reklama
reklama

Beskid Wyspowy: Luboń Wielki, Lubogoszcz i Szczebel

dodano: 2021-03-14 18:15
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Luboń Wielki Niniejszy tekst z pewnością zainteresuje miłośników wież i masztów nadawczych, gdyż zawiera informacje na temat RTON Rabka / Luboń Wielki. Natomiast amatorzy górskich wędrówek znajdą tu źródło inspiracji do kolejnych wypraw, ponieważ artykuł przedstawia uroki, obok Lubonia Wielkiego, także dwóch innych szczytów: Lubogoszcza i Szczebla. Wszystko to oczywiście okraszone fotografiami. Zapraszam - już po raz kolejny - do bliskiego mojemu sercu Beskidu Wyspowego!

Anita K.
Luboń Wielki - Szczebel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na szczycie Lubonia Wielkiego znajduje się nieduże schronisko obejmujące dwa budynki, a także Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy Luboń Wielki ze specyficzną wieżą, punkt meteorologiczny, miejsce na ognisko oraz ławki i stoły dla turystów.
 
Widok na schronisko od południowego zachodu - 2017 r.

Wieża na Luboniu Wielkim, w ramach RTON Rabka / Luboń Wielki, o wysokości 51 m, ma charakterystyczny kształt, przez co jadąc Zakopianką łatwo jest rozpoznać ten szczyt spośród innych. Dolna część wieży pokryta jest gontem, a górną stanowi krótki maszt obwieszony antenami. Z RTON Rabka / Luboń Wielki prowadzone są emisje telewizyjne DVB-T, jak również emisje radiowe FM i DAB+. Właścicielem obiektu jest Emitel. Ośrodek nadawczy na Luboniu Wielkim powstał w 1961 r.
 
Wieża od południowo-wschodniej strony
Antena na wieży RTV
Widok na wieżę od strony południowej
Widok na wieżę od strony północno-wschodniej
Widok na wieżę od zachodu

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim nosi imię, podobnie jak wspomniany żółty szlak, Stanisława Dunin-Borkowskiego, który to wniósł ogromny wkład w rozwój turystyki w Beskidzie Wyspowym. Budowę obiektu rozpoczęto w 1930 r., natomiast uroczyste otwarcie i poświęcenie schroniska, połączone z odprawieniem mszy świętej, odbyło się 9 sierpnia 1931 r. Na miejsce przybyła wówczas kilkutysięczna publiczność, dla której przewidziano nie tylko występy artystyczne i „obficie zaopatrzony bufet”, lecz także wieczorną iluminację schroniska i sztuczne ognie.
 
Schronisko w latach 30. XX w. (fot. J. Czoponowski)
Schronisko w latach 30. XX w. (fot. J. Czoponowski)
Wnętrze schroniska - lata 30. XX w. (fot. J. Czoponowski)

Schronisko zbudowane jest na planie kwadratu, w formie wieży, częściowo z kamienia ciosanego (parter), a częściowo z belek jodłowych (pierwsze piętro i poddasze). Na każdej kondygnacji znajduje się tylko jedno pomieszczenie.
 
Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim - 2017 r.
Tablice przy wejściu do schroniska, z tyłu bacówka
Schronisko na Luboniu Wielkim - 2017 r.
Schronisko i wieża RTV w 2017 r.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska