reklama

Tatry: Na Kościelec spowity mgłą

dodano: 2020-10-26 14:27 | aktualizacja: 2020-11-13 14:28
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Tatry - dolna stacja kolei na Kasprowy Wierch Wędrówka na Kościelec w Tatrach Wysokich, jaką odbyłam w czerwcu, potwierdziła pogląd, iż warto jest wybrać się w góry, nawet gdy o poranku - z uwagi na silne zamglenie - widzialność jest obniżona. Często bowiem mgła rzednie w godzinach popołudniowych, przez co oczom zaczynają ukazywać się fantastyczne widoki. Tak było i tym razem. Wprawdzie zamglenie zaczęło ustępować dopiero podczas schodzenia ze szczytu, jednak wspaniały krajobraz gór skontrastowanych z płynącymi po niebie białymi obłokami w pełni zrekompensował wcześniejsze niedogodności.

Tatry - Kościelec


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kościelec (2155 m n.p.m.) to szczyt w Dolinie Gąsienicowej w Tatrach Wysokich, znajdujący się w grani rozdzielającej Dolinę Czarną Gąsienicową od Doliny Zielonej Gąsienicowej. Wyróżnia się kształtem przypominającym wieżę kościoła lub piramidę. Na jego szczyt prowadzi tylko jeden szlak turystyczny - czarny, z przełęczy Karb (1853 m n.p.m.).
 
Na spowitym mgłą szczycie Kościelca
Szczyt Kościelca tonący w chmurach - już w godzinach popołudniowych, podczas powrotu.
Od lewej m.in.: Żółta Turnia, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec i Mały Kościelec - widok z Hali Gąsienicowej.
Od lewej: Kościelec, Mały Kościelec, Niebieska Turnia, Świnica, Pośrednia Turnia, Skrajna Turnia (widok z Hali Gąsienicowej) - sierpień 2016 r.
Widok z Hali Gąsienicowej m.in. na Kościelec i Świnicę - lipiec 2020 r.

Opisywana przeze mnie trasa na Kościelec mierzy około 19 km, a jej przejście zajmie około 8 godzin. Suma podejść wynosi 1478 m, a przewyższenie 1219 m. Generalnie część trasy - aż nad Czarny Staw Gąsienicowy, jest identyczna jak ta opisywana w artykule pt. „Tatry: Orlą Percią przez Granaty”. Wielu podobieństw można doszukać się również w szlaku omawianym w tekście pt. „Tatry: Na Świnicę i Zawrat przez Halę Gąsienicową”. Wynika to z tego, iż wszystkie te trasy w dużej mierze biegną Doliną Gąsienicową.
 

Zatem przypomnę: trasa zaczyna się w Kuźnicach w Zakopanem, do których należy dojść pieszo z parkingu przy hotelu Murowanica (po informacje praktyczne odsyłam tutaj). Z Kuźnic do wyboru mamy dwa szlaki prowadzące na Przełęcz między Kopami (1499 m n.p.m.): żółty i niebieski, o podobnej długości, lecz o różnych walorach widokowych.

Największą atrakcją żółtego jest spacer doliną wzdłuż potoku Jaworzynka, z kolei niebieskiego - podziwianie widoków m.in. na Giewont ze Skupniów Upłazu. Od przełęczy do Schroniska PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej wiedzie już tylko jeden szlak - niebieski. Odcinek między parkingiem a schroniskiem ma długość około 6 km, przy sumie podejść 660 m.
 
Widok z Kuźnic na Nosal
Dolina potoku Jaworzynka - żółty szlak z Kuźnic
Szałasy na polanie Jaworzynka - widok w kierunku Kuźnic
Widok ze Skupniowego Upłazu na RTON Zakopane / Gubałówka z wieżą o wysokości 102 m
Wieża RTON Zakopane / Gubałówka na dużym przybliżeniu
Widok z Przełęczy między Kopami na dolinę potoku Jaworzynka (żółty szlak) i Skupniów Upłaz (niebieski szlak), po lewej Giewont za chmurką

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...