reklama

Tatry: Szczyrbskie Jezioro i malownicze doliny

dodano: 2020-09-06 13:57 | aktualizacja: 2020-10-03 09:10
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Tatry Wysokie - Bystra Ławka Szczyrbskie Jezioro (Štrbské pleso) w Tatrach Wysokich stanowi jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków celów turystycznych na Słowacji. Nazwa ta używana jest nie tylko w odniesieniu do drugiego największego w tym kraju jeziora, lecz także dla określenia miejscowości uzdrowiskowej, stanowiącej ważny ośrodek turystyki i sportów zimowych. Ze Szczyrbskiego Jeziora prowadzi kilka niezwykle atrakcyjnych pieszych tras, w tym ta wiodąca na Rysy, jako alternatywa wobec szlaku znad Popradzkiego Stawu.

Tatry Wysokie - Szczyrbskie Jezioro


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wędrówka nad Capi Staw

Drugi etap trasy to przejście z okolic wodospadu Skok nad Capi Staw (Capie pleso) znajdujący się w Capim Kotle, na wysokości 2070 m n.p.m. Swoją nazwę zawdzięcza występowaniu w tym rejonie kozic tatrzańskich. Przy odrobinie szczęścia można wypatrzeć te piękne, dzikie zwierzęta na zboczach, pośród skał. Omawiany odcinek ma długość około 2 km.
 
Kozica tatrzańska na zboczu Grani Baszt

Po drodze nad Capi Staw mijamy Wołowe Stawki (Volie plieska), w tym największy z nich Niżni Wołowy Stawek (Nižné Volie pliesko). Znajdują się one w środkowej części Doliny Młynickiej, na dużym tarasie zwanym Zadnią Polaną (Zadná poľana). Powyżej nich położone są inne jeziora - Kozie Stawy: Niżni i Wyżni (Nižné Kozie pleso i Vyšné Kozie pleso), nieco słabiej widoczne ze szlaku, gdyż schowane za głazowiskiem. Natomiast nieco wcześniej, na wysokości Wołowych Stawków, w kierunku wschodnim biegnie nieoznakowany szlak na szczyt Szatana (przeznaczony tylko dla taterników).
 
Niżni Wołowy Stawek
Zadnia Polana w Dolinie Młynickiej, w oddali Szczyrbski Szczyt
Niżni Kozi Staw z Szatanem w tle

Katastrofa śmigłowca - siedem ofiar śmiertelnych

25 czerwca 1979 roku w rejonie progu zamykającego od góry Zadnią Polanę, na wysokości 1953 m n.p.m. doszło do tragicznej katastrofy lotniczej. Rozbił się tutaj śmigłowiec Mil Mi-8 z dziewięcioma osobami na pokładzie, w tym sześcioma ratownikami. Wezwanie dotyczyło turystki, która uległa zranieniu w okolicach Capiego Stawu.

W katastrofie czterech ratowników zginęło na miejscu: 36-letni Bernard Jamnický, 35-letni Pavol Húska, 25-letni Štefan Estočko i 33-letni Martin Hudák, natomiast 35-letni Milan Kriššák zmarł w popradzkim szpitalu kilka dni po zdarzeniu. Śmierć na miejscu poniosło także dwóch członków załogi: 49-letni mjr Vladimír Bačák i 42-letni mjr Václav Dvořák. Przeżyli: drugi pilot Svatopluk Nič i ratownik Ladislav Janiga.

Przy szlaku, obok fragmentów szczątków śmigłowca umieszczono tablicę upamiętniającą to tragiczne zdarzenie. Ranna turystka, do której wezwano tego dnia ratowników, ostatecznie zeszła o własnych siłach, z pomocą swoich towarzyszy.
 
Tablica upamiętniająca tragedię z 1979 roku
Strome podejście nad Capi Staw
Widok znad Capiego Stawu na południe: Wołowe Stawki i Kozie Stawy w Dolinie Młynickiej

Okolice Capiego Stawu wyróżnia surowy, polodowcowy krajobraz. Tafla tego jeziora urozmaicona jest kilkoma kamiennymi wysepkami, które okresowo, przy niskim poziomie wody, zmieniają się w półwyspy.

Jeśli chodzi o otoczenie Capiego Stawu, na północy obserwujemy Szczyrbską Przełęcz (Štrbské sedlo), na zachodzie Furkot (Furkotský štít) i Bystrą Ławkę, a na wschodzie Szczyrbski Szczyt (Štrbský štít, 2381 m n.p.m.) i Grań Baszt.
 
Capi Staw, za nim Szczyrbska Przełęcz
Capi Staw, w oddali Bystra Ławka i Furkot
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Artykuły
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 9/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 9/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

290 zł Więcej...