reklama

Beskid Wyspowy: Ćwilin, Łopień i Śnieżnica

dodano: 2021-01-17 11:31 | aktualizacja: 2021-02-19 13:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Beskid Wyspowy - Ćwilin - ołtarz polowy - maj 2017 Ćwilin, Łopień i Śnieżnica w Beskidzie Wyspowym to trzy sąsiadujące ze sobą masywy górskie o wysokości około tysiąca metrów nad poziomem morza, które wraz z wysuniętą na południe Mogielicą - najwyższym szczytem pasma, nadają wyjątkowy charakter temu regionowi. Dlaczego warto odwiedzić te trzy samotne wyspy?

Beskid Wyspowy - Ćwilin


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na Śnieżnicę z Dobrej

Szlaki na Śnieżnicę z przełęczy Gruszowiec, Kasiny Wielkiej i Porąbki mają niewiele ponad 2 km długości. Natomiast jeśli ktoś chce wybrać się na dłuższy spacer, polecam w takim wypadku zielony szlak z Dobrej. Najlepiej jest zatrzymać się samochodem przy drodze krajowej nr 28. Wspomniana 5 km trasa biegnie głównie lasem, częściowo brzegiem rezerwatu przyrody Śnieżnica.
 
Widok z zielonego szlaku na Łopień i Mogielicę
Widok z zielonego szlaku na Ćwilin
Widok z zielonego szlaku na miejscowość Skrzydlna i szczyt Ciecienia

Śnieżnica (1006 m n.p.m.) jest szczytem całkowicie zalesionym, bez widoków na okoliczne i dalsze pasma górskie. Rozczarują się więc osoby, które liczą na jakieś ładne panoramy - nie znajdziemy tu właściwie nic poza drewnianym krzyżem.
 
Na szczycie Śnieżnicy w marcu

Nazwa Śnieżnicy pochodzi od długo zalegającego tam śniegu. Z tego samego względu kiedyś szczyt ten nazywany był Górą Śnieżną. Śnieżnica bywa też zwana przez miejscowych Widlatą Górą, ponieważ posiada trzy wierzchołki: Na Budaszowie (główny, obok którego przechodzi niebieski szlak), Wierchy i Nad Stambrukiem.
 
Krzyż na Śnieżnicy - jeszcze w marcu 2018 r. z drewnianym ołtarzem obok (plus mój termos stojący na punkcie pomiarowym)
Na szczycie Śnieżnicy we wrześniu
Krzyż na Śnieżnicy - już bez ołtarza, oraz punkt pomiarowy

Na północnych i wschodnich zboczach Śnieżnicy funkcjonowało w XX w. kilka kamieniołomów. Poniżej szczytu, na północnym stoku znajduje się niewielka jaskinia, zwana Piwnicą, a na polanie na południowym stoku Śnieżnicy działa Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny. Ośrodek ten posiada 6 budynków, w tym 4 budynki hotelowe. Oprócz nich znajduje się tam drewniany kościółek i stary budynek z mieszkaniem ks. kapelana. Z kolei zachodnie stoki Śnieżnicy zajmuje wyciąg stacji narciarskiej Kasina Ski.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

389 zł Więcej...