reklama
reklama

Calanques w Marsylii - urokliwe nadmorskie dolinki

dodano: 2019-12-23 12:51 | aktualizacja: 2020-01-13 15:29
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Marsylia Calanques - calanque de la Mounine Francuskie Calanques to wymarzony cel podróży dla osób lubujących się w górzystych, nadmorskich krajobrazach. Region ten znajduje się na terenie Marsylii, jednego z ważniejszych miast historycznej Prowansji, a od wschodu sąsiaduje ze słynnym Lazurowym Wybrzeżem. Śródziemnomorski klimat, pyszne jedzenie, niespotykana u nas roślinność, ale i rozsądne ceny za lot samolotem i nocleg z pewnością będą stanowić dodatkową zachętę do bliższego poznania tego miejsca.

Marsylia Calanques - calanque de Marseilleveyre


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na szczycie Marseilleveyre stoi duży, drewniany krzyż, a na wschód od wierzchołka zachowały się ruiny dawnej wieży strażniczej, przekształconej później w schronisko klubu alpinistycznego. Na otwartych przestrzeniach masywu mogą występować silne wiatry - dobrze jest mieć ze sobą okrycie wierzchnie typu softshell.
 
Na szczycie Marseilleveyre
Widok ze szczytu Marseilleveyre na wschód - ruiny wieży strażniczej, a w oddali Mont Puget

Następnie skierowałam swoje kroki ku skrzyżowaniu szlaku niebieskiego z żółtym i zielonym, znajdującym się na przełęczy Selle (Col de la Selle) między szczytami Marseilleveyre i Tête de l'Homme Mort (374 m n.p.m.).
 
Widoki z przełęczy Selle na zachód - Marseilleveyre

Moim kolejnym celem była dolina Malvallon, a następnie calanque de Marseilleveyre, gdzie znajduje się plaża oraz czynna tylko w sezonie restauracja. Po drodze można obserwować zmieniającą się śródziemnomorską roślinność.
 
Zejście do doliny Malvallon
Dolina Malvallon
W dolinie Malvallon
Zejście do plaży w calanque de Marseilleveyre
Plaża w calanque de Marseilleveyre
Widok od strony zachodniej na calanque de Marseilleveyre
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa