reklama

Beskid Wyspowy: Ćwilin, Łopień i Śnieżnica

dodano: 2021-01-17 11:31 | aktualizacja: 2021-02-19 13:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Beskid Wyspowy - Ćwilin - ołtarz polowy - maj 2017 Ćwilin, Łopień i Śnieżnica w Beskidzie Wyspowym to trzy sąsiadujące ze sobą masywy górskie o wysokości około tysiąca metrów nad poziomem morza, które wraz z wysuniętą na południe Mogielicą - najwyższym szczytem pasma, nadają wyjątkowy charakter temu regionowi. Dlaczego warto odwiedzić te trzy samotne wyspy?

Beskid Wyspowy - Ćwilin


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Jak już wcześniej wspomniałam, z Polany Michurowej rozpościerają się rozległe widoki na kilka kierunków świata. Na południowym wschodzie wychyla się Mogielica w Beskidzie Wyspowym i Radziejowa w Beskidzie Sądeckim. Dalej zaobserwować można m.in. Lubań i Gorc z wieżami. Natomiast południowe widoki należą do Tatr Wysokich, które od Tatr Zachodnich są w tej perspektywie rozdzielone szczytem Turbacza w Gorcach. Na południowym zachodzie ledwo widać słowacki Wielki Chocz, a na zachodzie wyłania się Luboń Wielki i odległa Babia Góra.
 
Widok z Ćwilina na Mogielicę i Radziejową
Widok z Ćwilina na Lubań i Gorc z wieżami widokowymi
Widok z Ćwilina na Tatry Wysokie
Widok na przybliżeniu na Łomincę, Lodowy Szczyt i Jaworowy Szczyt w Tatrach Wysokich
Wschodnia część Polany Michurowej, w oddali Turbacz, Tatry Zachodnie, Wielki Chocz, Luboń Wielki i Babia Góra
Polana Michurowa na Ćwilinie, w oddali Luboń Wielki, Babia Góra i Polica

Z Ćwilina wróciłam 4 km szlakiem niebieskim do centrum Jurkowa. Warto dodać, że nazwa Ćwilin pochodzi od niemieckiego słowa der Zwilling - bliźniak, co należy rozumieć, że Ćwilin jest bliźniaczą górą Śnieżnicy.
 
Na niebieskim szlaku z Ćwilina do Jurkowa, w tle Ćwilin
Widok z niebieskiego szlaku do Jurkowa na Mogielicę

Innym razem zeszłam z Ćwilina żółtym szlakiem w kierunku położonej na zachodzie Mszany Dolnej. Prowadzi on przez szczyt zwany Czarnym Działem (673 m n.p.m.) oraz w pobliżu wzniesień Wsołowa i Grunwald. Szlak ten ma długość około 9 km i otwierają się z niego ciekawe widoki na zachód, m.in. na Luboń Wielki, Babią Górę, Szczebel i Lubogoszcz.
 
Żółty szlak do Mszany Dolnej, w tle Luboń Wielki, Babia Góra, Szczebel i Lubogoszcz
Żółty szlak do Mszany Dolnej, w tle Lubogoszcz i Lubomir
Czarny Dział
Żółty szlak do Mszany Dolnej, widok z Czarnego Działu na Mogielicę, Krzysztonów i Jasień

Z żółtego szlaku można odbić w końcowym fragmencie na wzgórze Grunwald. Skąd taka nazwa? Nadano ją w 1910 r. z okazji 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Natomiast w 1990 r. mieszkańcy Mszany Dolnej ustawili tam żelazny krzyż na pamiątkę 580. rocznicy tej słynnej bitwy, która stoczona została 15 lipca na terenie dzisiejszego powiatu ostródzkiego w województwie warmińsko-mazurskim.
 
Krzyż grunwaldzki nad Mszaną Dolną, w tle Łysa Góra, Luboń Wielki, Okrągła, Mała Góra i Szczebel

Fragment książki „Legendy związane ze szczytami Beskidu Wyspowego” - Jan Wielek:

Pod Ćwilinem jest głęboka przepaść. Przed prawie 100 laty rzucił się w nią młody chłopak, z rozpaczy spowodowanej zawodem w miłości. Po jego śmierci było słychać w tym miejscu stękanie, jęki i zgrzytanie zębami. Pewnego razu, w lecie, poszła na jagody i grzyby do lasu dziewczyna, która chłopca zdradziła. Gdy przyszła nad głębinę, ujrzała w niej chłopca. Był ubrany w długą, białą sukmanę, włosy miał zjeżone, a z ust buchał mu ogień. Na jego widok dziewczyna zaczęła uciekać, a upiór dopędził ją i wciągnął w przepaść. Odtąd w głębinie ustały jęki i zgrzytanie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

439 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 101mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 101mm

339 zł Więcej...