reklama
reklama

Tatry: Szczyrbskie Jezioro i malownicze doliny

dodano: 2020-09-06 13:57 | aktualizacja: 2020-10-03 09:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Tatry Wysokie - Bystra Ławka Szczyrbskie Jezioro (Štrbské pleso) w Tatrach Wysokich stanowi jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków celów turystycznych na Słowacji. Nazwa ta używana jest nie tylko w odniesieniu do drugiego największego w tym kraju jeziora, lecz także dla określenia miejscowości uzdrowiskowej, stanowiącej ważny ośrodek turystyki i sportów zimowych. Ze Szczyrbskiego Jeziora prowadzi kilka niezwykle atrakcyjnych pieszych tras, w tym ta wiodąca na Rysy, jako alternatywa wobec szlaku znad Popradzkiego Stawu.

Anita K.
Tatry Wysokie - Szczyrbskie Jezioro


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Z wąziutkiej Bystrej Ławki rozciągają się przepiękne widoki na Wyżni Wielki Furkotny Staw (Vyšné Wahlenbergovo pleso) oraz okoliczne szczyty. Najciekawiej wygląda spiczasty wierzchołek Krywania i tłoczący się na nim niczym mrówki turyści. Aby móc obserwować takie szczegóły, dobrze jest mieć ze sobą lornetkę lub aparat fotograficzny z dużym zoomem. Przy okazji całkiem niechcący można wypatrzeć... bosych po szyję turystów, kąpiących się w tatrzańskich jeziorach, o czym w dalszej części artykułu.
 
Wyżni Wielki Furkotny Staw, szczyty Ostrej, Krótkiej i Krywania
Szczyt Krywania - widok z Bystrej Ławki (40-krotne zbliżenie)
Zejście z Bystrej Ławki

Wyżni Wielki Furkotny Staw to jezioro znajdujące się w górnej części Doliny Furkotnej, na wysokości 2145 m n.p.m. Jest drugim najwyżej położonym stałym jeziorem tatrzańskim, po Lodowym Stawku (2192 m n.p.m.) na Słowacji. Wyżni Wielki Furkotny Staw, który przez większą część roku pokryty jest lodem, ma głębokość około 21 m, powierzchnię 5,18 ha, a jego wody charakteryzują się dużą przezroczystością 17,8 m.
 
Wyżni Wielki Furkotny Staw i masyw Ostrej
Piękne serce ułożone z kamieni nad Wyżnim Wielkim Furkotnym Stawem
Nad Wyżnim Wielkim Furkotnym Stawem
Widok z Doliny Furkotnej na Bystrą Ławkę (na dużym przybliżeniu)
Widok na Furkot znad Wyżniego Wielkiego Furkotnego Stawu

W odległości około 300 m od Wyżniego Stawu położony jest mniejszy od niego Niżni Wielki Furkotny Staw (Nižné Wahlenbergovo pleso). Lustro tego jeziora znajduje się około 100 m poniżej Wyżniego Stawu. Pomiędzy nimi mieszczą się dodatkowo: Soliskowe Oko (Soliskové oko) i Soliskowy Stawek (Soliskové pliesko).

Golasy nad jeziorem

To właśnie nad Niżnim Wielkim Furkotnym Stawem wypatrzyłam turystów paradujących w strojach Adama i Ewy. Ciekawe, czy zdawali sobie sprawę, że kąpiel w jeziorze grozi mandatem. Jeśli tak, to z pewnością posiadali grube portfele, gdyż kara za takie przewinienie może wynieść nawet 300 euro. Warto zaznaczyć, że jeziora i potoki w Tatrach objęte są ochroną - jakakolwiek działalność jest w nich surowo zabroniona. Dotyczy to również pływania, ponieważ narusza to wrażliwy ekosystem tatrzańskich jezior.
 
Niżni Wielki Furkotny Staw i Soliskowy Stawek

Dalsza wędrówka Doliną Furkotną nad Szczyrbskie Jezioro

Fragment żółtego szlaku z Bystrej Ławki do rozstaju dróg zwanego Škutnastą polaną (1710 m n.p.m.) mierzy 2,8 km. W tym też miejscu szlak zbliża się do nurtu Furkotnego Potoku (Furkotský potok), a samo rozdroże oferuje możliwość odbicia niebieskim szlakiem pod schronisko na Solisku (800 m długości i 60 m przewyższenia), skąd można zejść do Szczyrbskiego Jeziora.

My jednak pójdziemy dalej szlakiem żółtym. Po przejściu dystansu 1,8 km znajdziemy się na Rozdrożu w Dolinie Furkotnej (Rázcestie pod Furkotou, 1460 m n.p.m.). Dopiero stamtąd skierujemy się czerwonym szlakiem nad Szczyrbskie Jezioro. Odcinek ten ma długość 2 km.

Oczywiście wraz z wędrówką zmieniają się piętra roślinności. Przez dość długi fragment szlak prowadzi pośród kosodrzewiny, a następnie lasem, który zaczyna mocno przerzedzać się dopiero na wysokości Rozdroża w Dolinie Furkotnej.
 
Dolina Furkotna
Dolina Furkotna, z Ostrą w tle
Rozdroże w Dolinie Furkotnej
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa