reklama

Mała Fatra: Wędrówki na Minčol latem i zimą

dodano: 2020-02-16 17:46
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Mała Fatra - Mincol Na Minčolu w słowackiej Małej Fatrze byłam dotychczas dwukrotnie - w sierpniu i grudniu. Latem wychodziłam na ten szczyt z miasta Vrútky położonego na wschodzie, natomiast zimą wyruszyłam ze wsi Višňové koło Żyliny na północny zachód od Minčola. Obie te trasy są do siebie zbliżone pod względem długości, przewyższenia i sumy podejść, jednak jeśli chodzi o walory widokowe, zdecydowanie bardziej atrakcyjna jest trasa mająca swój początek we Vrútkach. Prowadzi bowiem przez rozległą polanę z pozostałościami okopów i haubicą z czasów II wojny światowej.

Mała Fatra - Mincol


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na Minčol z miejscowości Višňové
Višňové to wieś położona na południowy wschód od Żyliny, za miejscowością Rosina. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi od rosnących tam kiedyś wiśni.

Wyjście na Minčol można rozpocząć z niestrzeżonego parkingu w Višňovskiej dolinie, którą płynie potok Rosinka. W pobliżu znajdują się dolomitowe skałki cieszące się popularnością wśród amatorów wspinaczki.

Pierwsze rozdroże znajduje się po przejściu około 700 m niebieskiego szlaku. Następne około 900 m trasy to podejście, z widokiem na Hoblík (934 m n.p.m.) za plecami, pod ośrodek narciarski Holý diel.
 
Widoki z niebieskiego szlaku na Małą Fatrę - m.in. Mały Krywań
Ośrodek narciarski Holý diel widziany podczas powrotu z Minčola
Pod ośrodkiem narciarskim Holý diel

Ostatni fragment szlaku, mierzący 4,7 km, biegnie początkowo wzdłuż wyciągu, a następnie wiedzie lasem, bez szczególnie stromych podejść - trasa jest dość łatwa.
 
Na niebieskim szlaku między wyciągiem narciarskim i Minčolem
Ostatni fragment podejścia na Minčol

Poniższe dwie fotografie przedstawiają dobrze już znane: krzyż i drogowskaz na Minčolu. Należy dodać, że na szczycie bywa wyjątkowo wietrznie, gdyż jest on całkowicie odsłonięty. Szczególnie odczuwalne jest to zimą ze względu na niskie temperatury.
 
Przy krzyżu na szczycie Minčola; duży wiatr
Drogowskaz na szczycie Minčola i przypadkowy turysta
Widok z Minčola na północny wschód: przełęcz Okopy, Mała Fatra (Stratenec, Biele skaly, Suchý, Mały i Wielki Krywań, Chleb)
Widok z Minčola na południowy zachód: Mała Fatra

Na koniec warto dodać kilka słów na temat nadajnika Żylina Krížava. Kojarzyć go mogą osoby, które zapoznały się z jednym z moich wcześniejszych wpisów, pt. „Mała Fatra: Suchý zimą - szlakiem ze Strečna”. Obiekt ten można dostrzec z polany Javorina, podczas wędrówki na Suchego. Maszt o wysokości 108 m znajduje się na szczycie Krížava należącym do pasma Małej Fatry Luczańskiej, 1449 m n.p.m., w odległości około 12 km w linii prostej od polany Javorina. Nadajnik Krížava jest też dobrze widoczny ze szczytu Minčola, na kierunku południowym. Te dwa punkty dzieli w linii prostej odległość zaledwie około 3 km.
 
Widok z Minčola na południe: Wielka Fatra i Mała Fatra (nadajnik Krížava)
Nadajnik Krížava na przybliżeniu

Powrót odbyłam dokładnie tą samą trasą. Cała ta zimowa wędrówka w obie strony ze wsi Višňové na Minčol trwała 4 godz. 30 min. Polecam ten szlak każdemu, gdyż należy do stosunkowo łatwych (nawet podczas zimy).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat TERRABOX T3 DVB-T/T2 HEVC

TERRABOX T3 to odbiornik do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T...

159 zł Więcej...

Odbiornik Linux AX 4K Multibox Combo

AX 4K Multibox Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD od...

449 zł Więcej...