraszam - już po raz kolejny - do bliskiego mojemu sercu Beskidu Wyspowego!

Anita K.
Luboń Wielki - Szczebel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Co ciekawe budynek przetrwał II wojnę światową. Przed spaleniem uratowała go Karolina Kaleciak - ówczesna kierowniczka schroniska, która - według lokalnych relacji - odważnie i pomysłowo wyszła naprzeciw niemieckim żołnierzom z niemowlęciem na jednej ręce, a butelką wódki w drugiej.
 
Schronisko i wieża RTV na Luboniu Wielkim

Schronisko oferuje 25 miejsc noclegowych: 10 w głównym budynku oraz 15 w letniej bacówce. Cena od osoby wynosi 30 zł za dobę plus 15 zł za pościel (stan na kwiecień 2021 r.). Na parterze głównego budynku znajdują się: bufet turystyczny, prysznic oraz „budka” telefoniczna, a na piętrze - sala na 10 osób z unikalnym układem okien wychodzących na cztery strony świata. Natomiast w bacówce, na parterze znajdują się: pokój 1-osobowy, dwa pokoje 2-osobowe oraz świetlica, zaś poddasze pomieści 10 osób. W schronisku nie ma toalet (do dyspozycji są jedynie sławojki), a w okresach bezdeszczowych (susza lub mróz) na Luboniu może zabraknąć wody - nieczynny jest wtedy prysznic.
 
Bacówka na Luboniu Wielkim

Jako ciekawostkę warto dodać, że jeszcze przed kilkoma laty na Luboniu Wielkim stały rzeźby charakterystyczne dla rodzimowierstwa słowiańskiego, najpierw przeniesione z lasu pod schronisko, a następnie całkiem stamtąd usunięte (bodajże zostały tylko te przedstawiające Świętowita i Dobrego Ducha).
 
Jedna z rzeźb stojąca tu jeszcze w 2017 r.
Kwitnący pod budynkiem RTON Luboń Wielki żywiec gruczołowaty

Z Lubonia Wielkiego można obserwować takie szczyty, jak Szczebel (oddzielony od Lubonia przełęczą Glisne), Lubogoszcz, Śnieżnicę i Ćwilin. Panorama rozpościera się od północy po północny wschód - resztę widoków przysłaniają drzewa.
 
Widok z Lubonia Wielkiego na Szczebel, Lubogoszcz i Śnieżnicę (północny wschód)
Widok z Lubonia Wielkiego na północ: Szczebel
Widok na dużym przybliżeniu na Szczebel
Oznaczenie szczytu na Luboniu Wielkim i taras dla turystów
Na szczycie Lubonia Wielkiego

Zielony szlak w dużej mierze przypomina żółty, oczywiście z pominięciem gołoborza i bloków skalnych. Za to swego rodzaju atrakcjami po drodze są: krzyż oraz znajdująca się na skraju lasu kapliczka Chrystusa Króla, poświęcona 6 sierpnia 1995 r. Wykonał ją (a także inną - przy niebieskim szlaku) Andrzej Kowalczyk, który zginął przygnieciony przez traktor podczas prac leśnych na stokach Lubonia.
 
Krzyż przy zielonym szlaku - 2017 r.
Kapliczka Chrystusa Króla przy zielonym szlaku - 2017 r.
Widok spod kapliczki na Gorce - 2017 r.

Godny polecenia jest również niebieski szlak ze wsi Naprawa przez Luboń Mały (869 m n.p.m.) i Polanę Surówki. Zaczyna się przy drodze krajowej nr 7, która już niedługo zostanie wyłączona z użytku jako główny fragment Zakopianki, za sprawą budowanego w tym miejscu tunelu w ciągu drogi ekspresowej S7. Tunel przebija Luboń Mały - niewybitne wzniesienie w długim zachodnim grzbiecie Lubonia Wielkiego.

Polana Surówki (zwana także Krzysiami) oferuje piękne widoki na południe, w tym na Tatry i Gorce, oraz na szczyt Lubonia Wielkiego. Na tej rozległej polanie stoi metalowy krzyż z 2010 r., a na skraju lasu znajduje się pospawany z metalowych części krzyż i fragmenty śmigłowca Mi-2 OK-GIT, który rozbił się tutaj 26 sierpnia 1985 r. lecąc na przegląd do Świdnika. W katastrofie zginęli obaj czechosłowaccy piloci - Petr Hrnčiřík i Vávra.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska